Základným predpokladom zostavenia účtovnej závierky (ÚZ) je mať správne, úplne a preukázateľne vedené priebežné účtovníctvo tak, ako to požaduje § 8 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Podstatné je zaznamenať všetky účtovné prípady a doložiť ich účtovnými dokladmi podľa § 10 cit. zákona. Nevyhnutné podklady, z ktorých je potrebné vychádzať pri zostavovaní ÚZ a prác s tým spojených, sú najmä základné dokumenty spoločnosti (zakladacie listiny, stanovy, spoločenská zmluva, výpis z obchodného registra a pod.), hlavná kniha za celé účtovné obdobie (obsahuje všetky účtovné zápisy podľa vecné- ho, systematického hľadiska), evidencia majetku (registre), výsledky inventarizácie, interné účtovné smernice.
Základným predpokladom zostavenia účtovnej závierky (ÚZ) je mať správne, úplne a preukázateľne vedené priebežné účtovníctvo tak, ako to požaduje § 8 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Podstatné je zaznamenať všetky účtovné prípady a doložiť ich účtovnými dokladmi podľa § 10 cit. zákona.
Nevyhnutné podklady, z ktorých je potrebné vychádzať pri zostavovaní ÚZ a prác s tým spojených, sú najmä základné dokumenty spoločnosti (zakladacie listiny, stanovy, spoločenská zmluva, výpis z obchodného registra a pod.), hlavná kniha za celé účtovné obdobie (obsahuje všetky účtovné zápisy podľa vecného, systematického hľadiska), evidencia majetku (registre), výsledky inventarizácie, interné účtovné smernice.
Rok 2005 je tretím rokom, kedy sa zostavuje účtovná závierka podľa súčasných účtovných predpisov, pričom pre rok 2005 boli čiastočne novelizované. Preto už úvodom upozorňujeme na vybrané zmeny platiace od roku 2005 (opatrenie MF SR č. MF/10069/2004-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení opatrenia č. 25 167/2003-92 a o zmene a doplnení niektorých opatrení, uverejnené vo FS č. 14/2004):
- možnosť zvoliť si hospodársky rok (zdaňovacie obdobie) bez povoľovacieho konania, len jednoduchým oznámením daňovému úradu;
- zvýraznenie požiadavky prezentácie čo najaktuálnejších údajov v účtovnej závierke, a to formou upravujúcich závierkových účtovných prípadov účtovaných do účtovných kníh, resp. následných udalostí uvedených v poznámkach;
- zmeny v aplikácii zásady reálnej hodnoty podľa § 27 zákona o účtovníctve (reálna hodnota, metóda vlastného imania) – zavedenie veľkostného kritéria 20 % účasti na hlasovacích právach;
- zmeny v bežnom oceňovaní podľa § 25 zákona o účtovníctve (zavedenie ceny – reálnej hodnoty pri vklade alebo kúpe podniku alebo jeho časti);
- zmeny v oceňovaní zásob – zľavy sú súčasťou obstarávacej ceny zásob a čistá realizačná hodnota zásob je východiskom pre stanovenie opravenej položky k zásobám;
- účtovanie opráv chýb minulých účtovných období priamo do vlastného imania – do výsledkov hospodárenia za minulé roky (428 – Nerozdelený zisk minulých rokov, 429 – Neuhradená strata minulých rokov);
- zvýšenie obsahových požiadaviek na výročnú správu.
Prehľad všeobecne záväzných právnych predpisov
Prehľad je spracovaný z tých predpisov uverejňovaných v Zbierke zákonov SR (po čiastku 207/2005 Z. z.) a vo Finančnom spravodajcovi MF SR (po č. 8/2005), ktoré sa podľa nášho názoru vzťahujú k ÚZ subjektov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva pre podnikateľov:
-
Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZÚ“).
-
Opatrenie MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „PÚ“).
-
Opatrenie MF SR č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej ÚZ a rozsahu údajov určených z individuálnej ÚZ na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave pod- vojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „opatrenie k ÚZ“).
-
Konsolidovaná účtovná závierka (KÚZ) za rok 2005 sa zostavuje podľa metód a zásad ustanovených IAS/IFRS tak, ako to vyplýva z príslušných európskych predpisov (§ 22 ods. 1 ZÚ).
-
Opatrenie MF SR č. 21378/2003-92, ktorým sa ustanovuje postup účtovania pri prechode zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a postup pri prechode zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva pre podnikateľov a účtovné jednotky, ktoré vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky na účely zistenia základu dane z príjmov a ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR č. 23586/2002-92.
-
Obchodný zákonník (ďalej len „OZ“).
-
Zákon č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o obchodnom registri“).
-
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“).
-
Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“).
-
Zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.
-
Zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“).
-
Zákon č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde a o zmene a doplnení zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom fonde“).
Pozn.: Zostavenie ÚZ podľa medzinárodnej účtovnej metodiky IAS/IFRS sa priamo týka každej KÚZ za rok 2005 (§ 22 ZÚ) a tiež individuálnej ÚZ za rok 2006 pre vybrané subjekty – podľa právnej formy (napr. banky, poisťovne, obchodníci s cennými papiermi) a podľa veľkostného kritéria (splnenie dvoch podmienok počas dvoch rokov – celková suma majetku nad 5 mld. Sk, čistý obrat nad 5 mld. Sk, priemerný prepočítaný počet zamestnancov nad 2 000) tak, ako to vyplýva z § 17a ZÚ.
Prehľad prác a úloh pred uzavretím účtovných kníh
Kontrola bilančnej kontinuity
Kontrola otvorenia účtovných kníh (nadväznosť účtov 702 a 701)
- Kontrolou otvorenia účtovných kníh sa zisťuje tiež dodržanie požiadavky bilančnej kontinuity v zmysle § 16 ods. 12 ZÚ medzi dvomi účtovnými obdobiami. Podľa § 3 ods. 4 ZÚ môže byť účtovným obdobím aj hospodársky rok bez povoľovacieho konania jednoduchým oznámením na daňový úrad. Dôležité pritom je to, že súčasne je aj zdaňovacím obdobím podľa § 41 ods. 12 ZDP.
- Účty hlavnej knihy sa otvárajú účtovnými zápismi, keď sa začiatočné stavy novootváraných účtov aktív a pasív pre rok 2005 účtujú súvzťažne s účtom 701 – Začiatočný účet súvahový.
- Stavy jednotlivých súvahových položiek (aktíva a pasíva) účtu 701 (hlavná kniha 2005) musia nadväzovať na konečné zostatky vykázané na účte 702 – Konečný účet súvahový (hlavná kniha 2004).
- Otvorenie účtovných kníh musí byť doložené účtovným dokladom. V prípade, že účtovný doklad o otvorení účtovných kníh 2005 nie je výsledkom automatizovaného spracovania účtovníctva, môže byť vystavený manuálne, alebo zápis preukázaný dokumentáciou k programového vybaveniu (účtovnému softvéru).
- Účtový rozvrh platný v ÚJ na účtovné obdobie roku 2005 musí byť upravený v súlade s PÚ a rámcovou účtovou osnovou (pozn.: ÚJ si môžu podľa § 3 PÚ vytvoriť aj vlastné súvahové účty nad rozsah rámcovej účtovej osnovy, nie však účty výsledkové).
Vysporiadanie výsledku hospodárenia predchádzajúceho roka
- Rozdelenie účtovného zisku, príp. vysporiadanie účtovnej straty za rok 2004 sa vykoná prostredníctvom účtu 431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní.
- Účtovný zisk, príp. účtovná strata z roku 2004 zaúčtovaná na účte 701 sa zaúčtuje súvzťažne v prospech alebo na ťarchu účtu 431 pri otvorení účtovných kníh.
- Účet 431 nesmie mať k 31. 12. 2005 zostatok.
- Výsledok hospodárenia sa vysporiada podľa pravidiel ustanovených OZ, príp. iným predpisom na základe rozhodnutia príslušného štatutárneho orgánu ÚJ. Podľa rozhodnutia ÚJ vystaví interný účtovný doklad, ktorý spolu s príslušným rozhodnutím preukazuje tento účtovný prípad.
- V prípade, že do konca roku nebude prijaté rozhodnutie o vysporiadaní výsledku hospodárenia (alebo jeho časti), zaúčtuje sa účtovacím predpisom 431 / / 428 na účet 428 v prípade zisku alebo účtovacím predpisom 429 / 431 na účet 429 v prípade straty. Dôvod, prečo štatutárne orgány oficiálne nerozhodli o vysporiadaní výsledku hospodárenia za rok 2004, treba uviesť v poznámkach.
- Podľa § 68 ods. 6 písm. a) OZ sa musí konať valné zhromaždenie obchodnej spoločnosti aspoň raz ročne, inak to môže byť dôvodom na zrušenie spoločnosti likvidáciou.
Zabezpečenie verného a pravdivého obrazu predmetu účtovníctva
Inventarizácia majetku, záväzkov a vlastného imania
- Riadne a účelné vykonanie inventarizácie s požadovanými výsledkami sa dá dosiahnuť len po zodpovednej organizačnej príprave a jej včasnom vykonaní. Do včasného vykonania patrí aj záverečné zhrnutie a opatrenia.
- Inventarizáciou sa overuje stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov – vlastného imania (§ 59 ods. 1 PÚ). V podstate je potrebné vykonať inventarizáciu všetkých položiek súvahy (súvahové účty).
- Vykonanie inventarizácie je stanovené v § 29 a § 30, ale aj § 6 ods. 3 ZÚ a v prípade jej nevykonania alebo neúplného vykonania účtovníctvo nie je správne a preukázateľné.
- Fyzická inventúra sa vykonáva zmeraním, spočítaním, prevážením alebo iným spôsobom spočívajúcim v zistení množstva majetku, ktorý je predmetom inventúry.
- Dokladová inventúra sa vykonáva preverením jednotlivých dokladov, z ktorých vznikol, alebo z ktorých sa skladá inventárny stav.
- Skutočný stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov sa zaznamenáva do inventúrnych súpisov. Povinný obsah inventúrneho súpisu ustanovuje § 30 ods. 2 ZÚ, pričom jeho povinnou súčasťou sú aj odporúčania na posúdenie reálnosti ocenenia maje