Cieľom začínajúceho seriálu je naznačiť základnú filozofiu štyroch skupín derivátov – forwardy, futurity, opcie a swapy – a prostredníctvom praktických príkladov poukázať na ich účtovné zachytenie a prípadné problémy, ktoré môžu vznikať počas ich životnosti.
Deriváty patria medzi patria medzi finančné nástroje, ktoré v posledných rokoch trápia nielen finančné trhy, keď neodborná manipulácia s nimi spôsobuje účastníkom trhu enormné straty, ale aj účtovníkov a audítorov, ktorí dozerajú na ich správne vykazovanie v účtovnej evidencii podniku. Vďaka vynaliezavosti aktérov finančného trhu existuje v súčasnosti veľké množstvo rôznorodých derivátov a zorientovať sa v džungli týchto konštrukcií je pomerne náročné. Cieľom začínajúceho seriálu je naznačiť základnú filozofiu štyroch skupín derivátov – forwardy, futurity, opcie a swapy – a prostredníctvom praktických príkladov poukázať na ich účtovné zachytenie a príp. problémy, ktoré môžu vznikať počas ich životnosti. Autor príspevkov prijme veľmi rád ďalšie nápady a podnety čitateľov, ktoré by mohli napomôcť k vyššej informovanosti odbornej verejnosti.
Forward na úrokovú sadzbu predstavuje dohodu partnerov o budúcej úrokovej sadzbe, pričom kontrakt sľubuje dotknutým stranám zhodnotenie voľných peňažných prostriedkov, možnosť fixovania úrokovej sadzby z krátkodobého úveru, resp. možnosť špekulácie na vývoj krátkodobej úrokovej sadzby. Motívy pre uzavretie forwardu môžu byť preto špekulatívneho charakteru alebo snaha o zabezpečenie pozície (hedging).
Na niekoľkých príkladoch si budeme prezentovať dosahy nadobudnutia forwardového kontraktu na majetkovú a finančnú situáciu. Keď by sme vychádzali zo základných typov forwardov na úrokovú sadzbu, ktoré sú predmetom ponuky komerčných bánk, narazili by sme na tieto tri typy:
- 1. typ forwardu – forward na úrokovú sadzbu s presunom úročenej istiny – kupujúci forwardu sa zaväzuje v dohodnutom budúcom termíne previesť na predávajúceho forwardu stanovenú istinu a tento ju prijme so záväzkom vrátenia a vyplatenia alikvotnej časti úrokov, pripadajúcich na obdobie držby istiny;
- 2. typ forwardu – forward na úrokovú sadzbu bez presunu istiny s finančným vysporiadaním v jeho exspirácii – kupujúci a predávajúci špekulujú na vývoj úrokovej sadzby a istina, ktorá sa presúvala pri predchádzajúcom, type forwardu tu plní len funkciu tzv. nocionálnej (fiktívnej) hodnoty, aby mohlo dôjsť k finančnému vysporiadaniu pozícií, pričom v závislosti od vývoja trhovej úrokovej sadzby v porovnaní s forwardovou úrokovou sadzbou sa určuje povinnosť platiť vyrovnávaciu platbu (ak je trhová úroková sadzba vyššia ako forwardová vyrovnávaciu platbu platí predávajúci forwardu kupujúcemu a naopak);
- 3. typ forwardu - forward na úrokovú sadzbu bez presunu istiny s finančným vysporiadaním na začiatku úrokovacieho obdobia – je obdobou predchádzajúceho forwardu, rozdiel spočíva v časovom okamihu vysporiadania pozícií, ktoré je pri tomto forwarde presunuté z exspirácie forwardu na začiatok úrokovacieho obdobia, keď sa fakticky zisťuje výška vyrovnávacej platby a dá sa stanoviť zmluvná strana, ktorá ju má hradiť. Keďže k vysporiadaniu pozícií dochádza predčasne, bude vyrovnávacia platba diskontovaná na súčasnú hodnotu týmto prepočtom
kde: iF – forwardová úroková sadzba; iR – aktuálna trhová úroková sadzba; D – počet mesiacov úrokovacieho obdobia; A – nocionálna hodnota FRA-BBA.
V odborných kruhoch sa tento forward označuje podľa jeho tvorcov ako FRA-BBA (Forward Rate Agreement – British Banker´s Association / Dohoda o budúcej úrokovej sadzbe podľa britskej asociácie bankárov). Vyrovnávaciu platbu bude uhrádzať kupujúci predávajúcemu, ak je iF > iR, pri opačnej relácii úrokových sadzieb musí vyrovnávaciu platbu platiť predávajúci kupujúcemu.
Podnik uzavrel k 1. 10. 201x s bankou forward na úrokovú sadzbu (forward-forward) so životnosťou do 1. 2. 201y, dohodnutou úrokovou sadzbou 2,05 % p. a. Povinnosťou