Už Zelená kniha o budúcnosti DPH (ďalej len „Zelená kniha“) poukazuje na potrebu diskusie v záujme dosiahnutia jednoduchšieho, stabilnejšieho a účinnejšieho systému DPH. Široká verejná diskusia o Zelenej knihe sa začala už 6. decembra 2011. Došlo ku kritickému zhodnoteniu uplatňovania DPH. Cieľom dialógu medzi Európskou komisiou (ďalej len „Komisia“) a členskými štátmi bolo hľadanie takého spôsobu obchodovania v EÚ, ktoré môže byť bezpečnejšie, jednoduchšie a menej náchylné na daňové úniky a podvody.
Dialóg sa uskutočňoval najmä medzi skupinou pre budúcnosť DPH (delegáti daňových správ členských štátov) a expertnou skupinou pre DPH (40 členov: zástupcovia spoločností, daňoví špecialisti v oblasti DPH, zástupcovia akademickej obce).
Na základe tejto činnosti Komisia 7. apríla 2014 prijala Akčný plán v oblasti DPH (ďalej len „Akčný plán“) so zámerom prijatia jednoduchšieho konečného systému DPH pre cezhraničné obchodovanie v rámci EÚ založeného na zdaňovaní v členskom štáte určenia tovaru, resp. poskytnutia služby. Podľa názoru Komisie by zásada „zdanenia v členskom štáte pôvodu dodaného tovaru alebo služieb“ mala byť nahradená zásadou „zdanenia v členskom štáte určenia“.
Keďže vypracovanie konečného systému DPH vyžaduje dlhší časový priestor (mal by sa začať uplatňovať od roku 2022), Komisia zatiaľ pracuje na niektorých zmenách, ktoré smerujú k zlepšeniu v súčasnosti uplatňovaného systému DPH. Tento prístup by mal vytvoriť lepšie predpoklady prechodu na konečný systém DPH. Niektoré systémy, resp. mechanizmy konečného systému DPH sú už zavedené, niektoré treba zdokonaliť, resp. zabezpečiť ich jednotné uplatňovanie vo všetkých členských štátoch. Niektoré jeho nové systémy sa len budú zavádzať.
Certifikovaná zdaniteľná osoba
Predpokladá sa, že pre obchodovanie v rámci EÚ bude zavedený jeden