Spoločnosť získala kontrakt v krajine EÚ, ktorý spočíva v predĺžení životnosti špecifického skladovaného materiálu (na spôsob repasie). Časť tohto materiálu privezie na Slovensko, kde na ňom odskúša svoje know-how. Následne vycestuje s tímom do krajiny EÚ, kde bude vykonávať hlavnú časť tejto činnosti. Ako účtovať jednotlivé faktúry s nákladovými položkami, ktoré budú spočívať v nákupe materiálu a služieb (subdodávky), pracovné cesty zamestnancov a subdodávateľov? Mohlo by ísť o zákazkovú výrobu alebo nedokončenú výrobu? V prípade, že ani jedno riešenie nie je správne, je možné ponechať časť nákladov v súvislosti s ich dodaním v roku 2020, hoci ukončenie projektu a výnos bude účtovaný v roku 2021. Je vo všeobecnosti potrebná registrácia na DPH na práce (služby-repasia) v inej krajine EÚ na časť prác, ktoré tu bude slovenský subdodávateľ vykonávať a spoločnosť ich tu protokolárne preberie (následne bude celé dielo fakturovať do krajiny EÚ-platiteľovi DPH)?
Pre posúdenie, či ide o zákazkovú výrobu, sú rozhodujúce predovšetkým zmluvné podmienky medzi dodávateľom a odberateľom. Zmluva na zhotovenie diela, uzatvorená medzi dodávateľom a odberateľom (investorom), je vždy individuálna, uzatvorená na zhotovenie konkrétnej zákazky. Zákazkovou výrobou sa rozumie vytvorenie jednotlivého hmotného majetku, alebo kombinácie hmotných majetkov, ktoré spolu súvisia, alebo sú navzájom závislé vzhľadom na ich dizajn, technológiu, účel alebo použitie na základe zmluvy (napr. budova, cesta, čerpacia stanica PHL a podobne). Pre zákazkovú výrobu je charakteristické:
- existencia písomnej zmluvy medzi zhotoviteľom a objednávateľom o zhotovení predmetu zákazkovej výroby. Predmet zákazkovej výroby sa zhotovuje pre konkrétneho objednávateľa,
- objednávateľ má právo určovať hlavné konštrukčné prvky alebo architektonicko-stavebné riešenie, a to aj také, ktoré zhotoviteľ bežne nerealizuje (napríklad objednávateľ má právo vybrať si u dodávateľa stavieb výstavbu rodinného domu podľa typizovaného projektu, alebo podľa samostatne zhotoveného špecifického projektu, v oboch prípadoch však dodávateľ účtuje o zákazkovej výrobe),
- výsledkom zákazkovej výroby je zhotovenie majetku alebo kombinácie majetkov alebo poskytnutie vybraných služieb.
Od zákazkovej výroby na zhotovenie majetku alebo kombinácie majetkov je potrebné rozlíšiť výrobu majetku alebo aj výrobu kombinácie majetkov, ktoré sa zhotovujú v rámci štandardizovanej výroby. Napríklad ak účtovná jednotka vyrába určité typy obrábacích strojov, sústruhov aj keď sa už na začiatku zhotovenia začne výroba pre konkrétneho zákazníka, nejde o zákazkovú výrobu, ale o výrobu patriacu do kategórie štandardizovanej výroby, nakoľko objednávateľ má možnosť vybrať si len z bežnej ponuky strojov vyrábaných účtovnou jednotkou.
Zákazková výroba sa vo všeobecnosti neuplatňuje pri poskytovaní služieb, okrem služieb vymedzených. Medzi jednoznačne identifikovateľné služby, ktoré sa neúčtujú ako zákazková výroba patria služby, ktorých obsahom je samotný výkon práce bez priamej súvislosti s ďalším zhotovovaním predmetu zákazkovej výroby, napríklad služby murárov, obkladačov, natieračov, maliarov a podobne, dodávané samostatne.
Vychádzajúc zo znenia otázky a následne z § 30 opatrenia č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len "Postupy účtovania v PÚ") je možné predpokladať, že ide o zákazkovú výrobu.
V prípade, že sa realizáciu uvedenej činnosti nie je, podľa zmluvných podmienok charakterizovať ako zákazkovú výrobu, spoločnosť by mala pri účtovaní nedokončenej výroby postupovať podľa § 30 ods. 3 až 6 Postupov účtovania v PÚ podľa zvoleného spôsobu účtovania (A alebo B). V nákladoch nedokončenej výroby účtovného obdobia by mali byť zahrnuté v zásade náklady vecne a časovo súvisiace s účtovanými výnosmi v danom účtovnom období (zmena stavu nedokončenej výroby).
V odpovedi predpokladáme, že dodávateľ je platiteľ DPH v tuzemsku. Miesto dodania služby na účely DPH sa určuje podľa § 15 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH") alebo v osobitných prípadoch podľa § 16 zákona o DPH. V danom prípade ide o dodanie služby repasie pre odberateľa z iného členského štátu. Na uvedenú činnosť sa v § 16 vzťahuje osobitná úprava v odseku 9 zákona o DPH: "Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú." V danom prípade však ide o dodanie služby zdaniteľnej osobe, preto sa pri určení miesta dodania služby postupuje podľa všeobecného pravidla v § 15 ods. 1 zákona o DPH. Miestom dodania služby zdaniteľnej osobe, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby, je miesto, kde má táto osoba sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná prevádzkarni zdaniteľnej osoby, miestom dodania služby je miesto, kde má táto osoba prevádzkareň. V danom prípade sa uplatní prenos daňovej povinnosti na odberateľa. Dodávateľ nie je povinný registrovať sa k DPH v krajine odberateľa.
V prípade, že dodávateľ služby nie je platiteľom DPH je povinný registrovať sa podľa § 7a ods. 2 zákona o DPH.