V rámci snahy o konsolidáciu financií sa zavádzajú úpravy v pravidlách, ktoré upravujú vyplácanie daňového bonusu na dieťa, ktoré je závislé od podpory. Tieto zmeny budú zahŕňať aj prispôsobenie mechanizmu, ktorý umožňuje odvádzanie dvoch percent z daní. Po novom budú mať daňoví poplatníci možnosť prerozdeliť tieto dve percentá nielen organizáciám typu občianske združenia či nadácie, ale teraz aj svojim rodičom, čím sa rozšíria možnosti podpory jednotlivcov aj rodín.
Medzi najvýznamnejšie zmeny od 1. januára 2025 patrí zníženie maximálnej vekovej hranice vyživovaného dieťaťa, na ktoré možno uplatniť daňový bonus. To bude po novom možné maximálne do 18 rokov veku dieťaťa. Zvyšuje sa aj ustanovený percentuálny limit čiastkového základu dane, ktorý je potrebný pre výpočet sumy daňového bonusu. Daňovníkom, ktorých čiastkový základ dane presiahne určitú sumu, sa zasa bude daňový bonus krátiť.
Dôležitou novinkou je aj ďalšie obmedzenie možnosti uplatnenia nároku. Nárok na daňový bonus bude môcť uplatniť len daňovník, ktorého úhrn zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území SR v príslušnom zdaňovacom období, bude tvoriť najmenej 90 % zo všetkých jeho príjmov. Toto bude platiť bez ohľadu na skutočnosť, či ide o daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidenta) alebo neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezidenta).
Taktiež prichádza k zmene rodičovského dôchodku. Ten od 1. januára 2025 nahradí asignácia podielu zaplatenej dane tak, ako to daňovníci poznajú pri občianskych združeniach a nadáciách. Táto možnosť zostáva zachovaná, takže aj naďalej bude možné vybranej neziskovej organizácii poukázať 2 % a v prípade splnenia zákonných podmienok aj 3 %. Zároveň pribudne možnosť poukázať po 2 % obom rodičom. Asignáciu má v rukách daňovník, takže je len na ňom, či poukáže peniaze všetkým trom subjektom, alebo iba rodičom, neziskovke alebo iba jednému z rodičov. Prvýkrát takto daňovníci poukážu podiel zaplatenej dane v roku 2026, na základe údajov z daňových priznaní za rok 2025.