Metóda vlastného imania pri oceňovaní obchodných podielov

Vydáno: 12 minút čítania

Vo všeobecnosti predstavuje podiel v zmysle § 61 ods. 1 Obchodného zákonníka mieru účasti spoločníka na čistom obchodnom imaní spoločnosti.

 

Vo všeobecnosti predstavuje podiel v zmysle § 61 ods. 1 Obchodného zákonníka mieru účasti spoločníka na čistom obchodnom imaní spoločnosti.

Obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným je predmetom úpravy § 114 Obchodného zákonníka. Na základe tohto ustanovenia obchodný podiel predstavuje práva a povinnosti spoločníka a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti. Jeho výška sa určuje podľa pomeru vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

Obchodný podiel zakladá spoločníkovi právo zúčastňovať sa na riadení spoločnosti, má nárok na podiel na zisku spoločnosti, pri zániku účasti spoločníka v spoločnosti za jej trvania mu vzniká právo na vyrovnací podiel a pri zrušení spoločnosti s likvidáciou má nárok na podiel na likvidačnom zostatku. Po dobu trvania spoločnosti nemôže žiadať vrátenie vkladu. Obdobné práva a povinnosti plynú členom družstva z členských vkladov.

Uvedená problematika sa dotýka však aj tzv. majetkových cenných papierov, ktoré prinášajú ich majiteľom pravidelné výnosy plynúce z tohto majetku vo forme dividend, úrokov, tantiém, podielu na zisku, umožňujú participovať na rozhodovaní, na podnikaní a na zhodnocovaní vkladov. Najčastejšie vyskytujúcimi sa majetkovými cennými papiermi sú akcie, podielové listy a družstevné podielnické listy.

Oceňovanie obchodných podielov

Vo všeobecnosti obchodné podiely sa oceňujú pri ich obstaraní obstarávacou cenou, pričom menovitá hodnota výšky vkladu do základného imania zapísaná v obchodnom registri môže byť odlišná.

Na základe § 27 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka alebo k inému dňu stanovenému osobitným predpisom, u niektorých účtovných jednotiek (ÚJ) – napr. zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o cenných papieroch) v znení neskorších predpisov, zákon č. 594/2003 Z. z. o kolektívnom investovaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov [§ 24 ods. 1 písm. b) alebo c) zákona o účtovníctve] obchodné podiely sa oceňujú týmto spôsobom:

  • Reálnou hodnotou v zmysle § 25 ods. 1 písm. e) zákona o účtovníctve, nakoľko obchodný podiel predstavuje majetok nadobudnutý vkladom. Vychádzajúc zo smernice Rady č. 2001/65 ES a podľa medzinárodných štandardov finančného výkazníctva (IFRS) takýmto spôsobom sa oceňujú podiely na základnom imaní v obchodných spoločnostiach do 20 %.
  • Metódou vlastného imania podľa § 27 ods. 9 zákona o účtovníctve, avšak v danom prípade ide iba o možnosť, a to len v prípade podielov na základnom imaní v obchodných spoločnostiach, pre ktoré ÚJ je materskou ÚJ, alebo v ktorých má ÚJ podstatný vplyv. Podiely predstavujúce do 20 % hlasovacích práv sa metódou vlastného imania neoceňujú.

Materskou účtovnou jednotkou sa na tieto účely rozumie v zmysle § 22 ods. 3 zákona o účtovníctve ÚJ, ktorá je obchodnou spoločnosťou, štátnym podnikom alebo družstvom, ktorá v inej ÚJ, ktorá je obchodnou spoločnosťou,

  • má väčšinu hlasovacích práv v ÚJ, alebo
  • má právo vymenúvať alebo odvolávať väčšinu členov štatutárneho orgánu alebo dozorného orgánu ÚJ a súčasne je jej spoločníkom alebo jej akcionárom, alebo
  • má právo ovládať ÚJ, ktorej je spoločníkom alebo akcionárom na základe dohody uzavretej s touto ÚJ alebo na základe spoločenskej zmluvy alebo stanov tejto ÚJ, ak to umožňuje právo štátu, ktorým sa riadi táto ÚJ, alebo
  • je spoločníkom alebo akcionárom ÚJ a väčšina členov štatutárneho orgánu alebo dozorného orgánu ÚJ vykonávajúcich svoju funkciu v priebehu účtovného obdobia a v bezprostredne predchádzajúcom účtovnom období až do zostavenia konsolidovanej účtovnej závierky bola vymenovaná výlučne prostredníctvom výkonu hlasovacích práv spoločníka alebo akcionára, ktorý je materskou ÚJ, alebo

Související dokumenty

Súvisiace články

Vklady do dcérskych podnikov
Nepeňažný vklad do základného imania obchodnej spoločnosti
Nepeňažný vklad do podnikania a jeho predaj
Vklady fyzických osôb do podnikania
Účtovanie nepeňažných vkladov a nepeňažných príspevkov
Internetové stránky z účtovného a daňového hľadiska
Zvyšovanie veľkostných podmienok na povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom
Účtovanie kapitálového fondu z príspevkov
Oceňovanie reálnou hodnotou
Predaj a kúpa podniku alebo jeho časti v reálnych hodnotách (2. časť)
Overovanie účtovnej závierky audítorom za rok 2022
Verejná obchodná spoločnosť - účtovníctvo a dane
Komanditná spoločnosť - účtovníctvo a dane
Zlúčenie spoločností
Prevod obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným
Predaj obchodných podielov v spoločnosti s ručením obmedzeným
Povinnosti obchodnej spoločnosti v jej likvidácii
Vyradenie sporných a rizikových pohľadávok z účtovníctva z hľadiska dane z príjmov
Postupy účtovania pre podnikateľov od 1. januára 2006

Súvisiace otázky a odpovede

Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Zníženie základného imania
Prevoditeľnosť obchodného podielu
Ostatné kapitálové fondy z vkladov spoločníkov
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Navýšenie základného imania
Zrušenie s.r.o.
Rozdelenie zisku
Zmluva o prevzatí dlhu
Predaj časti podniku.
Poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb v zahraničí
Nevyplatená tantiéma FO ako odmena za rok 2012
Náhrada mzdy pri neplatnej výpovedi
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Nerozdelené zisky minulých rokov
Očkovanie zamestnancov na zahraničnej pracovnej ceste
Zapožičanie zamestnanca
Doplnenie k otázke č. 4443
Sadzba dane z PO
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.