S cieľom napomáhať realizácii podnikových cieľov účelným rozpoznávaním, správnym vyhľadávaním a výberom vhodných pracovných zdrojov spoločnosť vydáva Smernicu o získavaní a výbere zamestnancov. Tento vykonávací predpis je súčasťou systému riadenia ľudských zdrojov spoločnosti ABC, s. r. o., Žilina.
ABC, spol. s r. o., Žilina
Smernica č. 24/200x – Získavanie a výber zamestnancov
Vypracoval: Ing. Pavol Tmavý – vedúci Odboru organizácie a riadenia (autor a správca predpisu)
Dňa: 18. 1. 200x
Podpis: Schválil: Ing. Peter Kužel – riaditeľ Úseku riadenia ľudských zdrojov
Dňa: 20. 1. 200x
Podpis:
Číslo výtlačku:
Dátum vydania:
A. Úvodné ustanovenia
1. Účel a dôvod vydania predpisu
- S cieľom napomáhať realizácii podnikových cieľov účelným rozpoznávaním, správnym vyhľadávaním a výberom vhodných pracovných zdrojov spoločnosť vydáva Smernicu o získavaní a výbere zamestnancov. Tento vykonávací predpis je súčasťou systému riadenia ľudských zdrojov (RĽZ) spoločnosti ABC, s. r. o., Žilina (ďalej len „spoločnosť“).
2. Všeobecné ustanovenia
- Vyhľadávanie zamestnancov je činnosť, ktorá má zabezpečiť, aby voľné pracovné miesta v spoločnosti prilákali dostatočné množstvo vhodných uchádzačov o ne, s primeranými nákladmi a vo včasnom termíne. Vyhľadávanie spočíva v rozpoznávaní a vyhľadávaní vhodných pracovných zdrojov, v informovaní o voľných pracovných miestach v organizácii, ponúkaní týchto voľných pracovných miest (niekedy aj v presvedčovaní vhodných osôb o výhodnosti práce v spoločnosti), v pohovoroch s uchádzačmi, v získavaní vhodných informácií o uchádzačoch a v organizačnom a administratívnom zabezpečení všetkých týchto činností.
- Úlohou výberu zamestnancov je rozpoznať, ktorý z uchádzačov o zamestnanie zaevidovaných počas procesu získavania zamestnancov s pozitívnym výsledkom v predvýbere bude pravdepodobne vyhovovať nielen požiadavkám obsadzovaného pracovného miesta, ale prispeje aj k vytváraniu kvalitných medziľudských vzťahov v pracovnom kolektíve a organizácii, prispeje k vytváraniu žiaducej tímovej a organizačnej kultúry. V neposlednom rade je aj dostatočne flexibilný a má dostatočný rozvojový potenciál na to, aby sa prispôsobil predpokladaným zmenám na pracovnom mieste, v pracovnom kolektíve.
B. Osobitné ustanovenia
1. Proces získavania zamestnancov
- Úlohou procesu získavania pracovníkov je zabezpečiť taký tok informácií medzi podnikom a potenciálnymi záujemcami, aby reagovali na ponuku zamestnania v podniku.
- Proces získavania pracovníkov pozostáva z týchto krokov:
- Identifikácia potreby získavania pracovníkov:
- je nutné vychádzať z podnikových plánov, ale aj z momentálnej operatívnej potreby,
- identifikácia potreby dodatočných pracovníkov musí prebiehať s určitým časovým predstihom pred realizáciou vlastného získavania pracovníkov.
- Popis a špecifikácia obsadzovaných pracovných miest:
- treba dokonale poznať prácu a pracovné podmienky na obsadzovanom pracovnom mieste a požiadavky, ktoré toto pracovné miesto kladie na pracovníka (pozn.: zmyslom špecifikácie požiadaviek na pracovníka je opis osoby, ktorá by mala byť schopná adekvátne vykonávať prácu na aktuálnom pracovnom mieste, a nie nejaký neskutočný ideál),
- najdôležitejšie z týchto charakteristík sa potom stávajú súčasťou informácií obsiahnutých v ponuke pracovného miesta,
- so všetkými charakteristikami sa uvažuje až vo fáze predvýberu alebo v procese samotného výberu pracovníka.
- Identifikácia zdrojov pracovných síl: rozhoduje sa, či pri získavaní pracovníkov podnik bude zameriavať svoje aktivity na vonkajšie alebo vnútorné zdroje pracovných síl.
- Voľba metód získavania pracovníkov:
- je potrebné zvoliť prostriedok, pomocou ktorého sa dá vhodným ľuďom na vedomie existencia voľných pracovných miest v podniku a ovplyvní sa ich záujem o tieto miesta; zodpovedným za výber vhodnej metódy je vedúci Odboru RĽZ.
- Voľba metód získavania pracovníkov na základe posúdenia výhod a nevýhod uvedených v časti B.2. tejto smernice závisí od zvoleného zdroja pracovných síl (vonkajší alebo vnútorný), požiadaviek pracovného miesta na pracovníka, situácie na trhu práce (zvlášť na lokálnom), množstva prostriedkov, ktoré je podnik ochotný vynaložiť na získavanie pracovníkov a od toho, ako rýchlo je nutné pracovné miesto obsadiť.
- Voľba dokumentov požadovaných od záujemcov o pracovné miesto:
- pre obsadzovanie manuálnych a nenáročných administratívnych miest sa použije jednoduchý dotazník,
- pri obsadzovaní manažérskych miest alebo miest špecialistov sa použije otvorený dotazník, ktorý umožňuje širšie popísať určité skutočnosti, vyjadriť názory a postoje záujemcov a pracovné miesto.
- Okrem dotazníka sa požaduje predložiť životopis, hodnotenie z predchádzajúcich pracovísk, doklady (osvedčenia) o vzdelaní a praxi, sprievodný list s uvedením dôvodov záujmu o pracovné miesto.