Nové oslobodenia a podpory v zákone o dani z príjmov a ďalšie zmeny v zdaňovaní FO

Vydáno: 41 minút čítania

V predchádzajúcich číslach sme predstavili čitateľom informácie o zmenách, ktoré s účinnosťou od roku 2018 obsahuje novela zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), a to novela č. 344/2017 Z. z. Nakoľko ide o rozsiahlu novelu, v tejto časti sa zameriame na nasledovné tematické okruhy zmien pri zdaňovaní:

  1. právnických osôb, a to:
    • oslobodenie príjmov z využívania vybraných nehmotných aktív, ktoré sú výsledkom vlastného vývoja daňovníka, tzv. osobitný daňový režim patent box,
    • oslobodenie príjmov z predaja akcií a obchodných podielov,
    • zvýšenie odpočtu nákladov na výskum a vývoj,
    • podpora domáceho kúpeľníctva,
  2. fyzických osôb.

Zmeny v zdaňovaní právnických osôb

Osobitný daňový režim – tzv. patent box

Novelou zákona o dani z príjmov č. 344/2017 Z. z. sa s účinnosťou od 1. 1. 2018 zavádza nový daňový režim, tzv. patent box, ktorý u právnických osôb a stálych prevádzkarní daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou spočíva v oslobodení časti príjmov (výnosov) plynúcich z využívania presne špecifikovaných nehmotných aktív (patent, úžitkový vzor, softvér), ktoré sú výsledkom vlastnej vývojovej činnosti daňovníka. V zákone o dani z príjmov je od 1. 1. 2018 osobitný daňový režim patent box ustanovený v dvoch formách:

  1. § 13a – oslobodenie časti príjmov (výnosov) plynúcich z odplát za poskytnutie práva na použitie alebo za použitie registrovaného patentu alebo úžitkového vzoru a softvéru (ďalej len „oslobodenie časti príjmov z „licencií“),
  2. § 13b – oslobodenie časti príjmov (výnosov) z predajnej ceny výrobkov, pri ktorých výrobe sa úplne alebo sčasti využil patent alebo úžitkový vzor (tzv. vnorené nehmotné aktíva).

Oslobodenie výnosov z licencií za využívanie patentu, úžitkového vzoru alebo softvéru (§ 13a)

V ods. 1 sa definuje predmet a výška oslobodenia. Podľa tohto ustanovenia sú oslobodené príjmy plynúce z licencií za presne vymedzené druhy nehmotných aktív, ktoré sú výsledkom vlastnej vývojovej činnosti daňovníka. Ide o jednotné oslobodenie vo výške 50 % z príjmov plynúcich z licencií za:

  • vynález chránený registrovaným patentom alebo technické riešenie chránené registrovaným úžitkovým vzorom, a to aj vynález alebo technické riešenie, ktoré sú predmetom prihlášky patentu alebo úžitkového vzoru,
  • softvér, ktorý podlieha autorskému právu a je takisto výsledkom vývoja vykonávaného daňovníkom.

Podľa poznámky pod čiarou č. 74ba možno na účely oslobodenia akceptovať patent, ktorý je udelený nielen v SR, ale aj v niektorom zo štátov, ktoré pristúpili k zmluve o patentovej spolupráci.

Podľa ods. 2 oslobodenie príjmov z licencií plynúcich z registrovaného patentu alebo úžitkového vzoru alebo softvéru, ktorý podlieha autorskému právu je možné uplatniť aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidenta), ktorý vykonáva činnosť na území SR prostredníctvom stálej prevádzkarne (SP). Podmienkou však je, že patent, úžitkový vzor alebo softvér sú funkčne spojené s touto stálou prevádzkarňou.

Ods. 3 definuje dĺžku obdobia, počas ktorej možno využívať túto formu oslobodenia (patent boxu). Obdobie uplatňovania oslobodenia je limitované obdobím uplatňovania daňových odpisov z aktivovaných nákladov na vývoj patentu, úžitkového vzoru alebo softvéru. Z tohto ustanovenia nepriamo vyplýva podmienka aktivácie nákladov na vývoj, ktorá, ak nebude splnená a predmetné nehmotné aktívum nebude súčasťou majetku daňovníka, nebude možné uplatňovať oslobodenie podľa § 13a. Súvisiace ustanovenie ods. 13 ustanovuje podmienku pokračovať v uplatňovaní oslobodenia, ak počas obdobia uplatňovania daňových odpisov z nehmotného aktíva (patent, úžitkový vzor, softvér) príde k prvému uplatneniu oslobodenia. Oslobodenie bude daňovník povinný uplatňovať počas všetkých období daňového odpisovania patentu, úžitkového vzoru alebo softvéru. Možnosť dodatočnej aktivácie je ustanovená v ods. 13.

Ak súčasťou celkových nákladov na vývoj (náklady na vývoj do momentu aktivácie a aktivované náklady na vývoj) patentu, úžitkového vzoru alebo softvéru sú aj náklady na nehmotné výsledky výskumu a vývoja obstarané od iných osôb (tzv. outsourcing vývojových aktivít alebo kooperácia pri vývoji), nárok na oslobodenie sa kráti spôsobom ustanoveným v ods. 4. Oslobodenie v takom prípade možno uplatniť len na časť príjmu, ktorá sa zistí ako násobok príjmov z licencií a koeficientu. Koeficient je podielom celkových nákladov na vývoj znížených o náklady na nakúpené nehmotné výsledky výskumu a vývoja od iných osôb a celkových nákladov na vývoj. Zníženie o náklady na nakúpené nehmotné výsledky výskumu a vývoja sa realizuje jednak pri nákladoch na vývoj vzniknutých do momentu aktivácie a aj pri aktivovaných nákladoch na vývoj (prvotne účtované ako náklady a následne aktivované prostredníctvom výnosov do nehmotného majetku). Znamená to, že oslobodenie je možné uplatňovať v tým vyššej miere, čím vyššie boli vývojové aktivity vykonávané samotným daňovníkom. Alebo inak povedané, oslobodenie nebude možné uplatňovať na tú časť príjmu, ktorá prináleží k nakúpeným nákladom na vývoj.

V ods. 5 sú definované prípady, keď nárok na oslobodenie zaniká, a to predovšetkým pri zrušení daňovníka bez likvidácie, keď právny nástupca (zlúčenie, splynutie alebo rozdelenie obchodných spoločností alebo družstiev) nemôže pokračovať v uplatňovaní oslobodenia. Ďalším prípadom je nepeňažný vklad, ktorého predmetom je patent, úžitkový vzor alebo softvér, keď prijímateľ tohto typu nepeňažného vkladu nemôže pokračovať v uplatňovaní oslobodenie. Zámerom je obmedziť uplatňovanie oslobodenia len na toho daňovníka, ktorý skutočne vykonal vývojové aktivity, ktorých výsledkom je práve patent, úžitkový vzor alebo softvér.

Obdobne ako je tomu pri odpočte výdavkov (nákladov) na výskum a vývoj (§ 30c ZDP), aj pri tomto druhu daňového zvýhodnenia sa ukladá finančnému riaditeľstvu povinnosť zverejňovania zoznamu daňovníkov, ktorí si oslobodenie v podaných daňových priznaniach uplatnili. Lehota na zverejnenie zoznamu je rovnaká, t. j. do 3 kalendárnych mesiacov po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania. V ustanovení ods. 6 sú zároveň stanovené obsahové náležitosti takéhoto zoznamu.

Na účely osloboden

Související dokumenty

Súvisiace články

Zdaňovanie ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov (2. časť)
Predaj majetkovej účasti v obchodnej spoločnosti z hľadiska zákona o dani z príjmov (2. časť)
Predaj majetkovej účasti v obchodnej spoločnosti z hľadiska zákona o dani z príjmov
Zmeny v zákone o dani z príjmov po prijatí novely účinnej od 1. 1. 2014 (3. časť)
Novela zákona o dani z príjmov účinná od 1. januára 2011
Prehľad noviel zákona o dani z príjmov v roku 2023
Softvér z hľadiska zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia (licenčné poplatky)
Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov
Vybrané novinky z oblasti zdaňovania investícií či kryptomien od 2024 - virtuálne meny
Konsolidačný balíček a jeho dopad na daň z príjmov
Sponzorské dary v kontexte daní a účtovníctva
Nákup zamestnaneckých akcií a zdaňovanie zamestnaneckých opcií
Dotácie, podpory, príspevky poskytnuté fyzickým osobám z hľadiska dane z príjmov
Predaj obchodného podielu z daňového a účtovného hľadiska
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roka 2020
Zdaňovanie príjmov z predaja bytov
Zdaňovanie osobných spoločností z pohľadu medzinárodných daňových vzťahov
Štátny príspevok počas pandémie Covid-19
Zdanenie vybraných nepeňažných plnení u zamestnancov

Súvisiace otázky a odpovede

Prevoditeľnosť obchodného podielu
Započítanie vzájomných pohľadávok spoločníka a konateľa a aj zamestnanca
Rozdelenie zisku
Licenčná zmluva
Fakturácia
DPH při fakturaci služeb mezi českou a slovenskou s.r.o.
Pobočka zahraničnej súkromnej vysokej školy
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Zníženie základného imania
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.
Účtovanie poskytovania stravy vo vlastnom stravovacom zariadení v sústave jednoduchého účtovníctva + DPH
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Odpočet daňovej straty po zlúčení spoločností
Zrušenie s.r.o.
Dlhodobý prenájom motorového vozidla
Navýšenie základného imania
Vyplatenie podielu na zisku v s.r.o. za rok 2012 a odvody
Ukončenie podnikania - živnosti a daňové náležitosti
Preplácanie nákladov podľa zmluvy a ich zdaňovanie
Prevod majetku a záväzkov z SZČO do s.r.o. z pohľadu účtovania, ocenenia majetku, DPH a dani z príjmov