V príspevku autorka bližšie objasní možnosť uplatnenia výdavkov súvisiacich s používaním hmotného majetku, napr. bytu, domu alebo inej nehnuteľnosti, ale aj automobilu alebo telefónu na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť.
V praxi podnikateľské subjekty vyžívajú vlastný majetok dvoma spôsobmi:
- ako osobný majetok využívaný v súvislosti s podnikaním,
- ako obchodný majetok.
V nadväznosti na uvedenú skutočnosť sa oboznámime s niektorými aspektmi obchodného majetku u daňovníka s príjmami z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti:
- uplatňovaním daňových výdavkov,
- zdaňovaním príjmov z predaja obchodného majetku,
- s postupom preradenia obchodného majetku do osobného užívania a naopak a pod.
Podmienky uplatnenia daňového výdavku v súvislosti s podnikaním sú ustanovené v § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).
Daňový výdavok je definovaný ako výdavok (náklad):
- na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov,
- preukázateľne vynaložený daňovníkom,
- zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka
- alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo § 6 ods. 14 ZDP.
Súvislosť s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním príjmov sa posudzuje podľa toho, či bude daňovníkovi plynúť príjem z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti na základe vynaloženého výdavku v tomto zdaňovacom období alebo v budúcich obdobiach.
Preukázateľnosť vynaloženého výdavku sa posudzuje podľa toho, či daňový výdavok skutočne nastal (napr. došlo k platbe, prijímateľ výdavku skutočne existuje a pod.).
Zaúčtovanie v účtovníctve daňovníka sa posudzuje v nadväznosti na zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“), evidencia daňovníka podľa § 6 ods. 14 ZDP.
Príklad č. 1:
Podnikateľ si do daňových výdavkov zaúčtoval doklad o dodávke služby.
Pri kontrole správca dane zistil, že predmetná suma uvedená na doklade nebola zaplatená ani v hotovosti, ani prevodom z účtu. Uvedenú sumu vylúči z daňových výdavkov.
***
Príklad č. 2:
V prípade, že správca dane vylúči z daňových výdavkov výdavky, ktoré sú zaúčtované v účtovníctve, ale nie sú daňovouznateľnými výdavkami z pohľadu ZDP, správca dane nebude daňovníka sankcionovať (nie je to možné z pohľadu zákona o účtovníctve). Daňovník si môže do účtovníctva zaúčtovať aj výdavky, ktoré nie sú daňovými výdavkami
Živnostník pri daňovej kontrole predloží správcovi dane dodatočne doklady, ktoré mu účtovníčka „zabudla zaúčtovať“.
Správca dane uvedené doklady pri výpočte daňovej povinnosti nezohľadní, nakoľko nebola splnená podmienka ustanovená v § 2 písm. i) ZDP a doklady neboli zúčtované v účtovníctve daňovníka, ktoré ku kontrole predložil.
***
V § 19 ZDP sú taxatívne uvedené niektoré druhy daňových výdavkov a v § 21 niektoré druhy nedaňových výdavkov.
ZDP v § 19 ustanovuje, že ak výšku výdavku (nákladu) limituje:
- osobitný predpis, preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu,
- tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone (napr. zostatková cena vyradeného hmotného majetku v dôsledku škody, daňové odpisy a pod.),
- tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.
Daňovými výdavkami nie sú v zmysle § 21 ZDP výdavky:
- ktoré nesúvisia s dosiahnutím, zabezpečením a udržaním príjmov, aj keď o nich daňovník účtoval,
- ktoré neboli zaúčtované v účtovníctve daňovníka,
- ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané.
Ďalej daňovými výdavkami nie sú výdavky na obstaranie hmotného majetku, nehmotného majetku, hmotného a nehmotného majetku, ktorý je vylúčený z odpisovania.
Výdavky na obstaranie hmotného a nehmotného majetku nie sú daňovými výdavkami v čase obstarania majetku, ale premietnu sa do základu dane prostredníctvom odpisov.
Výdavky, ktoré sa nepovažujú za výdavky súvisiace s obstaraním hmotného majetku sú napr.:
- penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhra