Vo svete tvoria rodinné firmy dôležitý pilier národných ekonomík. U nás je ich ešte stále málo, občas sa vyskytujú u malých podnikateľov. Spoločnému podnikaniu manželov sme sa venovali v troch predchádzajúcich častiach. Rozoberali sme možnosti spoločného podnikania manželov ako dvoch nezávislých podnikateľov a podnikanie manželov v združení. V poslednom príspevku sa budeme venovať možnosti spoločného podnikania manželov formou vzájomného zamestnávania a formou vypomáhania.
Podnikanie manželov vzájomným zamestnávaním
Zamestnávanie rodinných príslušníkov, t. j. aj manželov, prešlo v posledných rokoch niekoľkými zmenami. Najväčšia zmena nastala novelizáciou zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p., v ktorom bolo s účinnosťou od 1. 7. 2003 zrušené ustanovenie § 12, podľa ktorého nemohol pracovný vzťah vzniknúť medzi manželmi. T. z., že s platnosťou od 1. 7. 2003 je možné, aby manželia uzavreli medzi sebou pracovný pomer a dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Pracovnoprávny vzťah medzi manželmi
V podnikateľskej praxi zatiaľ nie je zamestnávanie manželky (manžela) na základe uzavretého pracovného pomeru, podľa § 42 Zákonníka práce veľmi rozšírené. Dôvodom a zároveň môžeme povedať, že aj nevýhodou takého vzťahu je pomerne vysoká odvodová zaťaženosť partnera – zamestnávateľa a aj náročnosť z hľadiska času a práce z dôvodu registrácie pri vzniku pracovného pomeru, ktorá sa prejaví hlavne vtedy, ak manžel (manželka) – podnikateľ zamestná ako prvého pracovníka svojho partnera.
K uzavretiu pracovného pomeru medzi manželmi dochádza najčastejšie vtedy, ak jeden z nich (ten, ktorý sa zamestná) je dlhodobo nezamestnaný a jeho partner – zamestnávateľ požiada o dotáciu na novo vytvorené pracovné miesto. Manželia sa zamestnávajú aj z dôvodu blížiaceho sa odchodu do starobného dôchodku jedného z nich, t. j. zamestnaný manžel si chce platbami do Sociálnej poisťovne zvýšiť budúci dôchodok. Uzavretie pracovnoprávneho vzťahu medzi manželmi je výhodne aj pre tých manželov, ktorí chcú spoločne podnikať a napríklad jeden z nich nemôže získať povolenie na vykonávanie podnikateľskej činnosti (živnosť, koncesiu alebo iné povolenie), t. z. nemôžu podnikať ako dva samostatné podnikateľské subjekty a nemôžu podnikať ani v združení.
Dohody medzi manželmi
Manželia sa môžu zamestnať tak, že manžel – zamestnávateľ uzavrie s manželom – zamestnancom pracovnú zmluvu alebo jednu z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (ďalej len „dohody“) v súlade s ustanoveniami § 223 až 228 Zákonníka práce. Dohody, ktoré môžu manželia spolu uzavrieť, sú:
- dohoda o vykonaní práce,
- dohoda o pracovnej činnosti
- dohoda o brigádnickej práci študentov,
ktorú môže uzavrieť manžel (manželka) s druhým z partnerov len vtedy, ak je tento partner študent (súčasťou dohody je aj potvrdenie o návšteve školy).
Dohody a odvody do zdravotnej poisťovne a Sociálnej poisťovne
V súčasnosti uzavretie dohody nie je pre manželov, ktorí sa navzájom zamestnávajú, tak výhodne a zaujímavé, ako to bolo do 31. decembra 2012. Od 1. januára 2013 sa zamestnanci pracujúci na dohody považujú za zamestnancov na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, poistenia v nezamestnanosti a zdravotného poistenia (okrem vybraných skupín študentov a dôchodcov). T. z., že, ak sa manželia rozhodnú, že jeden z nich zamestná druhého formou dohody, má zamestnávateľ povinnosť platiť odvody rovnako, ako u zamestnancov v pracovnom pomere. Z povinného poistenia im na druhej strane budú rovnako plynúť aj nároky, napríklad nemocenské dávky vrátane nároku na náhradu príjmu počas prvých 10 dní práceneschopnosti, na dávky v nezamestnanosti a aj na dávky z dôchodkového poistenia.