Príspevok poukazuje na možnosti a spôsoby zníženia daňovej povinnosti u zamestnancov – dôchodcov, ktorí nepodnikajú a okrem príjmov zo zamestnania nemajú iné príjmy.
Mnohí poberatelia starobných alebo predčasných starobných dôchodkov naďalej pracujú. V závislosti od uzatvoreného pracovnoprávneho vzťahu a výšky zárobku si môžu optimalizovať svoju daňovú povinnosť, prípadne vôbec neplatiť daň z príjmu. V priebehu roka je príjem z pracovnoprávneho vzťahu zdanený, ale po skončení roka si môžu uplatniť nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus v rozsahu povolenom zákonom alebo uplatniť ustanovenie o minimálnej dani, v dôsledku čoho im môže byť vrátený zrazený preddavok na daň alebo daň. Príspevok poukazuje na možnosti a spôsoby zníženia daňovej povinnosti u zamestnancov – dôchodcov, ktorí nepodnikajú a okrem príjmov zo zamestnania nemajú iné príjmy.
Pracovnoprávny vzťah
Dôchodcovia môžu uzatvárať so zamestnávateľom dohody o vykonaní práce podľa § 226 Zákonníka práce. Predpokladaný rozsah prác, na ktoré sa dohoda uzatvára, nemôže byť vyšší ako 350 hodín v kalendárnom roku u jedného zamestnávateľa, pričom dohodu možno uzatvoriť aj s viacerými zamestnávateľmi, ale u každého maximálne na 350 hodín v kalendárnom roku. Ďalšou možnosťou je uzatvorenie dohody o pracovnej činnosti podľa § 228a Zákonníka práce. Podľa tohto ustanovenia možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne. Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v z. n. p. Na tieto dohody sa vzťahujú len ustanovenia prvej časti Zákonníka práce. Zamestnanci na základe týchto dohôd nemajú napríklad nárok na dovolenku, náhradu mzdy pri prekážkach v práci. Tieto nároky im môžu vzniknúť len, ak to bude dohodnuté v dohode. Nemožno však dohodnúť poskytovanie nárokov výhodnejšie alebo vo väčšom rozsahu ako zamestnancom v pracovnom pomere.