Emisné kvóty predstavujú podľa slovenských postupov účtovania krátkodobý finančný majetok. Pravdou však je, že rôzne účtovné systémy sveta klasifikujú emisné kvóty ako rôzne položky bilancie. Na druhej strane ich spoločným znakom je, že ich vykázanie v bilancii nie je výsledkom kompenzácie aktív vyplývajúcich z ich držby a záväzkov vznikajúcich z povinnosti ich odovzdania.
Emisné kvóty predstavujú podľa slovenských postupov účtovania krátkodobý finančný majetok. Pravdou však je, že rôzne účtovné systémy sveta klasifikujú emisné kvóty ako rôzne položky bilancie. Na druhej strane ich spoločným znakom je, že ich vykázanie v bilancii nie je výsledkom kompenzácie aktív vyplývajúcich z ich držby a záväzkov vznikajúcich z povinnosti ich odovzdania.
Obchodovanie s emisnými kvótami v Slovenskej republike vychádza z Kjótskeho protokolu a z práva Európskej únie. Smernicu 2002/87/ES Európskeho parlamentu a Rady z 13. októbra 2003 doplnenú smernicou 2004/101/ES Európskeho parlamentu a Rady z 22. apríla 2004 preberá zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 572/2004 Z. z. o obchodovaní s emisnými kvótami v z. n. p.(ďalej len „zákon č. 572/2004 Z. z.“), ktorý nadobudol účinnosť 1. novembra 2004. Tento zákon upravuje:
- obchodovanie s emisnými kvótami skleníkových plynov v Slovenskej republike, v Európskej únii a medzi osobami registrovanými v Slovenskej republike a osobami registrovanými v krajinách uvedených v Prílohe „B“ Kjótskeho protokolu, ktoré sa označuje ako „schéma obchodovania“,
- obchodovanie s emisnými kvótami znečisťujúcich látok, ktoré sa označuje ako „systém obchodovania“,
- práva a povinnosti prevádzkovateľov prevádzok a ostatných účastníkov obchodovania,
- pôsobnosť orgánov štátnej správy.
Tento zákon sa nevzťahuje na prevádzky alebo ich časti používané na výskum, vývoj a testovanie nových výrobkov a procesov.
Aby sa mohli kvóty odovzdať, musia byť najprv vydané a pridelené. Preto je dôležité náležite rozlišovať pojmy schéma obchodovania a systém obchodovania. Odlišnosti medzi nimi sú nielen v emisiách rôznych druhov plynov a v rozdielnych podmienkach dodržiavania povinností prevádzkovateľmi.
Slovenská právna úprava (ust.§ 7 zákona č. 572/2004 Z. z.) umožňuje zapojiť sa do schémy obchodovania a do systému obchodovania aj iným osobám, ako povinným a dobrovoľným účastníkom schémy obchodovania a povinným účastníkom systému obchodovania.
Stačí, ak sa prihlásia do registra kvót a zriadia si v ňom účet, čo je podmienkou vlastnenia kvót, ktoré budú evidované na takomto účte.
Žiadosť o zapísanie do registra sa podáva správcovi registra, a ten do desiatich dní odo dňa doručenia žiadosti zapíše žiadateľa do registra a zriadi mu účet kvót. Vtedy sa stane účastníkom schémy alebo systému obchodovania, a len vtedy môže obchodovať s kvótami. Správca registra zapíše aj povinných a dobrovoľných účastníkov schémy obchodovania a povinných účastníkov systému obchodovania do registra a zriadi im účet kvót na základe ich žiadosti, ktorú sú povinní podať do desiatich dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti povolenia na vypúšťanie skleníkových plynov alebo znečisťujúcich látok do ovzdušia. Urobí tak do desiatich dní odo dňa doručenia žiadosti (§ 7 zákona č. 572/2004 Z. z.). Obchodovanie s emisnými kvótami sa tak týka širokého okruhu rôznych skupín, od prevádzkovateľov, cez rôzne záujmové skupiny, až po obchodníkov.
Prvým obchodovateľným obdobím bolo trojročné obdobie začínajúce 1. januára 2005 a končiace 31. 12. 2007. Bolo kratšie ako nasledujúce obdobia, ktoré budú päťročné. Ministerstvo na základe platného plánu bezodplatne pridelilo kvóty do 28. februára 2005 pre celé obchodovateľné obdobie všetkým povinným účastníkom schémy obchodovania, ktorí prevádzkujú prevádzky, v ktorých vykonávajú činnosti uvedené v Prílohe č. 1 k zákonu č. 572/2004 Z. z. Ministerstvo im o pridelení poskytlo potvrdenie.
Pre päťročné obchodovateľné obdobie začínajúce sa 1. januára 2008(záväzné obdobie na zníženie emisií podľa Kjótskeho protokolu) a pre každé nasledujúce päťročné obchodovateľné obdobie ministerstvo na základe plánu najneskôr 12 mesiacov pred začiatkom príslušného obdobia bezodplatne pridelí (§ 9 zákona č. 572/2004 Z. z.) kvóty v priznaných jednotkách všetkým povinným a dobrovoľným účastníkom schémy obchodovania spolu s potvrdením. Kvóty možno prideliť len na základe plánu vypracovaného ministerstvom v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky. Ministerstvo pri spracúvaní plánu prihliada aj na potrebu pridelenia kvót novým účastníkom schémy obchodovania a na ten účel vytvorí rezervu kvót, ktorá bude na účte kvót ministerstva. Novým účastníkom ministerstvo bezodplatne pridelí kvóty z rezervy kvót do 60 dní odo dňa doručenia kópie povolenia na vypúšťanie skleníkových plynov.
Pridelené kvóty zapisuje na pokyn ministerstva správca registra každoročne najneskôr do 28. februárav množstve rovnajúcom sa proporčnému podielu na jeden rok z celkového množstva pridelených kvót na príslušné obchodovateľné obdobie do registra. Ak budú novému účastníkovi schémy obchodovania pridelené kvóty až po tomto dátume, zapíše sa ich proporčné množstvo v príslušnom roku do registra do 30 dní odo dňa vydania potvrdenia o ich pridelení (§ 9 ods. 8 zákona č. 572/2004 Z. z.).
Kvóty platia len počas obchodovateľného obdobia, pre ktoré boli vydané. Ich prenášanie medzi obchodovateľnými obdobiami nie je možné, a ak účastníkovi schémy obchodovania zvýši určité množstvo kvót z rôznych dôvodov, nemôže ich použiť na krytie svojich emisií v nasledujúcom obchodovateľnom období ani ich predať. Správca registra ich zruší k 30. aprílu roka nasledujúcom po roku, v ktorom sa skončilo príslušné obchodovateľné obdobie. Keď sú kvóty na príslušné obchodovateľné obdobie pridelené a zapísané v registri, môže s nimi účastník schémy obchodovania nakladať. Má pritom viacero možností. Môže si ich ponechať na svojom účte prihliadajúc na svoje potreby vypúšťania emisií skleníkových plynov v príslušnom roku, alebo ich previesť (predať) z rôznych dôvodov, napríklad:
- v príslušnom roku plánuje vypustiť menej emisií ako množstvo jemu pridelených kvót a môže tak získať úžitok z predaja nepotrebných kvót,
- dosiahnuť zisk z krátkodobej zmeny ich cien.
Obchodovanie s emisnými kvótami sa na Slovensku realizuje cez viacerých sprostredkovateľov, ktorí vykonávajú sprostredkovanie, ale aj nakupujú a predávajú kvóty vo vlastnom mene na vlastný účet. Jedným z nich je Komoditná burza Bratislava(ďalej len „burza“), cez ktorú sa obchody uzatvárajú v mene EUR. Burza je účastníkom národného registra, čím sa zapojila do celoeurópskej schémy obchodovania. Ceny kvót, ktoré sa obchodujú prostredníctvom burzy, sú zverejňované v médiách a na burzovej stránke.
1. Vykázanie emisných kvót v bilancii
Rôzne účtovné systémy klasifikujú emisné