Môže byť skončený pracovný pomer zo strany zamestnanca (zdravotníckeho pracovníka) poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti ako aj zo strany zamestnávateľa (nemocnice) v čase vyhláseného núdzového stavu a uloženej pracovnej povinnosti zdravotníckym pracovníkom?
Núdzový stav upravuje Ústavný zákon č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. V čl. 5 odsek 3, písmeno b) sa uvádza, že v čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd.
Problematika skončenia pracovného pomeru je riešená v Zákonníku práce. Ten bol v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 viackrát novelizovaný, no ustanovenia týkajúce sa skončenia pracovného pomeru výpoveďou resp. okamžitého skončenia pracovného pomeru novelizované neboli.
Skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca aj zo strany zamestnávateľa Vami popisovanými spôsobmi v čase vyhláseného núdzového stavu a uloženej pracovnej povinnosti zdravotníckym pracovníkom teda prebieha identicky ako za normálnej epidemiologickej situácie.