Príspevok sa orientuje na charakter zmenky ako cenného papiera, nástroja na získanie zmenkového úveru a na spôsob jej účtovania v podvojnom účtovníctve v nadväznosti na základ dane z príjmov.
Základné informácie o zmenke
Všeobecným záväzným právnym predpisom, ktorý upravuje používanie a nakladanie so zmenkou je zákon č. 191/1950 Zb. zmenkový a šekový v znení zákona č. 659/2007 Z. z. (ďalej len „zmenkový zákon“) s účinnosťou od 1. 1. 1951.
Vzniku zmenkového zákona predchádzala Ženevská konvencia z roku 1930 o jednotnom zmenkovom a šekovom práve, ktorej účastníkom okrem iných štátov bola aj Československá republika, ktorá ju aj podpísala. Následné úpravy pôvodného zákona, ktoré niektoré štáty vykonali sa týkali len formálnych (nepodstatných) záležitostí zákona a ohliadnuc od týchto úprav zákon platí v pôvodnom znení až doteraz a podotýkame, že len s jedinou novelou z roku 2007, ktorou je zákon č. 659/2007 Z. z. o zavedení meny euro v Slovenskej republike a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „generálny zákon“).
Z nášho právneho poriadku cenný papier – zmenka nebol nikdy vylúčený, napriek tomu, že pred rokom 1990 bol málo využívaný.
Využitie a používanie zmenky v obchodných vzťahoch je obsiahnuté:
- v Obchodnom zákonníku (§ 334 a § 683), a to za účelom splnenia peňažného záväzku prostredníctvom akreditívu, vystavením zmenky, šeku alebo zmluvou o otvorení akreditívu,
- v Občianskom súdnom poriadku (§ 175) o vydaní zmenkového (šekového) platobného rozkazu.
Podľa § 2 zákona č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o CP“) zmenka je zaradená do sústavy cenných papierov, s ktorými sú spojené práva podľa zákona o CP a práva podľa osobitných zákonov s odvolaním sa na osobitný zákon pri každom druhu cenného papiera uvedeného v predmetnom ustanovení. Zmenka je listinný cenný papier a nemôže byť v zaknihovanej forme ako akcie a vedená v Stredisku cenných papierov.
Poznamenávame, že samotná definícia pojmu zmenka nie je v zmenkovom zákone uvedená, je uvedená len v zákone o CP.
Charakter zmenky ako cenného papiera
Z charakteru zmenky vyplýva, že ide o dlžný cenný papier, ktorý má znaky cenného papiera v listinnej podobe (nie zaknihovanej) a podstatou je záväzok (povinnosť – príkaz) určitej osoby (dlžníka) poskytnúť veriteľovi (majiteľovi zmenky) určité plnenie. Zmenka je najstarším cenným papierom, ktorý sa používa už niekoľko sto rokov k získaniu finančných prostriedkov. Dlžník, ktorý zmenku ako dlžný cenný papier vydáva, prenesie svoj peňažný záväzok do zmenky a vzniká záväzkový vzťah (spojenie) medzi dlžníkom ako vystaviteľom zmenky, ktorý je povinný plnenie poskytnúť (splniť svoj záväzok – príkaz) a veriteľom (majiteľom zmenky), ktorý má právo zo zmenky požadovať plnenie.
Oprávnený majiteľ sa so zmenkou ako cenným papierom preukazuje pri výkone svojich práv, ktoré mu zo zmenky vyplývajú, a to aj právnymi úkonmi, ktoré vyplývajú z ustanovení Občianskeho zákonníka a Obchodného zákonníka spojené so zmenkami. Z uvedeného vyplýva, že veriteľom zmenky ako cenného papiera je ten, kto je vlastníkom zmenky a výkon práva vyplývajúci zo zmenky má potom tá osoba, ktorá zmenku predloží na plnenie. Práva vyplývajúce zo zmenky je možné aj postúpiť (vykonať cesiu) na nového veriteľa ako nového (ďalšieho) majiteľa zmenky. V prípade rozhodnutia zo strany veriteľa je možné pohľadávku zabezpečiť ručiteľom, ktorého nazývame avalista, ktorý preberá plnenie zo zmenky za pôvodného dlžníka. Tento záväzok sa nazýva aval a vykonávajú ho prevažne banky. Na zmenke je tento ručiteľ – avalista vyznačený.
Podstatnou náležitosťou zmenky je skutočnosť, že zmenka musí byť vždy vydaná v prospech určitej osoby a vyjadrená v peňažnej forme (nie v nepeňažnej), inak by nešlo o zmenku podľa zmenkového zákona.
V súčasnosti sa zmenky používajú aj v bežných obchodnoprávnych vzťahoch. Pomáhajú riešiť dočasnú plat