REZERVY
Právne predpisy, ktoré v súčasnosti upravujú rezervy v podvojnom účtovníctve: - zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v z. n. p. (§ 26 ods. 5), - opatrenie MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, v z. n. p. (§ 19), - zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z. n. p. (§ 20).
Zákon o účtovníctve definuje rezervy ako záväzky s neistým časovým vymedzením alebo výškou. Rezervy plnia špecifické funkcie v podvojnom účtovníctve, ktorými sa zabezpečuje úplnosť účtovníctva a zreálnenie výsledku hospodárenia, pretože sa vytvárajú na ťarchu nákladov. Rezervy sa zaraďujú medzi interné zdroje financovania, pretože účtovaním tvorby rezerv do nákladov sa znižuje účtovný výsledok hospodárenia, a v niektorých prípadoch aj základ dane z príjmov a tým súvisiaca daňová povinnosť účtovnej jednotky.
Z hľadiska času majú rezervy charakter krátkodobých, resp. dlhodobých cudzích zdrojov majetku a vytvárajú sa ako zdroj na úhradu očakávaných výdavkov, ktoré pravdepodobne účtovnej jednotke v budúcnosti vzniknú. Rezerva sa môže použiť: - iba na účel, na ktorý bola tvorená, - len do výšky, v akej bola vytvorená.
Zásady pre tvorbu a použitie rezerv upravujú postupy účtovania pre podnikateľov (§ 19) a definujú rezervu ako záväzok predstavujúci povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky. Ekonomický úžitok sa chápe ako možnosť priamo alebo nepriamo prispieť k toku peňažných prostriedkov a ekvivalentov peňažných prostriedkov (ceniny, poukážky, šeky a pod.). Ak teda nie je známa presná výška tohto záväzku, ocení sa odhadom v sume dostatočnej na splnenie existujúcej povinnosti ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, pri zohľadnení možných rizík a neistôt (zohľadnenie zásady opatrnosti v účtovníctve).
Rezervy sa účtujú na účte 323 - Krátkodobé rezervy, ak predpokladaná doba vyrovnania pri vzniku je najviac jeden rok. Krátkodobé rezervy sa tvoria napr. na nevyčerpané dovolenky vrátane sociálneho poistenia, prémie, odmeny, provízie, reklamácie, nevyfakturované dodávky, bonusy, skontá, rabaty či pokuty a penále a účtovná jednotka nepozná presné časové vymedzenie a/alebo presnú výšku záväzku. V prípade, ak sa zistí neopodstatnenosť rezervy (zanikol dôvod tvorby), rezerva sa rozpustí opačným účtovným zápisom, ako sa účtovala jej tvorba. Rezervy sa vytvárajú podľa účelu ich očakávaného použitia a účtujú v mene, v ktorej sa predpokladá uskutočnenie plnenia. Daná rezerva sa môže použiť vždy len na konkrétny zámer, na ktorý bola vytvorená.
V prípade, ak účtovná jednotka predpokladá dobu vyrovnania pri vzniku viac ako jeden rok, účtuje o dlhodobej rezerve, a to v rámci účtovej skupiny 45 - Rezervy. Na účte 451 sa účtujú rezervy, ktoré sa vzťahujú na povinnosti vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov, z uzavretých zmlúv alebo z rozhodnutia účtovnej jednotky splniť si povinnosť voči tretím stranám, u ktorých sa predpokladá doba vyrovnania pri vzniku viac ako jeden rok. Zákon o dani z príjmov (§ 20) stanovuje, ktoré z rezerv tvorených účtovnou jednotkou, sú uznateľné za daňové výdavky.
Odlišnosť rezervy od bežného záväzku spočíva v tom, že u záväzku účtovná jednotka pozná okrem účelu aj jeho presnú výšku a časové vymedzenie, napr. účtovnej jednotke bol dodaný tovar spolu s faktúrou, ktorá obsahuje všetky potrebné náležitosti na zaúčtovanie záväzku (druh a množstvo, fakturovanú sumu, dátum splatnosti záväzku atď.). Tieto sa účtujú podľa charakteru príslušného záväzku v rámci účtovej triedy 3 (krátkodobé záväzky) a účtovej skupiny 47 (dlhodobé záväzky). Krátkodobý záväzok je záväzok, ktorého dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je najviac jeden rok. Dlhodobý záväzok je záväzok, ktorého dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je dlhšia ako jeden rok. Dohodnutá doba splatnosti záväzkov je doba, dohodnutá zmluvne alebo iným spôsobom, v ktorej sa majú záväzky splatiť. Podľa dohodnutej