V auguste bola dočasná ochrana schválená 31 podnikateľským subjektom, najmenej v jednom mesiaci. V porovnaní s májom 2020 je záujem o túto formu štátnej pomoci iba tretinový.
V auguste 2020 rozhodli súdy o poskytnutí dočasnej ochrany pre 31 podnikateľských subjektov a na základe vlastnej žiadosti zrušili ochranu 2 firmám.
Ako ďalej vyplýva zo štatistík analytickej spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. (ďalej CRIF SK), od 12. mája do konca augusta 2020 dočasnú ochranu využíva celkovo už 225 podnikateľských subjektov. V tomto období súdy rozhodli o dočasnej ochrane celkom pre 256 podnikateľských subjektov, 29 z nich zrušili dočasnú ochranu na základe ich vlastnej žiadosti a 2 subjektom dočasnú ochranu zrušil súd.
„V auguste o dočasnú ochranu požiadalo zatiaľ najmenej podnikateľských subjektov. V porovnaní s 95 žiadosťami v máji sa záujem o túto formu štátnej pomoci prepadol o vyše 67 percent,“uviedla Ing. Jana Marková, hlavná analytička CRIF SK.
„Najväčšou spoločnosťou, ktorá dočasnú ochranu podnikateľov začala využívať v auguste 2020, je z hľadiska obratu spoločnosť VEGUM a. s. so sídlom v Dolných Vesteniciach. Vyrába ostatné výrobky z gumy a dosahuje obrat od 15 do 29,999 miliónov eur. Táto spoločnosť je aj najväčším zamestnávateľom – pracuje v nej 500 – 999 zamestnancov,“ dodáva J. Marková.
Graf 1: Počet spoločností pod dočasnou ochranou podnikateľov podľa sekcií ekonomických činností k 31. 8. 2020 *
*Sekcie ekonomických činností (skupiny odvetví) podľa Štatistickej klasifikácie ekonomických činností (v abecednom poradí): A: poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov; B: ťažba a dobývanie; C: priemyselná výroba; D: dodávka elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu; F: stavebníctvo; G: veľkoobchod a maloobchod; oprava motorových vozidiel a motocyklov; H: doprava a skladovanie; I: ubytovacie a stravovacie služby; J: informácie a komunikácia; K: finančné a poisťovacie činnosti; L: činnosti v oblasti nehnuteľností; M: odborné, vedecké a technické činnosti; N: administratívne a podporné služby; P: vzdelávanie; Q: zdravotníctvo a sociálna pomoc; R: umenie, zábava a rekreácia; S: ostatné činnosti.Najpočetnejšiu skupinu, ktorá dočasnú ochranu využíva, tvorí 47 firiem, ktoré sa venujú veľkoobchodu a maloobchodu a oprave motorových vozidiel a motocyklov (sekcia G), za ňou nasleduje 27 spoločností z oblasti priemyselnej výroby (sekcia C) a rovnaký počet firiem z oblasti stavebníctva (sekcia F).
Graf 2: Počet spoločností pod dočasnou ochranou podnikateľov podľa sídla v krajoch k 31. 8. 2020
Zdroj: Cribis Univerzálny register, CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o.Z celkového počtu podnikateľských subjektov, ktoré dočasnú ochranu využívajú, ich najviac (27,11 %) sídli v Bratislavskom kraji - 61 a v Banskobystrickom kraji – 37 (16,44 %); najmenej využívateľov dočasnej ochrany sídli v Trnavskom kraji – 12 (5,33 %) a v Trenčianskom kraji – 15 subjektov (6,67 %).
Dočasná ochrana je určená poctivým podnikateľom, ktorí sa kvôli pandémii korona vírusu ocitli v zlej ekonomickej situácii. Pre žiadateľa o poskytnutie dočasnej ochrany to znamená viacero výhod, napr.: veritelia nemôžu podať návrh na vyhlásenie konkurzu a prerušuje sa konanie o veriteľskom návrhu na vyhlásenie konkurzu a ani podnikateľ nie je povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu; exekúcie začaté po 12. marci 2020 sa prerušujú; nie je možné začať výkon záložného práva na majetok podnikateľa; podnikateľovi nemôže byť vypovedaná žiadna zmluva z omeškania podnikateľa s plnením. Ak o ukončenie dočasnej ochrany nepožiada podnikateľ skôr, alebo o jej zániku nerozhodne súd, dočasná ochrana podľa zákona zaniká 1. októbra, prípadne na konci roka 2020.
Dočasnú ochranu podnikateľov definuje Zákon č. 62/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii, a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, ktorý bol vyhlásený 25. marca 2020 s účinnosťou od 12. mája 2020.