Forward na komoditu predstavuje ďalší typ termínového kontraktu mimoburzového trhu (založenom na zmluvnom základe), v ktorom sa kupujúci a predávajúci dohodnú na konkrétnej komodite, cene, termíne a spôsobe vysporiadania kontraktu.
Prevažná (dokonca až drvivá) väčšina forwardov na komoditu končí vysporiadaním tzv. vyrovnávacou platbou, teda bez fyzickej dodávky komodity. Výška vyrovnávacej platby môže závisieť od vzájomného vzťahu dohodnutej (forwardovej) ceny a spotovej ceny forwardu v momente exspirácie, prípadne spotová cena komodity môže byť určená ako priemerná cena komodity za celú dobu životnosti forwardu.
Podkladovým nástrojom forwardu na komoditu je verejne (na burze) obchodovaná komodita, ktorá má denne kótovanú spotovú cenu, príp. môže ísť o kôš komodít, pri ktorom si partneri forwardu dohodnú jeho zloženie a percentuálne zastúpenie jednotlivých komodít. Čím sofistikovanejšie je koncipovaný forward na komoditu, tým menšia je pravdepodobnosť fyzickej dodávky predmetu forwardu. Pri zaujatí pozície vo forwarde si treba preto dať pozor na predpokladaný vývoj ceny komodity, pretože tento vývoj v porovnaní s forwardovovu cenou komodity bude určovať povinnosť platiť vyrovnávaciu platbu. Pre rekapituláciu si uveďme, že kupujúci sa obáva rastu cien komodity a vyrovnávaciu platbu bude platiť, keď spotová cena komodity bude v exspirácii forwardu nižšia ako forwardová cena komodity. Pozícia predávajúceho forwardu má opačnú reláciu pri povinnosti platiť vyrovnávaciu platbu.
Na troch prípadoch si ukážeme ako sa zobrazí forward na komoditu v účtovnej evidencii podniku, sústredíme sa pritom na:
- 1. typ forwardu – forward na zlato bez fyzickej dodávky (non-deliverable) – pôjde o klasický forward so pškulatívnym „nádychom“ pre obe zmluvné strany a právom/povinnosťou vysporiadať vyrovnávaciu platbu v momente exspirácie forwardu.
- 2. typ fo