Podielový list je cenný papier, s ktorým je spojené právo podielnika na zodpovedajúci podiel na majetku v otvorenom podielovom fonde a právo podieľať sa na výnose z tohto majetku. Podielový list predáva správcovská spoločnosť pri vytvorení podielového fondu v zmysle zákona č. 594/2003 Z. z. o kolektívnom investovaní v z. n. p.
Podielový list je cenný papier, s ktorým je spojené právo podielnika na zodpovedajúci podiel na majetku v otvorenom podielovom fonde a právo podieľať sa na výnose z tohto majetku.
Podielový list predáva správcovská spoločnosť pri vytvorení podielového fondu v zmysle zákona č. 594/2003 Z. z. o kolektívnom investovaní v z. n. p. (ďalej len „zákon o kolektívnom investovaní“).
Podielovým fondom sa rozumie spoločný majetok podielnikov zhromaždený správcovskou spoločnosťou vydávaním podielových listov a investovaním tohto majetku. Majetkové práva podielnikov sú reprezentované podielovými listami. Podielový fond teda združuje majetok jednotlivých investorov, ktorý sa následne ukladá do rôznych nástrojov finančného trhu (cenné papiere, termínované vklady a iné) s cieľom čo najlepšieho zhodnotenia.
O výbere konkrétnych finančných nástrojov rozhoduje správca fondu – správcovská spoločnosť. Majetok združený v podielovom fonde zostáva vo vlastníctve investorov, nestáva sa teda majetkom správcovskej spoločnosti.
Základné typy podielových fondov podľa zákona o kolektívnom investovaní
Otvorený podielový fond
Otvorený podielový fond je podielový fond, ktorého podielnik má právo, aby mu na jeho žiadosť boli vyplatené podielové listy z vloženého majetku. Otvorený podielový fond vytvára správcovská spoločnosť vydávaním podielových listov. Peňažné prostriedky získané vydávaním podielových listov a majetok za ne nadobudnutý v otvorenom podielovom fonde sú spoločným majetkom podielnikov. Na majetok v otvorenom podielovom fonde sa nepoužijú ustanovenia § 136 až § 142 Občianskeho zákonníka o spoluvlastníctve. Každý podielnik môže uplatňovať svoje práva voči správcovskej spoločnosti samostatne.
Pri otvorenom podielovom fonde je teda podielnik oprávnený kedykoľvek predložiť podielový list správcovskej spoločnosti na vyplatenie. Správcovská spoločnosť, ktorá tento fond spravuje, je povinná bez zbytočného odkladu po doručení úplnej žiadosti vyplatiť podielnikovi príslušný podielový list s použitím prostriedkov z majetku v tomto otvorenom podielovom fonde za aktuálnu cenu v deň doručenia úplnej žiadosti o vyplatenie. Znamená to, že investor pri predložení podielového listu na vyplatenie nie je viazaný žiadnym termínovaním týchto cenných papierov. Informácia o aktuálnej cene podielov, za ktorú možno každý z nich predať, je dostupná u správcovskej spoločnosti, v ekonomickej tlači a na internete. Podielnik teda môže sledovať jej vývoj a v prípade záujmu o inkasovanie peňazí zo zhodnotenej investície si zvoliť najvhodnejší moment na vrátenie podielových listov.
Uzavretý podielový fond
Uzavretým podielovým fondom je podielový fond, ktorého podielnik nemá právo, aby mu na jeho žiadosť boli vyplatené podielové listy z vloženého majetku. Uzavretý podielový fond vytvára správcovská spoločnosť vydávaním podielových listov.
Ide teda o takú formu podielového fondu, ktorý je vytvorený len na určitý čas, ktorý podľa § 62 ods. 5 zákona o kolektívnom investovaní nesmie byť dlhší ako 10 rokov a ktorého podielnik je oprávnený predložiť na vyplatenie podielový list až po uplynutí vopred stanovenej doby. V takomto fonde sú teda investície termínované.
Špeciálny podielový fond
Špeciálny podielový fond je otvorený podielový fond, ktorého podielové listy nemôžu byť verejne ponúkané na území členského štátu postupom podľa § 60 zákona o kolektívnom investovaní. Špeciálny podielový fond vytvára správcovská spoločnosť vydávaním podielových listov.
Špeciálny podielový fond môže byť vytvorený ako:
a) rizikový špeciálny podielový fond,
b) diverzifikovaný špeciálny podielový fond.
Rizikový špeciálny podielový fond môže mať najviac 50 podielnikov alebo musí byť obmedzené vydávanie jeho podielových listov tak, aby bolo možné nadobudnúť podielové listy len za aktuálnu cenu prevyšujúcu 40 000 EUR na jedného investora alebo aby počiatočná hodnota podielu bola najmenej 40 000 EUR.
Na diverzifikovaný špeciálny podielový fond sa nevzťahujú obmedzenia ako pri rizikovom špeciálnom podielovom fonde. Počet podielnikov alebo počet vydávaných podielových listov diverzifikovaného špeciálneho podielového fondu možno obmedziť len ak je to uvedené v štatúte.
Členenie podielových fondov podľa rizika trhu
Fondy peňažného trhu
Ide o fondy, ktoré trvalo investujú na trhu pevne úročených cenných papierov a na peňažnom trhu (teda na trhu krátkodobého a strednodobého pôžičkového kapitálu). Môžu byť vydané len štátom, centrálnou bankou alebo komerčnou bankou. Produkty peňažného trhu sa považujú, vzhľadom na charakter dlžníkov (štát, banky) za bezpečné, a preto sa za najbezpečnejšie považujú aj fondy zamerané na tento segment trhu.
Dlhopisové fondy
Ide o fondy, ktoré trvalo investujú do dlhových cenných papierov so splatnosťou dlhšou ako 1 rok. Dlhopisy sú vzhľadom na povahu dlžníkov (okrem štátu a bánk aj obce, mestá a komerčné spoločnosti) a vzhľadom na dlhšiu dobu splatnosti považované za rizikovejšie ako peňažné, ale stále za relatívne bezpečné cenné papiere. Dlhopisové fondy sú určené konzervatívnym investorom, ktorí majú záujem uložiť svoje peniaze na obdobie dlhšie ako jeden rok a očakávajú výnos nad úrovňou termínovaných vkladov v bankách.
Akciové fondy
Ide o fondy, ktoré trvalo investujú na akciovom trhu minimálne 85 % aktív. Tento typ fondu je vo svete najrozšírenejší. Hlavným dôvodom investovania do akciových fondov je možnosť nadštandardných výnosov. Je však zároveň najrizikovejším typom fondu. Akciové fondy sú určené pre investorov, ktorí uprednostňujú dlhodobé zhodnocovanie svojej investície (5 rokov a viac) a očakávajú jej vysoké zhodnotenie pri primeranom riziku.
Zmiešané fondy
Ide o fondy, ktoré investujú do rôznych aktív na rôznych trhoch a nie sú pre ne stanovené pevné limity pre podiel akcií či dlhopisov. Vhodnou kombináciou investícií sa zmiešané fondy snažia dosiahnuť vyšší výnos ako peňažné, či dlhopisové fondy, ale s rizikom priamo úmerne rastúcim s podielom akciových titulov v portfóliu fondu. Zmiešané fondy sú vhodné pre investorov, ktorí majú záujem zhodnocovať svoje prostriedky v období dlhšom ako 3 roky a očakávajú vyšší výnos ako v prípade bankových produktov a dlhopisov v príslušnej mene.
Fondy fondov
Ide o fondy, ktoré trvalo investujú do podielových listov a akcií iných fondov. Z hľadiska bezpečnosti sa tieto fondy označujú ako fondy s rizikom menším ako pri akciových fondoch.
Účtovný režim podielových listov
Podielový list je potrebné pokladať za cenný papier, čo je zrejmé aj z ustanovenia § 2 ods. 2 písm. c) zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o cenných papieroch“), podľa ktorého podielové listy v zmysle zákona o kolektívnom investovaní patria do sústavy cenných papierov. Podľa § 2 ods. 1 cit. zákona cenný papier predstavuje peniazmi oceniteľný zápis v zákonom ustanovenej podobe a forme, s ktorým sú spojené práva podľa zákona o cenných papieroch a práva podľa osobitných zákonov, najmä oprávnenie požadovať určité majetkové plnenie alebo vykonávať určité práva voči zákonom určeným osobám.
Z uvedeného vyplýva, že podielové listy v podielovom fonde je potrebné pre účely účtovníctva považovať za tzv. majetkové cenné papiere. Majetkové cenné papiere vo všeobecnosti prinášajú ich majiteľom pravidelné výnosy plynúce z tohto majetku vo forme dividend, úrokov, tantiém, podielu na zisku, umožňujú participovať na rozhodovaní, na podnikaní a na zhodnocovaní vkladov. Z časového hľadiska je potrebné podielové listy členiť na dlhodobé a krátkodobé. Z účtovného hľadiska ide teda buď o dlhodobý finančný majetok (účtová skupina 06 – Dlhodobý finančný majetok) alebo krátkodobý finančný majetok (účtová skupina 25 – Krátkodobý finančný majetok):
- Dlhodobé podielové listy predstavujú z aspektu účtovania podielové listy obstarané so zámerom ich držby dlhšej ako jeden rok, ktoré sa účtujú na účte 063 – Realizovateľné cenné papiere a podiely.
- Krátkodobé podielové listy sú určené na obchodovanie a sú účtované na účte 251 – Majetkové cenné papiere na obchodovanie (príp. na účte 257 – Ostatné realizovateľné cenné papiere).
Podielové listy ako dlhodobý finančný majetok
Ako realizovateľné cenné papiere a podiely sa účtujú podielové listy, ktoré nie sú cennými papiermi na obchodovanie, cennými papiermi držanými do doby splatnosti, cennými papiermi a podielmi v dcérskej spoločnosti, cennými papiermi a podielmi v spoločnosti s podstatným vplyvom. Na účtovanie tejto skupiny cenných papierov a podielov je v rámci účtovej osnovy vyčlenený účet 063 – Realizovateľné cenné papiere a podiely.
Podielové listy sa oceňujú pri ich obstaraní obstarávacou cenou. Súčasťou obstarávacej ceny sú náklady súvisiace s obstaraním podielového listu – napr. poplatky a provízie maklérom, poradcom, burzám a pod. V priebehu obstarávania sa jednotlivé zložky obstarávacej ceny nakupovaných cenných papierov a podielov účtujú na účte 043 – Obstaranie dlhodobého finančného majetku.
P. č.
|
Účtovný prípad
|
MD
|
D
|