Účtovanie o finančných účtoch (2. časť)

Vydáno: 25 minút čítania

Časť finančného majetku, u ktorého je predpokladaná držba najviac jeden rok odo dňa uskutočnenia účtovného prípadu, sa účtuje prostredníctvom ÚS 25 – Krátkodobý finančný majetok. Môže ísť o majetkové a dlhové cenné papiere, ale aj o vlastné akcie, vlastné obchodné podiely a vlastné dlhopisy, ktoré prechodne na obmedzený čas môžu vlastniť ich emitenti.

(pokračovanie z minulého čísla)

Krátkodobý finančný majetok, cenné papiere, podiely

Časť finančného majetku, u ktorého je predpokladaná držba najviac jeden rok odo dňa uskutočnenia účtovného prípadu, sa účtuje prostredníctvom ÚS 25 – Krátkodobý finančný majetok. Môže ísť o majetkové a dlhové cenné papiere, ale aj o vlastné akcie, vlastné obchodné podiely a vlastné dlhopisy, ktoré prechodne na obmedzený čas môžu vlastniť ich emitenti.
 
Krátkodobý finančný majetok (cenné papiere a podiely) sa oceňuje obstarávacou cenou, ak je nadobudnutý za odplatu alebo reprodukčnou obstarávacou cenou, ak je nadobudnutý bezodplatne. Podľa § 14 Postupov účtovania v PÚ súčasťou obstarávacej ceny cenného papiera a podielu sú náklady súvisiace s obstaraním cenného papiera, napríklad poplatky a provízie maklérom, poradcom, burzám. Súčasťou obstarávacej ceny nie sú najmä úroky z úverov na obstaranie cenných papierov a podielov, kurzové rozdiely a náklady spojené s držbou cenného papiera a podielu. V priebehu obstarávania jednotlivé zložky obstarávacej ceny nakupovaných cenných papierov a podielov sa účtujú na účte 259 – Obstaranie krátkodobého finančného majetku. Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ocenenie cenných papierov sa upravuje na reálnu hodnotu podľa § 27 zákona o účtovníctve. Rozdiel z precenenia sa účtuje do finančných nákladov alebo do finančných výnosov podľa § 14 Postupov účtovania v PÚ.
 
Pri predaji alebo inom úbytku cenných papierov, ktoré sú rovnakého druhu, sú od jedného emitenta a znejú na rovnakú menu, v súlade s § 25 ods. 3 zákona o účtovníctve možno použiť na ich ocenenie cenu zistenú váženým aritmetickým priemerom alebo spôsobom, keď prvá cena na ocenenie prírastku príslušného druhu cenných papierov sa použije ako prvá cena na ocenenie úbytku cenných papierov (metóda FIFO).
 
Cenné papiere vyjadrené v cudzej mene je potrebné účtovať v slovenskej aj cudzej mene. Vznikajúce kurzové rozdiely sa účtujú takto:
  • ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu (pri predaji) úbytok cenných papierov sa prepočíta kurzom NBS a vzniknutý kurzový rozdiel sa podľa jeho povahy zaúčtuje na príslušnom účte cenných papierov so súvzťažným zápisom na účte 563 alebo 663,
  • ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, kurzové rozdiely vzniknuté z prepočtu konečného zostatku cenných papierov kurzom NBS sú súčasťou ich ocenenia reálnou hodnotou a účtujú sa rovnako, ako sa účtuje zmena reálnej hodnoty jednotlivých druhov cenných papierov do finančných výnosov alebo finančných nákladov podľa § 14 Postupov účtovania v PÚ.
 
Podľa rámcovej účtovej osnovy sú v ÚS 25 zaradené tieto účty:
  • 251 – Majetkové cenné papiere na obchodovanie
  • 252 – Vlastné akcie a vlastné obchodné podiely
  • 253 – Dlhové cenné papiere na obchodovanie
  • 255 – Vlastné dlhopisy
  • 256 – Dlhové cenné papiere so splatnosťou do jedného roka držané do splatnosti
  • 257 – Ostatné realizovateľné cenné papiere
  • 259 – Obstaranie krátkodobého finančného majetku. 
Účtovné jednotky v súlade s § 3 Postupov účtovania v PÚ môžu do svojho účtovného rozvrhu doplniť syntetické účty aj nad rozsah rámcovej účtovej osnovy, ktoré budú nadväzovať na ekonomický obsah príslušnej ÚS. Cenné papiere a podiely sa pritom sledujú na analytických účtoch podľa druhu cenného papiera, podľa emitentov a mien, v ktorých sú tieto cenné papiere a podiely vystavené.
 
Účet 251 – Majetkové cenné papiere na obchodovanie
V zmysle § 47 ods. 8 Postupov účtovania v PÚ sa na účte 251 účtujú majetkové cenné papiere určené na obchodovanie podľa § 14. Ide najmä o akcie, ktoré účtovná jednotka obstaráva za účelom obchodovania s nimi na tuzemskej či zahraničnej burze alebo inom verejnom trhu s cieľom dosahovať zisk z cenových rozdielov v krátkodobom horizonte.
 
Obstaranie majetkových cenných papierov sa účtuje na ťarchu účtu 259 so súvzťažným zápisom v prospech účtu záväzkov alebo priamo v prospech účtu peňažných prostriedkov. Z účtu 259 sa cenné papiere prevedú na účet 251 v obstarávacej cene. Úbytok majetkových cenných papierov v dôsledku predaja sa účtuje na ťarchu účtu 561 – Predané cenné papiere a podiely so súvzťažným zápisom v prospech účtu 251. Výnosy z predaja sa účtujú v prospech účtu 661 – Tržby z predaja cenných papierov a podielov. Výnosy vyplývajúce z vlastníctva cenných papierov (dividendy, úroky) sa účtujú v prospech účtu 666 – Výnosy z krátkodobého finančného majetku.

Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ocenenie cenných papierov určených na obchodovanie sa upravuje podľa § 27 ods. 1 písm. a) zákona o účtovníctve na trhovú cenu. Zmena reálnej hodnoty majetkových cenných papierov určených na obchodovanie podľa § 14 ods. 8 Postupov účtovania v PÚ sa účtuje ako zníženie hodnoty v prospech účtu 251 so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 564 – Náklady na precenenie cenných papierov. Pri zvýšení hodnoty sa účtuje v prospech účtu 664 – Výnosy z precenenia cenných papierov. Kurzové rozdiely z ocenenia majetkových cenných papierov určených na obchodovanie, ktoré sa zisťujú ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sú súčasťou ich ocenenia reálnou hodnotou a podľa § 24 ods. 4 Postupov účtovania v PÚ sa účtujú do výnosov alebo nákladov podľa povahy kurzového rozdielu.

P. č.
Účtovný prípad
MD
D
1

Nákup krátkodobých cenných papierov majetkovej povahy určených na obchodovanie
259
325, 321, 379
2
Náklady spojené s obstaraním cenných papierov (napr. provízie za obstaranie kúpy cenných papierov)
259
321, 325, 379
3
Prevod obstarávaného krátkodobého finančného majetku na účet majetkových cenných papierov
251
259
4
Predaj maje

Související dokumenty

Súvisiace články

Finančné deriváty ako predmet účtovníctva podnikateľov (II.)
Účtovanie nepeňažných vkladov a nepeňažných príspevkov
Finančné deriváty ako predmet účtovníctva podnikateľov (III.)
Účtovanie o finančných účtoch (1. časť)
Futurita na akciu
Futurita na menu
Premena menovitej hodnoty vkladov a základného imania zo slovenskej meny na euro (2. časť)
Reálna hodnota v účtovníctve podnikateľskej účtovnej jednotky
Finančné deriváty ako predmet účtovníctva podnikateľov (I.)
Zlúčenie spoločností
Cenné papiere v sústave podvojného účtovníctva (2. časť)
Dlhopisy v účtovných a daňových súvislostiach
Premena menovitej hodnoty vkladov a základného imania zo slovenskej meny na euro
Účtovanie kapitálového fondu z príspevkov
Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov
Verejná obchodná spoločnosť - účtovníctvo a dane
Komanditná spoločnosť - účtovníctvo a dane
Pohľadávky v podvojnom účtovníctve (II.)
Konsolidačný balíček a jeho dopad na daň z príjmov

Súvisiace otázky a odpovede

Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Zníženie základného imania
Poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb v zahraničí
Nevyplatená tantiéma FO ako odmena za rok 2012
Náhrada mzdy pri neplatnej výpovedi
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Nerozdelené zisky minulých rokov
Očkovanie zamestnancov na zahraničnej pracovnej ceste
Zapožičanie zamestnanca
Doplnenie k otázke č. 4443
Sadzba dane z PO
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Výkaz nedoplatkov zo zdravotnej poisťovne
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Navýšenie základného imania
Vrátenie preplatku zo zdravotnej poisťovne
Zrušenie s.r.o.
Daňový bonus a ročné zúčtovanie preddavkov na daň
Zaúčtovanie benefitu vo forme poukážok