Ing. Alžbeta Hermanová
Počet vyhľadaných dokumentov: 21
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 21
Zoradiť podľa:
Samostatne zárobkovo činná osoba – nie je platiteľ DPH, chce v roku 2012 dovážať tovar z krajín EÚ. Kedy mu vznikne povinnosť registrovať sa na daňovom úrade ako platiteľ DPH z titulu dovozu tovaru z členských krajín (§ 7 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p.)?
- Článek
Pokiaľ spoločnosť nakúpi reklamné predmety v Českej republike od platiteľa DPH a samozdaní tento obchod, vyplní v daňovom priznaní k DPH riadky 07 a 08 a riadky 21 a 23 (nárok na odpočet)?
Obchodná spoločnosť za účelom zvýšenia obratu poskytuje okrem iných zliav aj naturálne bonusy, napr. televízory. Postup je nasledovný, marketingové oddelenie urobí akciu s letákom, v ktorom sú podmienky nastavené tak, že napr. pri obrate nad určitú sumu dostane odberateľ darček (televízor), ak zaplatí 0,05 eur. Televízory spoločnosť nakúpi a odpočíta si DPH. Následne pri splnení podmienok z akcie odovzdá spoločnosť televízor odberateľovi a vyfakturuje mu ho ako marketingový náklad v hodnote 0,05 eur. DPH už neodvádza. Náklady na televízne prijímače dáva firma ako daňové výdavky. Ako podporné podklady má potvrdenia od zákazníka, že prebral televízor, dosiahnutý obrat a leták. Otázka spočíva v tom, či ide o správny postup z hľadiska DPH a dane z príjmov.
Firma – platiteľ DPH predá softvér, ktorý si zákazník z Európskej únie, tiež platiteľ DPH stiahne cez internet. Do ktorého riadku tlačiva daňového priznania k DPH sa uvádza údaj fakturované bez DPH a do ktorého riadku, ak je to predané mimo Európskej únie?
Slovenský platiteľ dane z pridanej hodnoty obdržal faktúru zo Srbska, za tovar. Tovar sa preclieval v Rakúsku cez daňového zástupcu. Aký režim DPH má slovenský platiteľ uplatniť pri týchto faktúrach? Aké doklady potrebuje predložiť pri prípadnej kontrole ? A na základe akého dokladu vykoná samozdanenie a odpočet DPH?
Pokiaľ spoločnosť nakúpi reklamné predmety v Českej republike od platiteľa DPH a samozdaní tento obchod, vyplní v daňovom priznaní k DPH riadky 07 a 08 a riadky 21 a 23 (nárok na odpočet)?
Spoločnosť poskytuje služby súvisiace s nehnuteľnosťami v Českej republike. Je platiteľom DPH len v SR. Do akého riadku treba zahrnúť službu – nakúpená služba – poradenstvo od platiteľa DPH v Českej republike. Aké služby sa uvádzajú na riadok 15.
Ak vystavím dobropis odberateľovi v novembri 2011. Kedy je nutné ho uviesť v daňovom priznaní k DPH, v novembri 2011? Možno ho uviesť v daňovom priznaní až v decembri 2011?
- Článek
Slovenská firma, platiteľ DPH na Slovensku, prenajala lešenie do Nemecka, firme – platiteľovi DPH. Má slovenská firma vystaviť faktúru nemeckej bez DPH alebo s DPH? Je firma povinná prenájom uvádzať aj v súhrnom hlásení a aký je rozdiel tom, ak lešenie prenajme s montážou alebo bez montáže?
Slovenská firma platitel DPH na Slovensku, prenajala lešenie do Nemecka, firme platitelovi DPH. Ako má slovenská firma vystaviť faktúru nemeckej, bez DPH? Na základe ktorého ustanovenia zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p.? Je táto firma povinná uvedený prenájom uvádzať aj v súhrnom hlásení? Je rozdiel, ak sa uvedený prenájom prevedie s montážou a bez montáže?
Škody spôsobené lesnou zverou fakturované poľovníckemu združenie sa fakturujú s DPH alebo bez DPH?
Spoločnosť vykonáva činnosť záložne, kde poskytuje za založenú vec peniaze a pri vyzdvihnutí založenej veci musí záložný dlžník zaplatiť úrok. Počíta sa tento úrok do obratu DPH, nakoľko je v § 4 ods. 9 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH v z. n. p. uvedené, že tieto výnosy (príjmy) sa do obratu nezahŕňajú, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby?
- Článek
Ako sa má postupovať v prípade účtovania dane z pridanej hodnoty z dokladov týkajúcich sa činnosti OZ? Je správny názor, že DPH v českom účtovníctve, ktorá je prostredníctvom daňového priznania k DPH vysporiadavaná s českým ŠR, je súčasne v slovenskom účtovníctve posudzovaná podľa § 19 ods. 3 písm. k) bod 3. zákona 595/2003 Z. z. o dani z príjmu v z. n. p. ako nedaňový náklad?
Ak fungujúca spoločnosť, platiteľ DPH vloží časť svojej spoločnosti formou nepeňažného vkladu do základného imania a tým vznikne spoločnosť (100% dcéra spoločnosti), považuje sa takáto transakcia za dodanie tovaru a služby, alebo je to oslobodené podľa §10 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len "zákon o DPH")? Daňový úrad vzniknutú spoločnosť registroval pre DPH, nie však dňom vkladu. Prepáčte, ale nemám v tom úplne jasno, tak si to chcem ešte prekonzultovať. DR SR mi dalo stanovisko: "Predmet každého nepeňažného vkladu sa posudzuje samostatne. Podľa ustanovenia § 59 Obchodného zákonníka nepeňažným vkladom môže byť len majetok, ktorého hospodárska hodnota sa dá určiť, teda majetok, ktorý je oceniteľný peniazmi. Predmetom nepeňažného vkladu môžu byť hnuteľné veci, nehnuteľnosti, podnik alebo jeho časť, nehmotný majetok (práva k nehmotným statkom, ako aj záväzkové právo, pohľadávka, obchodné podiely, cenné papiere, a pod.). Poskytnutie nepeňažného vkladu vo forme nehnuteľnosti sa považuje za dodanie tovaru (§ 8 zákona o DPH) alebo dodanie služby (§ 9 napr. prevod práva k nehmotnému majetku) za protihodnotu, s výnimkou prípadov uvedených v § 10 zákona o DPH. V súvislosti s § 4 ods. 6 sa platiteľom DPH zo zákona stáva aj PO alebo FO, ktorá nadobudla v tuzemsku podnik alebo časť podniku a to v súlade s § 476 až 488 Obchodného zákonníka, dňom jeho nadobudnutia."
Česká firma s českým DIČ si objednala u slovenskej spoločnosti jednorazový prenájom miestnosti. Ako sa má vystaviť odberateľská faktúra? Treba ju vystaviť so slovenskou DPH?
Platiteľ DPH v 9/2010 dodal tovar, odberateľovi vystavil faktúru a daň odviedol v daňovom priznaní 9/2010. Chybou pri evidencii dodania došlo k tomu, že na tú istú dodávku tovaru bola vystavená ďalšia (duplicitná) faktúra a daň taktiež odvedená 9/2010. Odberateľ to reklamuje v 5/2011. Je storno duplicitnej faktúry predmetom dodatočného daňového priznania 9/2010?
Tri fyzické osoby - občania (manželia a súrodenec jedného z manželov), ktoré sú zaregistrované na daňovom úrade ako daňovníci (prenájom bytov nepodnikateľským subjektom), kúpili v roku 2008 budovu od fyzickej osoby - občana bez DPH, a ktorú začali rekonštruovať. Rekonštrukciu vykonávala stavebná firma, zdaniteľná osoba, ktorá vystavovala faktúry s DPH. V roku 2011 bola budova skolaudovaná a bude sa prenajímať (je už podpísaná nájomná zmluva od 1. 9. 2011). Ročné nájomné z budovy presiahne 49 790 eur. Fyzické osoby sa chcú teraz zaregistrovať ako dobrovoľní platitelia DPH a pri registrácii si uplatniť DPH z rekonštrukcie. Existuje taká možnosť? Musia podať žiadosť o registráciu každý jednotlivo? Ako sa následne posudzuje obrat pre potreby povinnej registrácie platiteľa DPH?
Rakúska právnická osoba, ktorá je platiteľ DPH v Rakúsku aj na Slovensku. Na Slovensku má táto osoba aj dcérsku spoločnosť, ktorá je platiteľom DPH na Slovensku. Na Slovensku kúpi rakúska osoba elektromotor, so slovenskou DPH. Tento elektromotor sa prepraví do jej slovenskej dcérskej spoločnosti, ktorá tento elektromotor zabuduje do zariadenia. Uvedené zariadenie predá slovenská právnická osoba svojej rakúskej materskej spoločnosti, cena nebude obsahovat elektromotor. Toto zariadenie sa prepravi do Nemecka, kde rakúska osoba zariadenie namontuje do väčšieho zariadenia a bude fakturovať nemeckému odberateľovi dodanie tovaru s montážou. Môže rakúska osoba pri preprave zariadenia, ktorého súčasťou je aj jej elektromotor, zo Slovenska do Nemecka použiť § 8 ods. 4 a) ?
Akciová spoločnosť (platiteľ DPH) sprostredkovala v mene a na účet konečného príjemcu - nezdaniteľnú osobu, upratovacie práce. Mzdové náklady a odvody v skutočnej výške, ktoré spoločnosti týmto vznikli, refakturuje platiteľ bez DPH? Je takéto sprostredkovanie predmetom dodania podľa § 9 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p.?
Firma so sídlom v SR, neplatiteľ DPH (registrovaná zdaniteľná osoba) s prevádzkou v Rusku, uzatvorila zmluvu o obchodnom zastúpení s Cyperskou firmou - neplatiteľom DPH na zastupovanie pri obchodných rokovaniach v Rusku. Faktúru vystavuje slovenská firma, službu poskytne prostredníctvom prevádzkarne v Moskve. Ako je to s DPH a súhrnným výkazom? Ak by takáto zmluva bola uzatvorená s tým, že obchodné rokovania budú v EÚ, ako to je v tomto prípade s DPH a súhrnným výkazom ?