Dohoda Rady na posilnení spolupráce a výmeny informácií o minimálnom účinnom zdaňovaní príjmov PO

Vydané: / 3 minúty čítania

Rada dňa 11. marca 2025 dosiahla politickú dohodu o novej smernici EÚ (DAC9), ktorou sa zlepší administratívna spolupráca v oblasti daní. Cieľom týchto právnych predpisov je posilniť spoluprácu a výmenu informácií o minimálnom efektívnom zdaňovaní príjmov právnických osôb s cieľom lepšie plniť povinnosti týkajúce sa plnenia nadnárodných skupín podnikov a veľkých domácich skupín v rámci 2. piliera globálnej dohody G20/OECD.

Táto medzinárodná dohoda bola dosiahnutá s cieľom zabrániť narúšaniu základu dane a presunu ziskov, čím sa zabezpečilo, že veľké korporácie budú platiť minimálne efektívne zdanenie. Pravidlá 2. piliera sa stali súčasťou práva EÚ v roku 2022.

DAC9 aktualizuje existujúcu smernicu EÚ o administratívnej spolupráci rozšírením pravidiel daňovej transparentnosti. Zjednodušuje vykazovanie pre veľké korporácie, zlepšuje výmenu údajov medzi daňovými orgánmi a zosúlaďuje sa s globálnymi normami minimálneho zdanenia.

Touto novou smernicou sa tiež vytvára štandardný formulár v súlade s formulárom, ktorý vypracoval inkluzívny rámec G20/OECD pre narúšanie základu dane a presun ziskov (BEPS), ktorý budú nadnárodné spoločnosti a veľké domáce skupiny musieť používať na oznamovanie daňových informácií, ktoré sú potrebné na zabezpečenie riadneho fungovania systému minimálnej sadzby dane z príjmov právnických osôb. Zisk veľkých nadnárodných a domácich skupín alebo spoločností s celkovým ročným obratom najmenej 750 miliónov EUR má byť zdanený minimálnou sadzbou 15 %.

Ďalšie kroky

Smernicu DAC9 formálne prijme Rada, ktorá koná ako jediný zákonodarca, po dokončení právnicko-lingvistickej práce. Potom sa uverejní v úradnom vestníku a nadobudne účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení.

Členské štáty budú musieť implementovať smernicu DAC 9 do 31. decembra 2025. Krajiny, ktoré sa rozhodnú odložiť vykonávanie smernice o pilieri 2, sú stále povinné transponovať smernicu DAC 9 v rovnakej lehote.

Pozadie

Takmer 140 krajín v inkluzívnom rámci OECD/G20 pre BEPS dosiahlo 8. októbra 2021 prelomovú dohodu o medzinárodnej daňovej reforme, ako aj o podrobnom pláne vykonávania.

Komisia 22. decembra 2021 predložila návrh smernice, ktorej cieľom je vykonávať pilier 2 spôsobom, ktorý je v súlade s právom EÚ.

V smernici o 2. pilieri sa stanovuje povinnosť podávať dodatočné daňové informačné priznanie (TTIR), ktoré obsahuje informácie, ktoré daňová správa potrebuje na vykonanie primeraného posúdenia rizika a správne vyhodnotenie daňovej povinnosti subjektu. Smernica umožňuje nadnárodným spoločnostiam vykonávať centrálne podávanie TTIR pre celú skupinu konečným materským subjektom alebo určeným podávajúcim subjektom namiesto toho, aby každá spoločnosť, ktorá je súčasťou nadnárodnej podnikovej skupiny, podávala miestne TTIR v každej jurisdikcii, v ktorej sídli. DAC9, ktorý bude obsahovať štandardný formát TTIR, zabezpečí uvedenie týchto ustanovení do platnosti.

Komisia predložila návrh smernice DAC9 17. októbra 2024. Návrh sa konzultoval s Európskym parlamentom, ktorý vydal svoje stanovisko 12. februára 2025.

Zdroj

  • Obľúbené
  • Poznámka

Aktuality

Poznámka k dokumentu

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu