Novela Zákonníka práce je rozsiahla, preto jej jednotlivé časti uverejňujeme na pokračovanie. V tomto čísle sme zaradili ďalšiu, štvrtú časť, ktorá obsahuje body 104 až 127 s pôvodnými zneniami a komentármi k prijatým zmenám.
Novela zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v z. n. p. je rozsiahla, preto jej jednotlivé časti uverejňujeme na pokračovanie. V tomto čísle sme zaradili ďalšiu, štvrtú časť, ktorá obsahuje body 104 až 127 s pôvodnými zneniami a komentármi k prijatým zmenám.
104. V § 140 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie: „(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa osobitného predpisu, pracovné voľno päť dní v priebehu kalendárneho roka na sústavné vzdelávanie a náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.“ Doterajší odsek 4 sa označuje ako odsek 5.
Nová právna úprava § 140 odsek 3 ZP ustanovila právo zamestnancov, ktorí vykonávajú zdravotnícke povolania podľa osobitného predpisu (zdravotnícke predpisy) na päť dní pracovného voľna v priebehu kalendárneho roka s náhradou mzdy, ktoré sa viaže na sústavné vzdelávanie tejto osobitnej skupiny zamestnancov.
105. V § 141 ods. 1 prvej vete sa za slová „čas jeho“ vkladá slovo „dočasnej“.
Legislatívno-technická úprava.
106. V § 141 ods. 2 písmeno b) znie:
„narodenie dieťaťa zamestnancovi; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zariadenia a späť„
Na rozdiel od doterajšej právnej úpravy sa ustanovilo v § 141 ods. 2 písmeno b) ZP poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy v prípade narodenia dieťaťa zamestnanca na prevoz matky dieťaťa do zdravotníckeho zriadenia.
Uvedené právo zamestnanca sa novou zmenou rozšírilo aj na ďalšie osoby a neviaže sa už iba na manžela a manželstvo, ale aj na rodiča a rodičovstvo.
107. V § 141 odseky 3 a 4 znejú:
„(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi:
a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje.
(4) Za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci dĺžke pracovného času, ktorý mal zamestnanec na základe rozvrhnutia ustanoveného týždenného pracovného času v tento deň odpracovať.“
Okruh situácií, kedy je možné poskytnúť zamestnancovi ďalšie pracovné voľno upravuje odsek 3. Doteraz platné znenie § 141 ods. 3 ZP spôsobovalo problémy v aplikačnej praxi. Z tohto dôvodu sa prijalo znenie, ktoré jednoznačne ustanoví, aké sú možnosti zamestnávateľa pri poskytovaní pracovného voľna v záujme zamestnanca.
V písmene a) je zamestnávateľovi daná možnosť v kolektívnej zmluve alebo vnútornom predpise zamestnávateľa poskytnúť pracovné voľno z dôvodov uv