Vzory dokumentov č. 2 – daňová kontrola (I. časť)

Vydáno: 24 minút čítania

Správca dane disponuje v rámci daňovej kontroly pomerne širokými právomocami, ktoré realizuje aj prostredníctvom dokumentov, zasielaných kontrolovanému daňovému subjektu. Daňová kontrola ako jeden z najvýznamnejších nástrojov, ktorými v procese správy daní správca dane overuje tvrdenia, uvedené daňovým subjektom v podanom daňovom priznaní, pozostáva z celého radu úkonov a činností správcu dane, z ktorých niektoré majú povahu bežných procesných úkonov, niektoré však vytvárajú podmienky pre daňové konanie v zmysle jeho legálnej definície.


Správca dane disponuje v rámci daňovej kontroly pomerne širokými právomocami, ktoré realizuje aj prostredníctvom dokumentov, zasielaných kontrolovanému daňovému subjektu. Daňová kontrola ako jeden z najvýznamnejších nástrojov, ktorými v procese správy daní správca dane overuje tvrdenia, uvedené daňovým subjektom v podanom daňovom priznaní, pozostáva z celého radu úkonov a činností správcu dane, z ktorých niektoré majú povahu bežných procesných úkonov, niektoré však vytvárajú podmienky pre daňové konanie v zmysle jeho legálnej definície.

Základnou povinnosťou daňového subjektu je podať daňové priznanie alebo hlásenie, v ktorom si sám vypočíta daňovú povinnosť a zaplatí ju v lehote určenej podľa jednotlivých hmotnoprávnych predpisov. V súlade s § 44 ods. 5 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov (ďalej len „zákon o správe daní“) podanie daňového priznania sa dá považovať za vyrubenie dane. Napriek uplatneniu samovyrubovacieho princípu (okrem niektorých výnimiek napríklad pri miestnych daniach) však podaním daňového priznania alebo hlásenia proces vyrubovania dane nekončí. Správca dane, ktorým je podľa zákona o správe daní miestne príslušný daňový úrad, colný úrad alebo pri miestnych daniach obec, má zo zákona celý rad nástrojov a prostriedkov na overenie správnosti tvrdenia daňového subjektu, premietnutého do údajov v podanom daňovom priznaní. Ak správca dane vykoná daňovú kontrolu, vyrubí daň podľa výsledku daňovej kontroly platobným, resp. dodatočným platobným výmerom. Inštitút daňovej kontroly je začlenený do správy daní, to znamená, že daňová kontrola podľa zákona o správe daní nie je daňovým konaním. Pod pojmom daňová kontrola je potrebné chápať činnosť, pri ktorej zamestnanec správcu dane zisťuje alebo preveruje základ dane alebo iné skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane alebo vznik daňovej povinnosti. Z účelu daňovej kontroly vyplýva, že daňovú kontrolu nie je možné vykonať v priebehu zdaňovacieho obdobia, ale vždy až po jeho skončení a samozrejme, po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania.
Postup správcu dane pri výkone daňovej kontroly upravuje § 15 zákona o správe daní, pričom pri jej realizácii v praxi správca dane je povinný postupovať aj v intenciách základných zásad daňového konania upravených v § 2 zákona o správe daní. Správca dane má predovšetkým povinnosť dodržiavať zásadu zákonnosti vychádzajúcej z Čl. 2 ods. 2 Ústavy SR, v zmysle ktorého štátne orgány môžu konať iba na základe Ústavy, v jej medziach, v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom. Správca dane musí v procese správy daní, teda aj pri výkone daňovej kontroly, postupovať tak, aby chránil záujmy štátu a obcí pri súčasnom zachovávaní práv a právom chránených záujmov daňových subjektov. To však v žiadnom prípade neznamená, že správca dane by nemal brať do úvahy skutočnosti, ktoré svedčia v neprospech daňového subjektu. Základnými zásadami daňového konania je viazaný aj daňový subjekt. Najmä pri daňovej kontrole dochádza k bezprostrednému a v niektorých prípadoch aj k dlhodobejšiemu kontaktu medzi kontrolovaným daňovým subjektom a správcom dane, v mene ktorého koná poverený zamestnanec správcu dane.

Vzory dokumentov zasielaných správcom dane v daňovej kontrole

Výkon daňovej kontroly sa spravidla začína na základe písomného oznámenia o výkone daňovej kontroly. Správca dane je však oprávnený vykonať daňovú kontrolu aj bez oznámenia o jej výkone vtedy, ak vykonanie daňovej kontroly požadujú orgány činné v trestnom konaní, alebo ak hrozí, že účtovné alebo iné doklady budú znehodnotené, zničené alebo pozmenené. Ak správca dane je oprávnený začať daňovú kontrolu aj bez oznámenia o jej výkone a v mieste prevádzky, resp. sídla daňového subjektu, u ktorého chce vykonať daňovú kontrolu, nikto nie je, spíše úradný záznam. Keď sa skontaktuje s daňovým subjektom, spíše zápisnicu, predmetom ktorej je začatie daňovej kontroly.
Vzor č. 1: Úradný záznam – začatie daňovej kontroly
Daňový úrad ...................................
Naše číslo: Vybavuje:
Úradný záznam
spísaný daňovým úradom .......... v zmysle § 12 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.
Predmet úradného záznamu: (uvedie sa predmet spísania úradného záznamu)
Začatie */daňovej kontroly */opakovanej daňovej kontroly */kontroly na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu uvedených daní za zdaňovacie obdobia: .......... (druh dane, zdaňovacie obdobie)
Dátum začatia daňovej kontroly: ..........
Opis zistených skutočností: ..........
Úradný záznam spísal: ..........

Související dokumenty

Súvisiace články

Plnenia použité na svoje dodávky ako platiteľ (§ 49 ods. 2 zákona o DPH)
Dokazovanie vo vyrubovacom konaní podľa daňového poriadku
Novely daňového poriadku s účinnosťou od roku 2019, 2020 a 2021
Zákonitosti daňovej kontroly z hľadiska dĺžky jej trvania
Vyhotovenie čiastkového protokolu na vrátenie časti nadmerného odpočtu z neukončenej daňovej kontroly
Zverejňovanie zoznamov daňových subjektov, daňových dlžníkov a platiteľov dane
Informácia k novelám daňového poriadku
Výpoveď svedka v daňovom procese
Vyrubovacie konanie podľa daňového poriadku
Ako postupovať v správe daní po 1. januári 2012
Predbežné opatrenia v správe daní po zmene zákonom č. 504/2009 Z. z.
Daňová kontrola a opakovaná daňová kontrola (1. časť)
Daňová kontrola a opakovaná daňová kontrola (2. časť)
Nazeranie do spisov a evidencia daní daňového subjektu u správcu dane
Zákon o správe daní a poplatkov po zavedení eura
Problematika daňového preplatku s účinnosťou od 1. januára 2008
Zabezpečovacie inštitúty – vzory dokumentov (I.)
Slovenský súdny systém a daňová problematika
Zabezpečovacie inštitúty – vzory dokumentov (II.)
Prechod na menu euro v oblasti správy daní a dane z príjmov

Súvisiace otázky a odpovede

Postup správcu dane pri daňovej kontrole
Lehota na vydanie rozhodnutia
Prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia
Doručovanie úradných písomností
Deň doručenia rozhodnutia
Postup správcu dane po zrušení platobného výmeru v odvolacom konaní
Doručovanie rozhodnutia
Platenie dane z nehnuteľností
Daňovníkom nájomca
Postup pri daňovej kontrole
Predĺženie lehoty na vykonanie daňovej kontroly
Zavedenie oslobodenia alebo zníženia dane za nevýherné hracie prístroje
Vyrubenie sankčného úroku
Sankčný úrok za neoprávnene zadržiavané peňažné prostriedky
Vymáhanie dane
Obnova konania
Preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania
Postup pri daňovej kontrole
Plnomocenstvo a jeho platnosť
Procesný postup správcu dane