Brigády študentov a zdaňovanie ich príjmu

Vydané: 22 minút čítania

S prázdninovými mesiacmi je spojené aj obdobie letnej aktivity študentov. V súvislosti s tým sa študenti zaujímajú o zdanenie svojich príjmov z pracovnej činnosti a výhody, ktoré môžu využiť. Znalosť príslušných predpisov už pred podpísaním pracovnej zmluvy alebo dohody im umožní minimalizovať daňovú povinnosť. Cieľom tohto príspevku je upozorniť na možné alternatívy pracovných vzťahov a spôsoby zdanenia príjmov zamestnávateľom, ako aj varianty vysporiadania ročných daňových povinností.


S prázdninovými mesiacmi je spojené  aj obdobie letnej aktivity študentov. V súvislosti s tým sa študenti zaujímajú o zdanenie svojich príjmov z pracovnej činnosti a výhody, ktoré môžu využiť. Znalosť príslušných predpisov už pred podpísaním pracovnej zmluvy alebo dohody im umožní minimalizovať daňovú povinnosť. Cieľom tohto príspevku je upozorniť na možné alternatívy pracovných vzťahov a spôsoby zdanenia príjmov zamestnávateľom, ako aj varianty vysporiadania ročných daňových povinností. 

Študenti môžu vykonávať pracovnú činnosť v súlade so Zákonníkom práce (ďalej len „ZP“) v pracovnom pomere alebo na základe dohôd uzatvorených mimo pracovného pomeru. Pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy sa uzatvára spravidla pri dlhodobejšej pracovnej činnosti. Na krátkodobé pracovné vzťahy sú využívané dohody o:

  • vykonaní práce podľa § 226 ZP. Dohoda sa uzatvára na predpokladaný rozsah prác nie vyšší ako 350 hodín v kalendárnom roku u jedného zamestnávateľa. Dohodu možno uzatvoriť aj s viacerými zamestnávateľmi, ale u každého maximálne na 350 hodín v kalendárnom roku;
  • pracovnej činnosti podľa § 228a ZP. Na základe tejto dohody možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne;
  • brigádnickej práci študentov podľa § 227 ZP. Na základe tejto dohody nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času, pričom dodržiavanie tejto podmienky sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov. Túto dohodu možno uzatvoriť len s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta. Dohoda musí byť uzatvorená písomne a jedno jej vyhotovenie je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta. V dohode musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa uzatvára.
Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa zákona č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v z. n. p. Na tieto dohody sa vzťahujú len ustanovenia prvej časti ZP. Zamestnanci na základe týchto dohôd nemajú napríklad nárok na dovolenku, na stravovanie, náhradu mzdy pri prekážkach v práci, na ich odmeňovanie sa nevzťahujú mzdové predpisy, a pod. Tieto nároky im môžu vzniknúť len, ak to bude dohodnuté v dohode. Nemožno však dohodnúť poskytovanie nárokov výhodnejšie alebo vo väčšom rozsahu ako zamestnancom v pracovnom pomere.
 
 

Platenie poistného

Platenie poistného závisí od toho, či študent uzatvoril so zamestnávateľom pracovný pomer alebo pracuje na základe niektorej z dohôd podľa ZP. Študent v pracovnom pomere platí preddavky na verejné zdravotné poistenie. Štát je platiteľom poistného na zdravotné poistenie študentov, ak sú zamestnancami a ich vymeriavací základ neprevýši za rok 2008 sumu 64 332 Sk (predstavuje úhrn minimálnych miezd samoplatiteľa, t. j. 12 x 5 361 Sk). V tom prípade sa im v rámci ročného zúčtovania poistného môžu zaplatené preddavky vrátiť. Poistné na sociálne poistenie platí študent rovnako ako ostatní zamestnanci.
 
Pokiaľ vznikol študentovi pracovnoprávny vzťah na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, poistné na verejné zdr
  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu