Povinnosť zaviesť kontrolný výkaz k dani z pridanej hodnoty (ďalej len „kontrolný výkaz“) vyplynula Ministerstvu financií SR z Akčného plánu boja proti daňovým podvodom na roky 2012 − 2016, ktorý bol prijatý uznesením vlády č. 235/2012. Vzor kontrolného výkazu sa ustanovuje opatrením Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/19057/2013-73 na základe § 78a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) v znení zákona č. 360/2013 Z. z. a tvorí jeho prílohu.
Poučenie na vyplnenie kontrolného výkazu, ako aj jeho vzor boli uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 11/2013.
Oznámením Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/24656/2013-73 o vydaní poučenia na vyplnenie kontrolného výkazu k dani z pridanej hodnoty bolo zverejnené poučenie, ktoré tvorí prílohu tohto oznámenia.
Upozornenie:
Dňa 15. 11. 2013 bolo poučenie doplnené. Ak ste si stiahli poučenie pred týmto dátumom (bolo zverejnené na stránke www.drsr.sk), je potrebné vytlačiť si „aktualizované poučenie“. Pomôcka: finálna verzia poučenia má na prvej strane v otázke „Kto, kedy a ako podáva kontrolný výkaz“ uvedeného aj platiteľa podľa § 4a zákona o DPH, čo v pôvodnom poučení nebolo.
Dňa 19. 12. 2013 bolo zverejnené oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/28300/ 2013-73 o vydaní dodatku č. 1 k poučeniu na vyplnenie kontrolného výkazu k dani z pridanej hodnoty.
Kontrolný výkaz obsahuje informácie o obchodných transakciách platiteľov dane, ktoré sa budú predkladať v elektronickej podobe. Podmienkou zavedenia kontrolného výkazu je elektronická komunikácia medzi Finančnou správou Slovenskej republiky a platiteľmi dane.
Cieľ zavedenia kontrolného výkazu
- zabezpečiť údaje pre finančnú správu, aby mohli krížovo skontrolovať vzájomne obchodujúcich platiteľov dane;
- v prípade nezrovnalostí uskutočniť cielenú daňovú kontrolu;
- odhaliť tuzemské a cezhraničné karuselové podvody;
- vytvoriť predpoklad na automatické generovanie daňového priznania finančnou správou z údajov z predloženého kontrolného výkazu;
- skontrolovať plnenie daňových povinností pri iných daniach, napr. daň z príjmu, spotrebné dane;
- preventívne pôsobiť proti zámernému uvádzaniu nepravdivých údajov (machinácie s faktúrami, vystavené faktúry nezaradené do účtovníctva, doklady z ERP vydané neplatiteľovi DPH, zneužívané na uplatňovanie odpočtu DPH platiteľom, dvakrát uplatnené odpočty z tej istej faktúry a podobne).
Dátum zavedenia kontrolného výkazu
Kontrolný výkaz k dani z pridanej hodnoty sa prvýkrát použije za prvé zdaňovacie obdobie kalendárneho roka 2014. Platiteľ dane je povinný podať kontrolný výkaz do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia.
Platiteľ DPH za mesačné zdaniteľné obdobie podá prvý kontrolný výkaz za január 2014 v lehote do 25. februára 2014. V prípade, ak podá daňové priznanie pred 25. dňom po skončení zdaňovacieho obdobia, je povinný podať kontrolný výkaz v deň podania daňového priznania.
Ak podá platiteľ DPH daňové priznanie za január 2014 napríklad 18. 2. 2014, je povinný podať kontrolný výkaz v ten istý deň, t. j. 18. 2. 2014.
Platiteľ DPH za štvrťročné zdaniteľné obdobie podá prvý kontrolný výkaz za 1. kvartál 2014 v lehote do 25. apríla 2014. V prípade, ak podá daňové priznanie pred 25. dňom po skončení zdaňovacieho obdobia, je povinný podať kontrolný výkaz v deň podania daňového priznania.
Spôsob podania kontrolného výkazu
Kontrolný výkaz môže byť podaný len elektronickými prostriedkami (podpísaný ZEP alebo písomná dohoda so správcom dane obsahujúca náležitosti elektronického doručovania) vo formáte XML.
Kto podáva kontrolný výkaz
Každý platiteľ dane registrovaný podľa § 4, § 4a, § 5 a § 6 zákona o DPH za každé zdaňovacie obdobie, za ktoré je povinný podať daňové priznanie k DPH.