V tomto príspevku sa venujem pohľadávkam a záväzkom, najčastejšie sa vyskytujúcim operáciám s nimi a tiež ich účtovaniu v jednoduchom účtovníctve.
V tomto príspevku sa venujem pohľadávkam a záväzkom, najčastejšie sa vyskytujúcim operáciám s nimi a tiež ich účtovaniu v jednoduchom účtovníctve.
Vysvetlenie pojmov
Pohľadávka vzniká na strane veriteľa a naopak – záväzok na strane dlžníka. Pri bezprostrednej úhrade pohľadávka ani záväzok nevznikajú. Pohľadávka predstavuje právo veriteľa požadovať plnenie od dlžníka z určitého právneho dôvodu. Subjekt, ktorý vlastní pohľadávku alebo je jej vystavovateľom, sa nazýva veriteľ. Dlžníkom je v tomto právnom vzťahu ten, kto je povinný niečo plniť, uvedená povinnosť sa nazýva záväzkom alebo dlhom. Vzťahy medzi dlžníkom a veriteľom upravuje tzv. záväzkové právo v Občianskom zákonníku a Obchodnom zákonníku.
S pohľadávkami sa v podnikateľskej praxi najčastejšie stretávame v obchodnom styku za realizované výkony, pri predaji tovaru, pri poskytovaní rôznych druhov služieb. Ďalej sa s nimi stretávame v súvislosti s pracovno-právnymi vzťahmi, napríklad voči zamestnancom, vo vzťahu k Sociálnej poisťovni, zdravotným poisťovniam, daňovému úradu ale aj k rôznym iným inštitúciám.
Vznik pohľadávky dokladujú rôzne druhy písomností o uskutočnení dodávok hnuteľnej a nehnuteľnej veci, služieb a prevode práv, ktorými sú napríklad faktúry, v prípade tovaru dodacie listy, súpisy vykonaných prác a dodávok, zmluvy, preberacie protokoly, protokoly o vzniknutej škode, rozhodnutia súdu a podobne. Keďže podnikatelia účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva účtujú na základe uvedených dokladov, je nevyhnutné, aby tieto doklady spĺňali všetky náležitosti v zmysle ustanovenia § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“).
Postupy účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva upravuje s účinnosťou od 1. januára 2008 opatrenie MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).
Z časového hľadiska sa pohľadávky členia na dlhodobé a krátkodobé pohľadávky. Dlhodobé pohľadávky sú pohľadávky s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok a krátkodobé pohľadávky sú pohľadávky s dohodnutou dobou splatnosti najviac jeden rok.
Podľa § 25 ods. 1 písm. c) zákona o účtovníctve pohľadávky sa pri ich vzniku oceňujú menovitou hodnotou, pričom menovitá hodnota je cena, na ktorú pohľadávka znie [(§ 25 ods. 5 písm. d) zákona o účtovníctve]. Podľa § 25 ods. 1 písm. a) bod 4 zákona o účtovníctve pohľadávky pri odplatnom nadobudnutí alebo pohľadávky nadobudnuté vkladom do základného imania sa oceňujú obstarávacou cenou; podľa § 25 ods. 5 písm. a) zákona o účtovníctve obstarávacou cenou je cena, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním.