Všetko, čo potrebujete o problematike ESG vedieť budeme postupne uverejňovať na portáli www.dauc.sk. V nasledujúcom príspevku vám formou rozhovoru s odborníčkou na danú oblasť priblížime ďalšie informácie. Ak budete mať otázky, neváhajte nám napísať a poslať do redakcie na adresu daneauctovnictvo@wolterskluwer.com.
Ako môže firma zlepšiť svoje environmentálne správanie?
Ďakujem za túto otázku - presne takto by sme mali o ESG uvažovať. Ide o postupné zlepšovanie, o kroky, ktoré zmierňujú negatívne dopady činností firiem na životné prostredie. Často totiž počúvam, že ESG „škatuľkuje“ firmy na dobré a zlé, čo je omyl.
ESG nie je o trestaní firiem
za to, že ich činnosť má environmentálny dopad. Naopak, jeho cieľom je motivovať podniky, aby zlepšovali svoje procesy, zavádzali inovácie a hľadali spôsoby, ako byť ohľaduplnejší k prírode.
Niektoré činnosti sú vo svojej podstate náročné na energiu, materiály či emisie - no bez nich by sme aktuálne nevedeli fungovať.
ESG nie je o ich eliminácii, ale o hľadaní spôsobov, ako tieto činnosti robiť lepšie a šetrnejšie
voči životnému prostrediu. Predstavte si to tak, že všetci podnikatelia začínajú v nejakom bode, v ktorom ich činnosť má určitý vplyv na životné prostredie. Niektorí sú na tom lepšie, iní horšie. A ESG je nástroj na to, aby sa všetci postupne posúvali k ekologickejšiemu fungovaniu. Každý krok k zníženiu dopadu má význam. Z hľadiska ESG teda pozitívne hodnotíme všetky zmysluplné aktivity týchto firiem, prostredníctvom ktorých je ich podnikanie „zelenšie“, a teda aj udržateľnejšie z dlhodobého časového horizontu.V rámci environmentálnych aspektov ESG teda firmy môžu implementovať opatrenia ako
optimalizácia spotreby energie, minimalizácia a triedenie odpadu, využívanie recyklovaných alebo inovatívnych obalových materiálov
, ktoré sú priaznivejšie k životnému prostrediu, používanie ekologických čistiacich prostriedkov
či vo všeobecnosti zavádzanie princípov cirkulárnej ekonomiky
. Toto sú najbežnejšie opatrenia, ktoré môžu zaviesť aj tie najmenšie alebo „nevýrobné“ firmy.Z hľadiska ESG je tiež dôležité, aby si podnikatelia na spoluprácu vyberali dodávateľov a obchodných partnerov, ktorých výroba je čo najviac ekologická a ktorí dodržiavajú environmentálne normy. V rámci ESG sa totiž zohľadňuje nielen vlastná činnosť podniku, ale hodnotí sa aj úroveň ESG u jeho dodávateľov a toto hodnotenie má vplyv na celkové posúdenie podnikateľa z hľadiska napĺňania kritérií a cieľov ESG.
ESG je tiež nástrojom, ktorý podporuje inovácie a vývoj ekologických produktov ale aj služieb. Napríklad prechodom na bezpapierové procesy, či optimalizáciu využívania vozového parku či budovanie komunitných záhrad a zelených striech v rámci administratívnych budov.
Napríklad výrobca potravinárskych produktov, ktorému sa podarilo zmenou dizajnu obalov a inovatívnou kombináciou monomateriálov pri balení pomazánkových masiel znížiť používanie plastov o 33 %. Je to nielen krok k optimalizácii vlastnej ekologickej stopy, ale aj inšpirácia pre ďalšie firmy k podobným riešeniam.
V inej slovenskej firme tiež vďaka inovovaniu balenia produktov, pri ktorých využívajú dekorácie s recyklovateľných materiálov, docielili podobný efekt.
Alebo príklad výrobcu bicyklov, ktorý pri svojej výrobe stavil na využívanie recyklovaných materiálov a ich opätovné využitie pri výrobe svojich produktov. K posilneniu environmentálnych aspektov ESG však prispeli aj ekologickou iniciatívou „Bike to Work“, ktorý motivuje ľudí využívať bicykel ako spôsob ekologickej dopravy. A zavedenie takéhoto programu a jeho podpora posilní nielen environmentálne aspekty ESG, ale dosiahli súčasne aj zlepšenie sociálnych aspektov ESG. Práve aktivity, v ktorých firmy kombinujú viaceré aspekty ESG sú skvelou formou, ako využívať svoje zdroje a úsilie čo najefektívnejšie.
U väčších firiem a najmä tých s priemyselnou výrobou je to samozrejme zložitejší a najmä dlhodobý a finančne oveľa náročnejší proces. Mnohé spoločnosti sa nevyhnú výmene či modernizácii svojich výrobných jednotiek. Mnohé takéto projekty sú náročné na čas. V rámci ESG sa však počíta nielen to, čo je možné realizovať okamžite, ale aj záväzky, ktorými firmy realizujú veľké projekty na zníženie emisií a zelené technológie či prechod na obnoviteľné zdroje v niekoľkoročnom horizonte. V rámci ESG sa potom vyhodnocuje, či sa tieto záväzky plnia a jednotlivé kroky realizujú a či je ich efekt skutočne taký, aký firmy predpokladali. Teda, že nejde len o opatrenia urobené na papieri. Pretože ten, ako vieme, znesie všeličo.
V rámci ESG je práve „E“ ten najexaktnejší a najtechnickejší faktor, ktorý umožňuje presné výpočty napr. emisií či uhlíkovej stopy. Na druhej strane, aj v tomto prípade platí, že častokrát sa dá dosiahnuť rýchla a výrazná zmena na základe kreatívnych riešení. Ja vždy odporúčam zahrnúť do týchto procesov a do hľadania inovatívnych nápadov a riešení aj samotných zamestnancov. Mnohokrát prídu s nápadmi, ktoré by sa v rámci klasického firemného uvažovania a rozhodovania vôbec nedostali na stôl. A najlepšie je, že pokiaľ sa takto riešenia aj implementujú, zamestnanci, ktorí stáli pri ich zrode sa ich prirodzene a radi ujmú, záleží im na tom, aby sa vec podarila.
Výborným riešením je usporadúvať rôzne súťaže a výzvy medzi zamestnancami o nápady, ktoré sa dajú rýchlo a aj lacno zaviesť do praxe, poskytnúť za dobrý nápad a riešenie odmenu a uznanie. Skrátka, zahrnúť do ESG čo najviac ľudí na rôznych úrovniach a z rôznych oddelení. Takýmto prístupom môžete vlastne dosiahnuť vylepšenie nielen v rámci faktora E ale aj S - lebo ste zahrnuli do procesu zamestnancov, ale dokonca aj faktor G - keďže ste environmentálne aktivity prirodzene začlenili do hodnotového rámca vášho podnikania. Stačí to len správne previazať a popísať. A tomu sa povie zabiť dokonca až tri muchy jednou ranou.
Aké konkrétne kroky môžu podniky podniknúť na podporu spoločnosti a komunít v rámci ESG?
Oblasť sociálnych aspektov udržateľného podnikania - teda faktor „S“ sa často prezentuje len ako starostlivosť o zamestnancov a zlepšovanie ich pracovných podmienok. To je samozrejme podstatná časť sociálnych aspektov ESG, ale je len jednou z jej zložiek. Faktor „S“ totiž chápeme oveľa širšie - ako hodnotenie a zlepšovanie dopadov na spoločnosť ako takú, na komunity v susedstve alebo zahrnutie znevýhodnených skupín, ale napríklad aj rôzne zmysluplné spolupráce s neziskovým sektorom a pod.
ESG tak vytvára príležitosť na úplne nové formy a úroveň spolupráce medzi komerčným a neziskovým sektorom. Napríklad môžete rôzne organizácie tretieho sektora zapojiť do svojho podnikania ako dodávateľa niektorých komponentov alebo hoci aj darčekových predmetov - napríklad v chránenej dielni, alebo ako dodávateľa služieb napr. vzdelávania zamestnancov alebo ich podporu aj profesný a osobnostný rozvoj. Neziskové organizácie sa tak môžu stať plnohodnotnými partnermi biznisu a získavať zdroje na svoju činnosť a neziskové projekty z takejto „komerčnej“ spolupráce. Vďaka čomu si tieto zraniteľné organizácie môžu budovať lepšiu odolnosť a nezávislosť na štátnych zdrojoch a grantoch.
Neziskový sektor disponuje obrovskými odbornými kapacitami - vedomosťami a skúsenosťami, množstvo ľudí volí túto kariérnu cestu po dosiahnutí určitých kariérnych mét a úspechov v komerčnom sektore. ESG tak vytvára obrovskú príležitosť na využívanie týchto kapacít a „knowledge“ na napĺňanie cieľov, z ktorých bude mať úžitok celá spoločnosť. A to je v tejto oblasti ten primárny cieľ.
V minulosti, pokiaľ podnikateľ chcel podporovať neziskové aktivity prípadne časť svojho zisku použil na filantropické účely, malo to zväčša charakter klasického sponzoringu alebo darovania. ESG prináša v tomto ohľade úplne nové možnosti a príležitosti. V rámci ESG je možné mnohé zaujímavé aktivity a projekty neziskových organizácií prepojiť priamo s vlastným podnikaním a presmerovať zdroje zo sponzoringu na zmysluplnú spoluprácu. Zaujímavé daňové implikácie takýchto riešení nevynímajúc.
V tomto prípade platí, že sa oplatí na vec pozrieť z úplne nového uhla, pretože tam sa skrývajú obrovské príležitosti na rozvoj podnikania a ESG môže slúžiť ako ich akcelerátor. Vrelo odporúčam nájsť si strategického ESG poradcu, ktorý vám pomôže tieto príležitosti identifikovať a prepojiť vás na vhodné organizácie či skúsených odborníkov, ktorí vám pomôžu tieto príležitosti premeniť na realitu.
Sociálne iniciatívy zahŕňajú aktivity, ktoré zlepšujú život zamestnancov, komunít a spoločnosti:
-
Podpora diverzity a inklúzie
: Vytváranie rovnakých príležitostí pre všetkých zamestnancov. V tejto súvislosti spomeniem napríklad slovenský projekt „Aj Ty v IT“, ktorý podporuje ženy v technických odboroch, do ktorého sa po celom Slovensku zapájajú aj firmy, ktoré pomáhajú budovať inkluzívnejšiu pracovnú silu.-
Vzdelávanie a rozvoj
: Investovanie do školení, stáží či spolupráce so školami. Či už prostredníctvom vlastných kapacít prostredníctvom interných školiteľov, externých lektorov a lektorských či vzdelávacích organizácií či už z radov iných podnikateľov alebo neziskových organizácií.-
Komunitné projekty
: Financovanie a partnerstvá v miestnych projektov s presahom na vlastné podnikanie, či už zapojením zamestnancov alebo poskytnutím, a teda efektívnejším využívaním svojich priestorov či prostriedkov. Napríklad využitím časti nepotrebných kancelárskych priestorov na vybudovanie coworkingu, kde sa môžu stretávať a pracovať ľudia z blízkej komunity alebo kde získajú zázemie neziskové organizácie. Takto je tiež možné využiť aj nadbytočné alebo nevyužívané výrobné priestory na činnosť chránenej dielne v rámci spolupráce s neziskovou organizáciou, ktorá sa o takýto projekt postará a zastreší ho.-
Zdravie a pohoda zamestnancov
: Zabezpečenie bezpečných pracovných podmienok a programov na podporu duševného zdravia. Vybudovanie oddychových zón a rekreačných zariadení, ktoré poslúžia zamestnancom a ich rodinám, ale aj iným ľuďom v spolupráci s obcou či nejakou záujmovou organizáciou či komunitným združením, ktoré takéto projekty zastreší a pomôže ich ďalej rozvíjať.-
Dobrovoľníctvo
: Podpora zamestnancov, aby sa zapojili do komunitných iniciatív, ktoré posilňujú dôveru a lojalitu zamestnancov, zákazníkov aj komunity. Dôležité je vždy hľadať zmysluplný presah na svoje vlastné podnikanie, tak aby nešlo len o izolované jednorazové aktivity, ktorých dopad je z dlhodobého hľadiska otázny.Prečo je dobré riadenie (governance) kľúčové pre úspech firmy?
V rámci ESG sa pod „G“ - Governance rozumie správa a riadenie spoločnosti, čo zahŕňa pravidlá, procesy a štruktúry, ktoré určujú, ako je firma riadená, ako prijíma rozhodnutia, ako a či má správne ošetrené riziká a ako komunikuje s externými partnermi. Governance je viac než len formálna povinnosť, je to základ, na ktorom stojí dlhodobý úspech a existencia podniku.
Správne nastavená governance pomáha budovať dôveru a reputáciu. Firmy s transparentnými a etickými riadiacimi procesmi získavajú dôveru zákazníkov, investorov a obchodných partnerov. Napríklad spoločnosť s outdorovým oblečením, známa svojím dôrazom na udržateľnosť a etiku, implementovala štruktúru, ktorá zahŕňa pravidelné zverejňovanie vplyvu svojho podnikania na životné prostredie. Výsledkom je silná lojalita zákazníkov a úspech na trhu.
Dôvera je dnes jedným z najcennejších aktív podniku.
Pre firmy, ktoré sú riadené transparentne a eticky je to konkurenčná výhoda u zákazníkov aj investorov, ktorí čím ďalej tým výraznejšie preferujú spoločnosti s jasne definovanými hodnotami.Governance je tiež neoceniteľným pomocníkom pri predchádzaní právnym, finančným a reputačným problémom. Spoločnosti, ktoré majú jasne definované etické princípy a systémy riadenia a zavedené procesy na hodnotenie a minimalizáciu rizík sú odolnejšie a aj z prípadných kríz sa dokážu zotaviť rýchlejšie. Keď sa objavia problémy, dobre nastavená governance takýmto firmám umožní rýchlo reagovať, prijať potrebné opatrenia a obnoviť dôveru verejnosti.
Regulačné prostredie je dynamické a firmy, ktoré majú dobre nastavené riadiace mechanizmy, sú lepšie pripravené reagovať na jeho zmeny.
Aké praktické kroky môžu firmy urobiť v rámci nastavenia efektívnej governance?
-
Jasné definovanie rolí a zodpovedností
: Jasné rozdelenie právomocí a kontrolné mechanizmy. Každý človek v organizácii by mal vedieť, aká je jeho úloha a ako jeho práca prispieva k úspechu firmy.-
Transparentnosť
: Jasná komunikácia a čestnosť voči investorom a verejnosti. Zverejňujte pravidelné správy o hospodárskych výsledkoch, etike podnikania a dopadoch na životné prostredie.-
Etika
: Dodržiavanie zákonov, regulácií a interných pravidiel. Vypracujte a implementujte kódex správania, ktorý odráža hodnoty vašej firmy.-
Vzdelávanie a školenia
: Zabezpečte, aby vaši zamestnanci a vedenie mali prístup k aktuálnym informáciám o regulačných požiadavkách a najlepších postupoch (best practices).-
Pravidelné revízie
: Monitorujte svoje procesy a pravidelne vyhodnocujte, či spĺňajú požadované štandardy.Governance je navyše oblasť, ktorú je možné vo firme pomerne ľahko a rýchlo upraviť. Zmeny je možné realizovať prakticky okamžite a bez veľkých investičných nákladov. Ak chcete začať s implementáciou governance vo vašej spoločnosti, nemusíte hneď zavádzať zložité systémy. Začnite jednoduchými krokmi, ako je vytvorenie etického kódexu, zavedenie základných kontrolných mechanizmov a rozdelenie zodpovednosti. Dôležitá je aj pravidelná a otvorená komunikácia s partnermi a zamestnancami.
Governance nie je len o dodržiavaní pravidiel,
je to prostriedok, ktorý firmám pomáha rásť, budovať dôveru a prispôsobiť sa meniacim podmienkam na trhu.
Navyše, dobre nastavené procesy sú prejavom hodnotovej integrity spoločnosti, ktorá prispieva k jej stabilite a dlhodobému úspechu.______________________________
Poznámka redakcie: Environmentálna, sociálna a riadiaca zodpovednosť (ESG) predstavuje transformačný prístup k podnikaniu, ktorý motivuje firmy k ekologickému a sociálnemu zlepšovaniu svojich činností. Na portáli www.dauc.sk postupne uverejníme sériu príspevkov, ktoré osvetlia podstatu, pravidlá a aplikácie ESG. Prostredníctvom rozhovorov s odborníkmi sa zameriame na praktické dôsledky v oblasti environmentálnych opatrení, spoločenskej zodpovednosti a efektívnej governance. ESG poskytuje firmám nástroj na postupné zmierňovanie negatívnych dopadov ich činnosti na životné prostredie, podporu sociálnych iniciatív a budovanie transparentných etických pravidiel, ktoré posilňujú dôveru investorov a verejnosti. Týmto spôsobom sa ESG stáva kľúčovou stratégiou pre udržateľný rozvoj podnikania a posilňuje jeho dlhodobú konkurencieschopnosť.
______________________________