Komentár k novele Zákonníka práce (3. časť)

Tretia časť novelizovaného zákona č. 311/2011 Z. z. Zákonníka práce (ďalej len „ZP“) obsahuje body 70 až 103 s komentármi k zmenám, toré sú účinné od 1. septembra 2011.

70. § 93 sa dopĺňa odsekom 5, ktorý znie: „(5) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi staršiemu ako 18 rokov po dohode so zástupcami zamestnancov, alebo ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za dva týždne 24 hodín nepretržitého odpočinku v týždni, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do štyroch mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.“

V novej právnej úprave odseku 5 § 93 ZP sa umožňuje v odôvodnených prípadoch umožniť zamestnávateľovi rozvrhnúť pracovný čas tak, že poskytne zamestnancovi nepretržitý odpočinok v týždni v rozsahu 24 hodín po sebe idúcich raz za dva týždne. Z aplikačnej praxe vyplynulo, že pre niektoré kategórie je vhodnejšie poskytnúť nepretržitý odpočinok raz za dva týždne. Ide o flexibilné ustanovenie, ktoré zamestnávateľom umožní upraviť vhodnejšie pracovné režimy. Kompenzačný odpočinok (nepretržitý náhradný odpočinok) sa musí poskytnúť do štyroch mesiacov od výkonu práce. Ide o vytvorenie flexibilnejších možností pre niektoré druhy prác, napr. najmä v stavebníctve.

71. V § 95 sa na konci pripájajú tieto slová: „ranná zmena.

Podľa ustanovenia § 95 ZP sa deň pracovného pokoja na pracoviskách s nočnými zmenami začína hodinou zodpovedajúcou nástupu zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá.

Podľa § 94 ZP sú dňami pracovného pokoja dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni a sviatky. Ak napr. prvá zmena nastupuje do práce o 7.00 hod., začína na účely pracovnoprávnych predpisov sviatok napr. 1. september na tomto pracovisku o 7.00 hod. prvého septembra a končí o 7.00 hod. 2. septembra. Od uvedeného sa potom odvíja nárok na mzdu a náhradu mzdy za sviatok.

V aplikačnej praxi sa však vyskytovali prípady, že prvá zmena v týždni začínala napr. aj o 22:00 hod., v takom prípade nastáva nezmyselná situácia, kedy mzda a náhrada mzdy za sviatok prislúchala zamestnancovi od 22:00 hod. 1. septembra do 22:00 hod. 2. septembra.

V novom texte ustanovenia sa doplnili slová „ranná zmena“, bude zamestnanec jednoznačne odmeňovaný za prácu vo sviatok za čas skutočne odpracovaný počas sviatku.

72. V § 96 ods. 3 a 5 sa slová „minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce“ nahrádzajú slovami „minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu“.

Doterajšia právna úprava výpočtu náhrady mzdy za neaktívnu pracovnú pohotovosť vychádzala z § 120 odseku 4 ZP – a to v rozsahu minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 odsek 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce.

V novej právnej úprave sa mení základňa pre výpočet výšky mzdy za každú hodinu neaktívnej pracovnej pohotovosti na pracovisku v odseku 3 a výšky náhrady mzdy za každú hodinu neaktívnej pracovnej pohotovosti mimo pracoviska. Nová právna úprava v oboch prípadoch vychádza z minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa zákona č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde a príslušného vykonávacieho nariadenia vlády SR.

73. § 96 sa dopĺňa odsekom 8, ktorý znie: „(8) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť obmedzenie rozsahu pracovnej pohotovosti, ktorú možno so zamestnancom dohodnúť podľa odseku 7.“

V § 96 odsek 8 ZP sa ustanovuje, aby sa v kolektívnej zmluve mohol dohodnúť rozsah pracovnej pohotovosti, ktorú možno dohodnúť so zamestnancom v pracovnej zmluve. Ide o nové ustanovenie, ktorým sa dáva odborovému orgánu možnosť dohodnúť obmedzenie rozsahu pracovnej pohotovosti, ak sa rozsah pracovnej pohotovosti dojednáva so samotným zamestnancom. Ide aj o určitú možnosť zasiahnuť z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia pri prác v tých prípadoch, ak by dochádzalo k nadmernému rozsahu dojednávaniu pracovnej pohotovosti so samotnými zamestnancami.

74. Za § 96 sa vkladá § 96a, ktorý vrátane nadpisu znie:

„Pracovná pohotovosť pri pružnom pracovnom čase

Pri uplatňovaní pružného pracovného času sa pracovná pohotovosť na pracovisku podľa § 96 ods. 2 považuje za základný pracovný čas.“

V no

Související dokumenty

Súvisiace články

Domácky zamestnanec – pracovnoprávne a daňové aspekty
Výkon viacerých zárobkových činností a poradie platenia poistného
Smernica k plánovaniu ľudských zdrojov
Porušenie pracovnej disciplíny
Pokyn zamestnávateľa na celofiremné testovanie zamestnancov
Status tehotnej zamestnankyne v pracovnoprávnych vzťahoch
Strata spôsobilosti zamestnanca dlhodobo vykonávať doterajšiu prácu
Zmena označenia pracovnej zmeny nemusí predstavovať zmenu zmennosti zamestnanca
Legislatívne zmeny v mzdovej učtárni v roku 2021 (2. časť)
Pravidelná a príležitostná práca z domácnosti zamestnanca
Vyslanie slovenských zamestnancov do Rakúska a určenie formy zamestnania
Rozviazanie pracovného pomeru z dôvodu neospravedlnenej absencie
Zápočtový list
Jednostranné skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca
Pracovné cesty a dovolenky zamestnancov v čase pandémie
Výpoveď zamestnancovi
Strava poskytovaná zamestnávateľom zamestnancovi a jej oslobodenie od dane
Výpočet dovolenky počas materskej a rodičovskej dovolenky
Právne nároky poškodeného v dôsledku pracovného úrazu pri dopravnej nehode
Daňové aspekty kolektívneho vyjednávania a kolektívnych zmlúv

Súvisiace otázky a odpovede

Pedagogický zamestnanec - čiast.úväzkom?
Zamestnanec vo svojej s. r . o.
Mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas
Dovolenka naviac ako benefit
Započítaná prax
Dioptrické okuliare ako výdavok a daňový dopad u zamestnávateľa a zamestnanca
Pracovný pomer pre študenta s dennou, individuálnou formou študia
Dve pracovné pozície na jednu pracovnú zmluv
Zákon o výkone práce vo verejnom záujme a zamestnanci súkromnej ZŠ
Súlad uvedenia smernice v pracovnej zmluve so Zákonníkom práce
Výpočet nároku za dovolenku za rok 2022_materská dovolenka
Trvanie skúšobnej doby
Poverenie zamestnanca
Zriadenie dvojzmennej prevádzky
Odstupné zamestnanca
Čerpanie sociálneho fondu
Nárok na daňový bonus vylúčenie dieťaťa zo štúdia
Nárok na dovolenku a čerpanie materskej a rodičovskej dovolenky
Pracovný pomer na dobu určitú
Započítanie odpracovaných rokov a nárok na dovolenku