Forward na cenný papier je dohoda partnerov, ktorá v budúcom termíne môže vyústiť do fyzickej dodávky dohodnutého cenného papiera alebo finančných tokov, ktoré z neho vyplývajú. Obdobne ako pri predchádzajúcich typoch forwardov, môže byť aj tu motívom snaha o dosiahnutie špekulatívneho zisku z krátkodobej držby cenného papiera alebo snaha o zabezpečenie výhodnejšej budúcej nákupnej alebo predajnej ceny cenného papiera. Podmienky obchodu sú na dohode partnerov, preto aj forward tohto typu môže byť za istých okolností jedinečným typom finančného nástroja.
Podkladovým nástrojom fowardu na cenný papier môže byť ľubovoľný, verejne obchodovaný finančný nástroj majetkovej (akcia, podielový list) alebo dlhovej (dlhopis, obligácia) povahy. Pri stanovení reálnej hodnoty forwardu, ale rovnako aj pri stanovení forwardovej ceny podkladového nástroja zohráva významnú úlohu spotový trh, t. j. trh, na ktorom sa obchoduje s príslušným podkladovým nástrojom. Je zjavné, že súkromné emisie finančných nástrojov nebudú vo väčšine prípadov pre banku ako organizátora forwardového obchodu zaujímavé, keďže absentuje pri nich trhové ocenenie. V porovnaní s úrokovou sadzbou a cudzou menou je pri cenných papieroch ako podkladovom nástroji forwardu zaujímavé sledovať prípadné výnosy, ktoré so sebou podkladový nástroj prináša – pri akcii dividenda, pri obligácii/dlhopise kupón – tieto výnosy budú totiž výrazne ovplyvňovať forwardovú cenu. Ak sa počas životnosti forwardu na akciu vypláca na túto akciu dividenda, inkasuje ju ten, kto fyzicky vlastní akcie a nie ten, kto túto akciu kúpi pri exspirácii forwardu.
Na troch prípadoch si ukážeme ako sa zobrazí forward na cenný papier v našej účtovnej evidencii, sústredíme sa pritom na:
- 1. typ forwardu – forward na akciu s fyzickou dodávkou – špecifikom tohto forwardu je, že podkladový nástroj bude pochádzať z burzy v rámci eurozóny a kupujúci forwardu bude chcieť akciu nadobudnúť za účelom ďalšieho obchodovania.
- 2. typ forwardu – forward na akciu bez fyzickej dodávky – oproti predchádzajúcemu typu dôjde k vyrovnaniu pozícií tzv. vyrovnávacou platbou, ktorá bude daná rozdielom medzi forwardovou cenou akcie a jej aktuálnou (spotovou) cenou..
- 3. typ forwardu – forward na akciu s fyzickou dodávkou – na rozdiel od prvého typu, teraz bude akcia pochádzať z priestoru mimo eurozóny a partneri si dohodnú aj výmenný kurz, pri ktorou prebehne transfer akcie. Kupujúci nadobudne akciu, ktorú bude následne dlhodobo držať (ako súčasť jeho portfólia cenných papierov), ale nebude mať podstatný alebo rozhodujúci vplyv na základnom imaní emitenta akcie.
Prípad č. 1 – 1. typ forwardu
Podnik uzavrel (kúpil) k 15. 10. 201x s banko