Spotrebné dane sú jednostupňovou daňou. Vyberajú sa na jednom stupni, a to v zásade pri vyskladnení vybraného druhu tovaru od výrobcu, pretože sa tovar stáva zdaniteľným už výrobou, alebo pri preprave alebo dovoze na územie Slovenskej republiky. Výnos zo spotrebných daní predstavuje nezanedbateľný príjem štátneho rozpočtu, ktorý závisí od konečnej spotreby vybraných druhov tovarov, ktorá je nepriamo regulovaná aj výškou daňového zaťaženia. Spotrebné dane nepatria medzi dane, ktoré by priamo postihovali fyzické osoby alebo právnické osoby. Postihujú ich však nepriamo, a to pri nákupe uvedených vybraných druhov tovarov, keďže spotrebná daň je započítaná do predajnej ceny tovaru.
Spotrebné dane predstavujú nepriame dane selektívneho charakteru, ktoré sa vzťahujú len na vybraný druh tovaru.
Konkrétne ide o:
- alkoholické nápoje, ktorými sú lieh, víno, medziprodukt a pivo,
- elektrinu, uhlie a zemný plyn,
- minerálny olej (napr. motorová nafta, motorový benzín, mazací olej, vykurovací olej, LPG a ďalšie),
- tabakové výrobky (cigareta, cigara, cigarka a tabak) a tabakovú surovinu (tabakový list rastliny druhu Nicotiana tabacum,tabakový zvyšok,tabaková fólia).
Zákony o spotrebných daniach
Zákony o spotrebných daniach ustanovujú pravidlá, podľa ktorých sa v Slovenskej republike vyberajú jednotlivé spotrebné dane. V týchto zákonoch je upravené, ktorá osoba je povinná platiť spotrebnú daň štátu, aká je výška spotrebnej dane, z ktorých tovarov sa platí spotrebná daň a pod.
Spotrebné dane upravujú na území Slovenskej republiky nasledovné zákony č.:
- 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v z. n. p.
- 106/2004 Z. z. o spotrebnej dani z tabakových výrobkov v z. n. p.
- 530/2011 Z. z. o spotrebnej dani z alkoholických nápojov v z. n. p.
- 609/2007 Z. z. o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu a doplnení zákona č. 98/2004 Z. z. o spotrebnej dani z minerálneho oleja v z. n. p.
Správa spotrebných daní
Správu spotrebných daní vykonávajú colné úrady. Postup colných úradov pri správe spotrebných daní upravujú jednotlivé zákony o spotrebných daniach a tiež procesný zákon, ktorým je zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“). V týchto právnych predpisoch je uvedené aké oprávnenia majú colné úrady pri správe spotrebných daní, ale aj aké práva a povinnosti majú daňové subjekty.
Základom spotrebnej dane z alkoholického nápoja
Základom dane pre alkoholické nápoje je:
- množstvo liehu vyjadrené v hektolitroch 100 % alkoholu pri teplote 20 °C (hl a.), pričom množstvo liehu je možné vyjadriť aj v litroch 100 % alkoholu pri teplote 20 °C (l a.),
- víno, je množstvo vína vyjadrené v hektolitroch (hl),
- medziprodukt, je množstvo medziproduktu vyjadrené v hektolitroch (hl),
- pivo, je množstvo piva vyjadrené v hektolitroch (hl).
- lieh, ktorým je destilát [§ 2 ods. 2 písm. l) zákona č. 467/2002 Z. z. o výrobe a uvádzaní liehu na trh v z. n. p. (ďalej len „zákon o výrobe a uvádzaní liehu na trh“)] vyrobený súkromnou výrobou destilátu [§ 2 ods. 2 písm. t) zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh], je celkové množstvo liehu, ktoré je súkromný výrobca destilátu (§ 10 ods. 8 zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh) oprávnený vyrobiť podľa zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh.