Od výšky stravného pri tuzemských pracovných cestách v časovom pásme od 5 do 12 hodín sa odvíja výška príspevkov na stravovanie a hodnota stravovacích poukážok. Preto zvýšenie stravného zvyšuje výdavky zamestnávateľov na cestovné a na príspevky na stravovanie. Podnikateľom umožňuje zvýšiť si svoje daňové výdavky.
Stravné pri tuzemských pracovných cestách a mechanizmus jeho zvyšovania
Na základe § 4 ods. 1 písm. c) zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p. (ďalej len „zákon o cestovných náhradách“) patrí zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu okrem iných náhrad aj stravné. Pri tuzemských pracovných cestách patrí zamestnancovi v súlade s § 5 ods. 1 zákona o cestovných náhradách stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného závisí od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma:
- 5 až 12 hodín
- nad 12 hodín až 18 hodín,
- nad 18 hodín.
Ako to vyplýva z § 5 ods. 2 zákona o cestovných náhradách, sumu stravného pre uvedené časové pásma ustanovuje opatrenie, ktoré vydáva Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“). Opatrenie sa vyhlasuje uverejnením jeho úplného znenia v Zbierke zákonov SR.
Sumy stravného pre jednotlivé časové pásma zvyšuje ministerstvo v súlade s § 8 ods. 1 zákona o cestovných náhradách opatrením na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky o indexe cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Zvýšenie súm sa vykoná, ak rozdiel kumulatívneho indexu cien za príslušný kalendárny mesiac a hodnoty základne je najmenej 5 %. Kumulatívny index cien za príslušný kalendárny mesiac sa vypoč