Malé podniky v návrhu smernice o ročných účtovných závierkach

Vydané: 19 minút čítania

Skupinu podnikov, ktoré sa označujú ako mikropodniky, môžu niektoré požiadavky na zostavenie účtovnej závierky zaťažovať a náklady na zostavenie účtovnej závierky tak môžu byť v konečnom dôsledku vyššie, ako hodnota poskytovaných informácií. Z tohto dôvodu Rada Európskej únie navrhuje upraviť aj Smernicu Rady 78/660/EHS o ročnej účtovnej závierke niektorých typov spoločností.

Požiadavky kladené na spoločnosti v oblasti zverejňovania údajov v účtovnej závierke sú definované pre spoločnosti v rámci národnej právnej úpravy – zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Účtovné jednotky zostavujú účtovnú závierku podľa Medzinárodných štandardov pre zostavenie účtovnej závierky (IFRS) aj z toho dôvodu, že členské štáty krajín Európskej únie prijali IFRS ako súbor zásad a pravidiel platných pre zostavenie účtovnej závierky.

Niektorým spoločnostiam je táto po­vinnosť určená taxatívne (§ 17a, ods. 1 zákona o účtovníctve), niektoré ju zostavujú na základe veľkostných kritérií (§ 17a, ods. 2 zákona o účtovníctve) ktoré sú:

  1. celková suma majetku presiahla 165 969 594,40 €, pričom sumou majetku sa rozumie suma zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
  2. čistý obrat presiahol 165 969 594,40 €, pričom čistým obratom na tento účel sú výnosy dosiahnuté z predaja výrobkov, tovarov, poskytnutých služieb a iné výnosy súvisiace s bežnou činnosťou účtovnej jednotky po odpočítaní zliav,
  3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol  2 000.

Iné sa môžu rozhodnúť (§ 17a ods. 3 zákona o účtovníctve).

Skupinu podnikov, ktoré sa označujú ako mikropodniky, môžu niektoré požiadavky na zostavenie účtovnej závierky zaťažovať a náklady na zostavenie účtovnej závierky tak môžu byť v konečnom dôsledku vyššie, ako hodnota poskytovaných informácií. Z tohto dôvodu Rada Európskej únie navrhuje upraviť aj Smernicu Rady 78/660/EHS o ročnej účtovnej zá­vierke niektorých typov spoločností v z. n. p.

 

Návrh

V predloženom návrhu boli zavedené zmeny, ktoré zosúladili terminológiu v rámci navrhovanej smernice. Tieto zmeny nemajú vplyv na podstatu príslušných Článkov. Ide o zmenu termínov „spoločnosť“ na „podnik“, „účty“ na „finančné výkazy“ a „výročnú správu“ na „správa o hospodárení“.

Navrhovaná smernica obsahuje definície, ktoré boli v pôvodných smerniciach na rôznych miestach. Obsahová podstata materského, dcérskeho a prepojeného podniku sa nemení. Klasifikácia podniku na mikropodnik, malý podnik a stredný podnik sa upravila rovnako, ako v zmysle členenia pre potreby poskytnutia štrukturálnych fondov.

V rámci všeobecných zásad sa do popredia dostáva zásada významnosti, v dôsledku ktorej sa uprednostňuje podstata obsahu pred formou.

Nová smernica zavádza prístup zverejňovania údajov v poznámkach, ktorý bude znamenať pre podniky rovnakej veľkostnej kategórie v celej EÚ rovnaký alebo porovnateľný režim. Obsah poznámok k finančným vý

  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu