V praxi sa často stáva sa často pri činnostiach, ktoré smerujú k hmotnému výsledku, uzatvára zmluva o dielo. Autorka vysvetľuje, ako správne zatriediť príjmy z nej vyplývajúce do príslušných ustanovení zákona o dani z príjmov.
Zmluva o dielo v kontexte Obchodného zákonníka a Občianskeho zákonníka
Ustanovenia zaoberajúce sa zmluvou o dielo v Obchodnom zákonníku a Občianskom zákonníku sú v zásade koncipované rovnakým spôsobom, samozrejme, po zohľadnení vzťahov, ktoré upravujú príslušné právne predpisy.
Z uvedeného vyplýva aj podstata odlišnosti zmluvy o dielo ustanovenej v § 631 až § 643 Občianskeho zákonníka od zmluvy o dielo upravenej v ustanoveniach § 536 až § 565 Obchodného zákonníka, ktorá spočíva práve v subjektoch zmluvného vzťahu. Podľa Občianskeho zákonníka ide o vzťah medzi dvoma občanmi alebo podnikateľom a občanom, pričom podnikateľ (v judikátoch uvádzaná organizácia) vystupuje vo väčšine prípadov ako zhotoviteľ dohodnutého diela a občan ako objednávateľ požadovaného diela. Podľa Obchodného zákonníka ide o vzťah medzi podnikateľmi, ktorí sú vymedzení v § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka, t. j. aj na strane zhotoviteľa aj na strane objednávateľa vystupuje podnikateľ.
Podľa § 536 Obchodného zákonníka zhotoviteľ sa zaväzuje zmluvou o dielo vykonať určité dielo a objednávateľ sa zaväzuje zaplatiť cenu za jeho vykonanie. Podľa § 631 Občianskeho zákonníka zmluva o dielo je dvojstranný vzájomný záväzkový právny vzťah, ktorou sa zhotoviteľ diela zaväzuje vykonať na svoje nebezpečenstvo pre objednávateľa určité dielo za dojednanú cenu.
Zmluvné strany by pri uzavieraní zmluvy o dielo nemali zabúdať na skutočnosť, že v zákone nie sú upravené niektoré otázky dôležité najmä pre investičnú výstavbu, ako napr. či sa zmluva má uzavrieť v písomne