V zmysle § 13 ods. 2 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov dlhodobým nehmotným majetkom (DNM) sú zložky majetku nehmotného charakteru, ktorých ocenenie je vyššie ako suma podľa § 22 ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (50 000 Sk) a doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok.
V zmysle § 13 ods. 2 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“) dlhodobým nehmotným majetkom (DNM) sú zložky majetku nehmotného charakteru, ktorých ocenenie je vyššie ako suma podľa § 22 ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov – ďalej len „ZDP“ (50 000 Sk) a doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok. Nehmotný majetok, ktorého ocenenie je nižšie alebo rovné uvedenej sume podľa ZDP, možno zaradiť do DNM na základe rozhodnutia účtovnej jednotky (ÚJ), ak doba použiteľnosti tohto majetku je dlhšia ako 1 rok. Ak sa ÚJ rozhodne, že nebude takýto majetok považovať za DNM, účtuje o ňom na ťarchu účtu 518 – Ostatné služby.
- práva priemyselného vlastníctva,
- autorské práva alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz,
- projekty,
- výrobné a technologické postupy,
- utajované informácie,
- lesné hospodárske plány,
- technické a hospodársky využiteľné znalosti.
- aktivované náklady na vývoj
- zriaďovacie výdavky vyššie ako 50 000 Sk,
- technické zhodnotenie plne odpísaného nehmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk.
- 011 – Zriaďovacie výdavky
- 012 – Aktivované náklady na vývoj
- 013 – Softvér
- 014 – Oceniteľné práva
- 015 – Goodwill
- 019 – Ostatný dlhodobý nehmotný majetok.
Odpisy sú ekonomickou kategóriou, ktorú je potrebné posudzovať osobitne z pohľadu daňového a osobitne z pohľadu účtovného. Odpisy majetku v zmysle § 26 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) vyjadrujú trvalé zníženie hodnoty majetku. DNM sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov. Zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok. Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje predovšetkým očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia, technické a morálne zastaranie, zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku, t. j. skutočná doba použiteľnosti majetku, pokiaľ nie je ustanovené inak. Podľa § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve totiž nehmotný majetok, ktorým sú goodwill, aktivované zriaďovacie náklady a náklady na vývoj, sa musí odpísať najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania. Záporný goodwill ÚJ musí odpísať najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania. Dobou použiteľnosti sa rozumie doba, počas ktorej je majetok využiteľný pre súčasnú a ďalšiu činnosť ÚJ a môže slúžiť na dokonalejšie postupy alebo riešenia.
Účtovné odpisy zaokrúhlené na celé koruny nahor sa účtujú mesačne v prospech účtov ÚS 07 – Oprávky k dlhodobému nehmotnému majetku a na ťarchu účtu 551 – Odpisy dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku.
Problematiku odpisovania upravuje aj ZDP. Zákon hovorí o stanovení výšky odpisov za zdaňovacie obdobie na daňové účely, ktoré slúžia na výpočet dane z príjmov. V zmysle novelizovaného § 22 ods. 8 ZDP nehmotný majetok sa odpíše na daňové účely v súlade s účtovnými predpismi najviac do výšky vstupnej ceny určenej podľa § 25 ZDP. Toto znenie je účinné od 15. 12. 2005. Podľa doterajšieho znenia nehmotný majetok sa daňovo odpisoval najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania.
Z § 22 ods. 8 ZDP a § 28 ods. 4 zákona o účtovníctve teda vyplýva, že doba odpisovania softvéru (účet 013) a oceniteľných práv (účet 014) sa odpisuje od roku 2005 podľa skutočnej doby jeho použiteľnosti (t. j. nie do piatich rokov, ako to bolo do konca roku 2004).
V súvislosti s odpisovaním nehmotného majetku treba pripomenúť, že ak neboli zriaďovacie náklady a náklady na vývoj úplne odpísané, ÚJ môže vyplácať dividendy, podiely a tantiémy iba vtedy, ak úhrnná výška výsledku hospodárenia a fondov tvorených zo zisku určeného na vyplácanie je vyššia ako celková výška neodpísaných zriaďovacích nákladov a nákladov na vývoj.
Pre odpisovanie je dôležité správne ocenenie nehmotného majetku z pohľadu účtovníctva, resp. z pohľadu dane z príjmov. Podľa § 25 zákona o účtovníctve nehmotný majetok sa oceňuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu takto:
1. Obstarávacou cenou:
- nehmotný majetok obstaraný odplatným spôsobom (s výnimkou nehmotného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou).
- nehmotný majetok obstaraný vlastnou činnosťou (s výnimkou prípadu, ak sú vlastné náklady vyššie ako reprodukčná obstarávacia cena určená odborným odhadom, znalcom a pod., t. j. ako cena, za ktorú by sa majetok obstarával v čase, keď sa o ňom účtuje).
- nehmotný majetok v prípade bezodplatného nadobudnutia,
- nehmotný majetok obstaraný vlastnou činnosťou, ak sú vlastné náklady vyššie ako reprodukčná obstarávacia cena,
- nehmotný majetok preradený z osobného užívania do podnikania,
- nehmotný majetok novozistený pri inventarizácii a v účtovníctve doteraz nezachytený.
- nehmotný majetok v prípade nadobudnutia vkladom alebo kúpou podniku alebo jeho časti.
- ak ide o dar alebo vklad od fyzickej osoby, ktorý nebol zahrnutý do obchodného majetku a prípadný predaj v deň darovania alebo vkladu by nebol oslobodený od dane z príjmov podľa § 9 ZDP, je vstupnou cenou obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa,
- ak ide o dar alebo vklad od fyzickej osoby, ktorý bol zahrnutý do obchodného majetku, je vstupnou cenou zostatková cena zistená u vkladateľa alebo darcu pri vyradení majetku z obchodného majetku z dôvodu darovania alebo vkladu (neplatí pre majetok vylúčený z odpisovania),
- ak ide o dar alebo vklad majetku vylúčeného z odpisovania, je vstupnou cenou obstarávacia cena zistená u vkladateľa alebo darcu pri vyradení majetku z obchodného majetku z dôvodu darovania alebo vkladu.
Zriaďovacie náklady
Zriaďovacie výdavky (náklady) v súlade s Postupmi účtovania v PÚ sa účtujú na účte 011 – Zriaďovacie výdavky, avšak len v prípade, ak sú vyššie ako 50 000 Sk. Ak suma zriaďovacích výdavkov je 50 000 Sk a menej, ÚJ v zmysle vlastných vnútropodnikových pravidiel môže rozhodnúť, či ich bude považovať za DNM, alebo budú zaúčtované na príslušných nákladových účtoch v účtovej triede (ÚT) 5 – Náklady. Pri účtovaní zriaďovacích výdavkov je možné postupovať týmito spôsobmi:
- zriaďovacie výdavky sa zúčtujú priamo na účte 041 – Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku a po ich ukončení sa prevedú podľa ich výšky:
- na účet 011, ak sú v sume vyššej ako 50 000 Sk,
- na príslušné účty nákladov alebo na účet 011, príp. iný syntetický účet zriadený pre DNM nespĺňajúci výšku ocenenia podľa ZDP.
- zriaďovacie výdavky sa sledujú na príslušných nákladových účtoch v ÚT 5 podľa ich titulu a po ich úplnom ukončení na základe vnútropodnikového dokladu (vnútropodnikového vyúčtovania) sa aktivujú prostredníctvom účtu 623 na účet 041 a následne na účet 011 (MD 041 / 623 D, MD 011 / 041 D).
Zriaďovacie náklady sú špecifickým druhom nehmotného majetku a po ich úplnom odpísaní je možné zaúčtovať ich v obstarávacej cene účtovným zápisom na ťarchu účtu 071 – Oprávky k zriaďovacím nákladom a súvzťažne v prospech účtu 011 – Zriaďovacie náklady.
Text
|
MD
|
D
|
Výdavky na založenie nového podniku vyúčtované zakladateľmi, napr. súdne a notárske poplatky, cestovné, mzdy, nájomné a iné
|
538, 512, 521, 518, 5xx
|
365, 379, 331, 321, ...
|
Výdavky na založenie nového podniku platené v hotovosti
|
5xx
|
211
|
Aktivácia zriaďovacích nákladov na základe interného dokladu
|
041
|