doc. JUDr. Marta Thurzová, CSc.
Počet vyhľadaných dokumentov: 43
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 43
Zoradiť podľa:
Aký je zákonný rozsah voľna na výkon odborovej funkcie a činnosť odborovej organizácie a za akých podmienok je zamestnávateľ povinný úplne uvoľniť zamestnanca z plnenia pracovných povinností a umožniť mu sa plne venovať iba výkonu odborovej funkcie?
Vykonávam štátnu službu podľa zákona č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 400/2009 Z. z.“). V rámci najnáročnejšej činnosti uvedenej v opise činností štátnozamestnaneckého miesta vykonávam najnáročnejšiu činnosť podľa prílohy č. 1 k zákonu č. 400/2009 Z. z.: „rozhodovanie v prvom stupni správneho konania“ (6. platová trieda), ktoré zahŕňa nasledovné čiastkové činnosti:
preberanie žiadostí od účastníkov konania,
posudzovanie úplnosti a správnosti vyplnenia žiadosti a kompletnosti príloh,
zisťovanie a vyhodnocovanie podkladov pre rozhodnutie vo veci,
posúdenie skutkového stavu veci s právny stavom a
vypracovanie písomného rozhodnutia vo veci.
Takto vyhotovené písomné rozhodnutie podpisuje riaditeľ odboru. Stalo sa mi, že som nesprávne posúdil skutkový stav s právny stavom a vyhotovil som nesprávne rozhodnutie vo veci, ktoré sa už napraviť nedá. Môj priamo nadriadený (vedúci oddelenia), ktorý rozhodnutie parafuje pred podpisom riaditeľa odboru si túto chybu nevšimol a ani riaditeľ odboru pri podpisovaní rozhodnutia. Služobnému úradu tým vznikla škoda.
Škodová komisia navrhla, aby som vzniknutú škodu nahradil len ja, keďže podľa najnáročnejšej činnosti uvedenej v opise činností vykonávam rozhodovaciu činnosť, a tým len ja zodpovedám za správnosť rozhodnutia. Myslím si, že uvedený názor škodovej komisie nie je správy, pretože aj keď mám v opise činností uvedené „rozhodovanie v prvom stupni správneho konania“, tak len pripravujem „návrh“ rozhodnutia (t. j. v pravom slova zmysle nerozhodujem, rozhoduje ten, kto podpisuje), ktorý po schválení mojim priamo nadriadeným vedúcim podpisuje riaditeľ odboru. Ten kto podpisuje, súčasne potvrdzuje, že uvedené rozhodnutie je správne, teda rozhoduje. Podľa môjho názoru, na úhrade škody by sa mal podieľať aj môj priamo nadriadený vedúci oddelenia a možno aj riaditeľ odboru.
Zamestnanec, ktorým má v opise činností uvedené „rozhodovanie v prvom stupni správneho konania“ zodpovedá za správnosť rozhodnutia v plnom rozsahu (aj v rozhodnutí musíme uvádzať „za správnosť vyhotovenia“, kde uvádzame meno zamestnanca, ktorý rozhodnutie vyhotovil), alebo sa táto zodpovednosť pomerne delí aj na vedúceho zamestnanca, ktorý rozhodnutie parafuje (kontroluje) a vedúceho zamestnanca, ktorý rozhodnutie podpisuje?
Starosta obce sa vzdal funkcie (svojho mandátu) zo zdravotných dôvodov. Pracoval na polovičný pracovný úväzok, t. j. 20 hod. týždenne. Podľa zákona by ho mal zastupovať v plnom rozsahu zástupca starostu. Má zástupca starostu nárok na plat starostu v plnej výške, ak áno, za akých podmienok, napr. treba s ním uzatvoriť zmluvu, má nárok na dovolenku, resp. dovolenku na zotavenie. Zástupca starostu bude zastupovať starostu niekoľko mesiacov do času konania nových volieb starostu obce. Zástupca starostu študuje, ďalej pracuje na základe dohody o brigádnickej práci študentov a z uvedených dôvodov sa dá predpokladať, že na obecnom úrade bude pracovať cca 2 dni do týždňa. Je možné, aby sa mu krátil plat, ak by nedokázal odpracovať 20 hodín týždenne, prípadne sa mu bude vyplácať plat podľa počtu odpracovaných hodín? Je možné, že má nárok na celý plat, tak ako mal predošlý starosta?
Ako je to s nárokom a preplácaním voľna počas sprevádzania dieťaťa k lekárovi, prípadne počas potreby jeho ošetrovania. Je tento nárok počas roka nejako limitovaný?
Ako je to v prípade potreby voľna na vlastné ošetrenie zamestnanca u lekára? Koľko dní v roku môže byť zamestnanec práceneschopný a ako je to s náhradou mzdy?
Má zamestnávateľ právo všetkým svojim zamestnancom prikázať čerpať si celoročnú dovolenku? Aký je postup pri zamestnancoch, ktorí v tom čase nemajú ešte odpracovaných 60 dní alebo si už svoju dovolenku minuli?
Naša zamestnankyňa po skončení rodičovskej dovolenky nenastúpila do práce bez toho, aby nám vopred oznámila dôvody. Na naše výzvy najskôr neodpovedala a až po dvoch týždňoch nám oznámila, že sa chce venovať starostlivosti o svoje dve deti. Môžeme posúdiť nenastúpenie do práce po skončení rodičovskej dovolenky ako porušenie pracovnej disciplíny a ukončiť s ňou pracovný pomer výpoveďou?
Ak preruším materskú dovolenku a vrátim sa do práce, budem mať nárok na nejaké voľno spojené s dojčením dieťaťa?
Môže si obecné zastupiteľstvo vyhradiť v štatúte právomoc uzatvárať pracovné zmluvy alebo ich meniť?
V pracovnej zmluve so zamestnancami na obecnom úrade sme doteraz uvádzali ako zamestnávateľskú organizáciu náš obecný úrad. V súdnom spore, ktorý sme mali nedávno vo veci neplatnosti jedného skončenia pracovného pomeru sa konštatovalo, že takto uzatvárané pracovné zmluvy sú neplatné. Kto má byť vlastne zamestnávateľom, keď nie obecný úrad?
Starosta ma vymenoval do funkcie prednostu obecného úradu s určeným nástupom do funkcie od 1. októbra 2007. Z tohto dôvodu som požiadal svojho zamestnávateľa, aby mi od uvedeného dňa poskytol dlhodobo pracovné voľno na výkon funkcie. Zamestnávateľ s tým však nesúhlasil a naznačil mi, aby som si sám podal výpoveď. Mal na takýto prístup zamestnávateľ právo?
Na funkciu starostu som kandidoval za zverejnených podmienok, že v prípade zvolenia ju nebudem vykonávať v plnom rozsahu. Po zvolení do funkcie som svojmu zamestnávateľovi oznámil, že budem túto funkciu vykonávať popri svojich pracovných povinnostiach vyplývajúcich z môjho doterajšieho zamestnania. Zamestnávateľ však v súčasnosti písomne rozhodol, že moju doterajšiu pracovnú pozíciu od 1. 9. 2011 ruší. Môžem dostať počas výkonu funkcie starostu v takomto prípade od zamestnávateľa výpoveď bez toho, aby mi zamestnávateľ ponúkol náhradnú prácu a navyše, keď som aj invalid?
Môže poslanec obecného zastupiteľstva, ktorý vykonáva svoj mandát bez nároku na odmenu, poberať predčasný starobný dôchodok?
Aké sú sankcie smerujúcich na hlavného kontrolóra obce v prípade porušenia pracovnej disciplíny? Akým spôsobom obecné zastupiteľstvo vyhodnotí a upozorní hlavného kontrolóra na porušenie pracovnej disciplíny, keď sa s ním stretáva maximálne na schôdzi obecného zastupiteľstva a nemá žiadne výkonné orgány, ktoré by takúto agendu zadministrovali? S porušením pracovnej disciplíny hlavného kontrolóra sa skôr stretne starosta obce, ktorý by mal aj konanie tohto funkcionára vyhodnotiť, a teda by mal vykonať aj disciplinárne opatrenia. Ako sa má teda prakticky postupovať pri porušení pracovnej disciplíny zo strany hlavného kontrolóra? Ak teda hlavný kontrolór uzatvára pracovnú zmluvu so starostom obce, je mu disciplinárne podriadený, mohol by s ním rozviazať pracovnú zmluvu? Môže starosta odňať mandát hlavnému kontrolórovi daný od obecného zastupiteľstva?
Som absolventka vysokej školy, momentálne na materskej dovolenke, a od januára budúceho roka by som chcela nastúpiť do zamestnania aspoň na skrátený pracovný úväzok. Na akú dovolenku by mi vznikol nárok, keby som pracovala napríklad iba 3 dni v týždni?
Aké možnosti kontroly má zamestnávateľ, aby zistil či jeho zamestnanec počas práceneschopnosti dodržiava liečebný režim a aké sankcie môže uplatniť voči zamestnancovi, ak zistí, že zamestnanec túto povinnosť závažne porušil?
Zamestnankyňa napriek našej písomnej výzve, aby zdôvodnila, prečo nenastúpila po skončení rodičovskej dovolenky do práce, iba telefonicky reagovala, že sa už nemieni vrátiť, ale zároveň odmietla pristúpiť aj na dohodu o skončení pracovného pomeru. Ak by sme s ňou skončili pracovný pomer výpoveďou, bolo by to platné?
Ak sa so svojím zamestnávateľom dohodnem, že z rodinných dôvodov miesto ustanoveného týždenného pracovného času budem pracovať len na kratší pracovný čas v rozsahu 12 hodín týždenne, aké osobitosti vyplynú z takéhoto pracovného pomeru podľa Zákonníka práce?
Starostke našej obce bol od 1. 10. 2011 priznaný starobný dôchodok. Nie sme si istí, či jej z uvedeného dôvodu vznikne od obce nárok na odchodné, keď naďalej (nateraz) zostáva vo funkcii starostky. Ak áno, v akej výške a kedy jej ho máme vyplatiť?
V obci je zavedený 37 a ½ hod. týždenný rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Podľa pracovného poriadku máme zavedený pevný čas, ktorý je rozvrhnutý vrátane prestávky v práci na odpočinok a jedenie, nasledovne:
pondelok, utorok, štvrtok od 7.00 hod. do 15.00 hod.,
streda od 7.00 hod. do 16.00 hod,
piatok od 7.00 hod. do 14.00 hod.
V prípade, ak zamestnanec má v stredu návštevu u lekára, ktorá trvá celý deň, akú náhradu mzdy za tento deň máme zamestnancovi poskytnúť?