Do zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) sa za ostatné roky premietli opatrenia, ktorými sa pokračuje v koncepčnom a systematickom boji proti jeho zneužívaniu, ale tiež opatrenia na podporu určitých oblastí podnikania. Jedným z týchto opatrení je aj spresnenie uplatňovania niektorých daňových výdavkov, a to v závislosti od výšky základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
V nadväznosti na toto obmedzujúce opatrenie sa zadefinoval aj základ dane daňovníka, ktorý uplatňuje tieto limitované daňové výdavky, a to tak, že základom dane sa rozumie základ dane zistený podľa § 17 až § 29 ZDP ešte pred jeho úpravou o:
- pripočítateľnú položku u sponzora, ktorý nevykázal základ dane, aby si sponzorské mohol ponechať v daňových výdavkoch [§ 17 ods. 19 písm. h)],
- pripočítateľnú položku v prípade uplatnenia ročného odpisu pri osobnom automobile so vstupnou cenou 48 000 € a viac, ak nebola vykázaná stanovená výška základu dane (§ 17 ods. 34),
- pripočítateľnú položku, ak nebola vykázaná výška základu dane pre uplatnenie celého nájomného za motorové vozidlo so vstupnou cenou 48 000 € a viac (§ 17 ods. 35),
- pripočítateľnú položku, ak daňovník uplatnil v daňových výdavkoch členské príspevky vyplývajúce z nepovinného členstva v právnickej osobe zriadenej na účel ochrany záujmov platiteľa viac ako 5 % zo základu dane [§ 19 ods. 3 písm. n)],
- pripočítateľnú položku, ak mal daňovník uplatnené viac ako 5 % zo základu dane na víno ako reklamný predmet [§ 21 ods. 1 písm. h)],
a tiež:
- odpočítateľnú položku, ak daňovník splnil podmienky pre uplatnenie paušálnej sumy na každého žiaka v rámci poskytovaného duálneho vzdelávania (§ 17 ods. 37).
Výdavky na sponzorské v športe
Uplatnenie sponzorského v športe do daňových výdavkov je upravené v § 19 ods. 17 písm. h) ZDP. Podľa tejto úpravy je možné výdavky (náklady) na sponzorské u sponzora poskytnuté na základe zmluvy o sponzorstve v športe uzatvorenej podľa § 50 a § 51 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o športe“) zahrnúť do daňových výdavkov len v prípade, ak:
- sponzor sponzorské zaplatil,
- sponzor vykázal základ dane (základ dane = zdaniteľné príjmy prevyšujúce daňové výdavky, t. j. aspoň 1 cent),
- sponzorovaný skutočne použil sponzorské na úhradu dohodnutého účelu určeného v sponzorskej zmluve podľa zákona o športe, a to podľa dohodnutého časového rozvrhu, t. j. sponzor uplatňuje v daňových výdavkoch len skutočne použitú sumu sponzorovaným,
- ide o sponzorské pre profesionálneho športovca, talentovaného amatérskeho športovca, športového reprezentanta, športového odborníka (trénera, inštruktora športu) a športovúorganizáciu.
Za výdavky na sponzorské sa nepovažuje poskytnutie sponzorského pre amatérskeho športovca podľa § 4 ods. 4 písm. a), c) a d) zákona o športe okrem športového reprezentanta.
Športovým reprezentantom je podľa § 29 ods. 2 zákona o športe občan SR, ktorý bol nominovaný ako športovec za člena športovej reprezentácie národným športovým zväzom alebo inou športovou organizáciou, ktorej toto oprávnenie vyplýva z medzinárodných športových pravidiel, predpisov alebo rozhodnutí. Športová reprezentácia je účasť športového reprezentanta na významnej súťaži vrátane prípravy na túto súťaž podľa plánu prípravy schváleného národným športovým zväzom.
Zmluvou o sponzorstve v športe sa sponzor zaväzuje poskytnúť priame alebo nepriame peňažné alebo nepeňažné plnenie (sponzorské) športovcovi, športovému odborníkovi podľa § 6 ods. 1 písm. a) zákona o športe, alebo športovej organizácii, ktorí sú členmi národného športového zväzu, národnej športovej organizácie alebo medzinárodnej športovej organizácie (sponzorovaný), a sponzorovaný sa zaväzuje umožniť sponzorovi spájať názov alebo obchodné meno sponzora alebo označenie sponzora alebo jeho výrobku so sponzorovaným a využiť sponzorské na dohodnutý účel súvisiaci so športovou činnosťou vykonávanou sponzorovaným. Ak je sponzorovaným športovec alebo športový odborník podľa § 6 ods. 1 písm. a) zákona o športe, ktorí sú členmi národného športového zväzu, národnej športovej organizácie alebo medzinárodnej športovej organizácie, účelom sponzorského nesmie byť ich mzda alebo odmena za vykonávanie športu alebo inej športovej činnosti, ani úhrada nákladov na ich osobnú potrebu nesúvisiacich s vykonávaním ich športovej činnosti.
Sponzorovaný môže uvádzať názov alebo obchodné meno, sídlo, logo sponzora alebo logo jeho výrobku v spojení s účelom, na ktorý bolo sponzorské poskytnuté. Náklady na uvádzanie sponzora nesmú presiahnuť 10 % hodnoty sponzorského.
Zmluva o sponzorstve v športe sa uzatvára v písomnej forme a musí obsahovať podstatné náležitosti uvedené v zákone o športe.
Pri pojme zmluva o sponzorstve v športe odkazuje ZDP na § 50 a § 51 zákona o športe, teda, aby sponzorské bolo daňovým výdavkom sponzora podľa § 17 ods. 19 písm. h) ZDP, musia byť splnené aj podmienky podľa predmetných ustanovení zákona o športe, a to napr. v ustanovení § 50 ods. 4 písm. a) a § 51 ods. 1 a 4. Z ustanovenia § 50 ods. 4 písm. a) zákona o športe vyplýva, že súčasťou zmluvy o sponzorstve v športe je výpis z informačného systému (IS) športu o spôsobilosti prijímateľa verejných prostriedkov sponzorovaného. V súlade s § 51 ods. 1 a 4 zákona o športe zmluvu o sponzorstve v športe, jej zmeny a doplnenia je povinný zverejniť sponzorovaný najneskôr do 30 dní odo dňa jej podpisu oboma zmluvnými stranami. Informácie o spôsobe použitia sponzorského je sponzorovaný povinný zverejňovať priebežne najneskôr do 25. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak nevedie sponzorské na osobitnom účte. V nadväznosti na § 2 písm. r) zákona o športe sa zverejnením rozumie zverejnenie údajov v IS športu.
Na účely riadneho využívania inštitútu zm