Jedným z najčastejších právnych vzťahov pri realizácii podnikateľskej činnosti je vzťah medzi prenajímateľom a nájomcom, predmetom ktorého je nájom nebytových priestorov. Vzniká na základe písomnej zmluvy, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi do dočasného odplatného užívania nebytový priestor za podmienok bližšie stanovených v nájomnej zmluve.
Základným právnym predpisom upravujúcim zmluvu o nájme nebytových priestorov je zákon č. 116/1990 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestorov v z. n. p. (ďalej len „zákon o nájme a podnájme nebytových priestorov“). Ak niektorá otázka týkajúca sa nájmu nebytových priestorov nie je upravená v cit. zákone, odpoveď treba hľadať v Občianskom zákonníku (§ 663 – § 684).
Nebytový priestor
Pojem nebytový priestor definuje § 1 zákona o nájme a podnájme nebytových priestorov. Podľa neho sú nebytovými priestormi miestnosti alebo súbory miestností, ktoré sú na základe rozhodnutia stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie a byty, pri ktorých bol udelený súhlas na ich užívanie na nebytové účely.
Na určenie účelu využitia stavby je rozhodujúce kolaudačné rozhodnutie vydané príslušným stavebným úradom. Ak kolaudačné rozhodnutie obsahuje iný účel využitia stavby, pri prenajímaní miestností, resp. súboru miestností nachádzajúcich sa v nej (okrem bytu, ktorý môže byť používaný na nebytové účely) nie je možné postupovať podľa zákona o nájme a podnájme nebytových priestorov, ale len podľa príslušných ustanovení Občianskeho zákonníka. Výnimočne stavebný úrad môže zmeniť svojím rozhodnutím účel využitia stavby.
Podľa zákona o nájme a podnájme nebytových priestorov sa postupuje aj v prípade, keď predmetom nájmu je byt určený na užívanie na nebytové účely. Nebytovým priestorom podľa § 1 zákona o nájme a podnájme nebytových priestorov je len ten byt, pri ktorom bol udelený súhlas na jeho užívanie na nebytové účely. Zákon ale nerieši otázku, kto a za akých podmienok udeľuje súhlas na užívanie bytov na nebytové účely. Dočasné užívanie bytu na iné účely ako na bývanie čiastočne stanovuje zákon č. 189/1992 Zb. o úprave niektorých pomerov súvisiacich s nájmom bytov a bytovými náhradami v z. n. p. Podľa § 9 cit. zákona byt alebo jeho časť vo vlastníctve štátu alebo obce možno dočasne používať na iné účely ako na bývanie len so súhlasom prenajímateľa a na základe povolenia obce. Povolenie obce nie je potrebné vtedy, ak sa použije na iné účely ako na bývanie časť bytu tak, že spôsob použitia nevylučuje súčasné užívanie miestností na bytové účely. Prenajímateľovi bytu vo vlastníctve obce alebo štátu, ktorý dá byt inej osobe do nájmu bez súhlasu obce, obec môže udeliť pokutu do výšky 10 000 Sk. Trvalé použitie bytu na iné účely ako na bývanie upravuje zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v z. n. p. (ďalej len „stavebný zákon“). Ak sa má byt užívať ako nebytový priestor trvalo, podľa § 85 ods. 1 stavebného zákona je potrebné zmeniť účel užívania stavby, bez ohľadu na to, kto je vlastníkom bytu. Otázku prenechania bytu, ktorý je vo vlastníctve inej osoby ako obce alebo štátu do dočasného užívania na iné účely ako na bývanie, žiaden predpis platný v SR nerieši.
Náležitosti nájomnej zmluvy
Podľa zákona o nájme a podnájme nebytových priestorov nájomná zmluva musí byť uzatvorená v písomnej forme a musí obsahovať:
- označenie zmluvných strán, t. j. prenajímateľa a nájomcu,
- predmet nájmu, t. j. označenie nebytového priestoru,
- účel nájmu,
- výšku, splatnosť nájomného a spôsob platenia nájomného,
- v prípade, ak nejde o zmluvu na dobu neurčitú, čas, na ktorý sa uzatvára.
Ak zmluva o nájme nebytového priestoru nie je uzatvorená v písomnej forme, alebo neobsahuje všetky uvedené náležitosti, je absolútne neplatná.
Okrem povinných náležitostí, samozrejme, zmluva o nájme nebytového priestoru môže obsahovať aj úpravu ďalších otázok súvisiacich s nájmom, napríklad spôsoby skončenia zmluvy o nájme, výpovedné dôvody, výpovednú dobu, definovanie služieb spojených s nájmom nebytových priestorov.
Prenajímateľ a nájomca
Zákon o nájme a podnájme nebytových priestorov je jediným právnym predpisom upravujúcim problematiku nájmu a podnájmu nebytových priestorov. Preto podľa neho postupujú všetky subjekty – fyzické osoby – nepodnikatelia, fyzické osoby vykonávajúce podnikateľskú činnosť, právnické osoby bez ohľadu na predmet svojej činnosti.
Prenajímateľom nebytového priestoru môže byť akákoľvek osoba – fyzická osoba alebo právnická osoba bez ohľadu na to, či je alebo nie je podnikateľom, ktorá je oprávnená disponovať nebytovým priestorom, t. j. predovšetkým vlastník nehnuteľnosti alebo osoba, ktorá má k nebytovému priestoru právo hospodárenia (napr. štátna rozpočtová organizácia, štátny podnik).
Nájomcom nebytového priestoru môže byť akákoľvek fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá má právnu subjektivitu.
Ak ste sa rozhodli uzatvoriť nájomnú zmluvu a vystupujete na strane nájomcu, pred podpísaním nájomnej zmluvy je vhodné overiť si, či osoba, od ktorej si chcete nebytový priestor prenajímať, má oprávnenie daný priestor prenajať a vyžiadať si od pren