V obchodnej praxi je častým javom, že dodávateľ od svojho odberateľa požaduje zaplatenie celej alebo čiastočnej úhrady za dohodnutú dodávku ešte pred jej realizáciou, t. j. pred uskutočnením dodávky. Výška preddavku je závislá od dohody zmluvných strán účastných v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch. Dodávateľ sa takýmto spôsobom snaží predchádzať oneskorenému plateniu, prípadne až nezaplateniu svojich pohľadávok, čo je v súčasnom podnikateľskom prostredí dosť rozšíreným javom, prípadne obmedziť svoje riziko pri odstúpení kupujúceho od kontraktu.
Dodávateľ môže požadovať preddavok aj z dôvodu získania finančných prostriedkov na financovanie zhotovenia dodávky najmä pri väčších a zložitejších dodávkach s dlhšou dodacou lehotou. U platiteľov DPH je takýto postup aplikovaný aj z toho dôvodu, že pri dodaní tovaru alebo služby dochádza k vzniku daňovej povinnosti (a tým aj povinnosti uhradiť DPH správcovi dane) bez ohľadu na to, či úhrada za dodávku bola uskutočnená.
Poskytnutý preddavok je platba, ktorú podnikateľ zaplatil dopredu na budúcu dodávku tovaru, materiálu alebo služby, ktorú má prijímateľ preddavku dodať alebo na iné plnenie, ktoré sa má v budúcnosti uskutočniť.
Prijatý preddavok je platba, ktorú podnikateľ prijal na vykonanie budúcej dodávky tovaru, materiálu, služby alebo iného plnenia, ktoré má v budúcnosti uskutočniť.
V zásade platí, že platiteľ dane uplatňuje DPH pri uskutočnení zdaniteľného obchodu, t. j. pri dodaní tovaru alebo služby.
Prijaté preddavky
Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej aj „zákon o DPH“) pre prijatý preddavok používa pojem „platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby“. Podľa tohto zákona predmetom dane je:
- dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
- dodanie služby za protihodnotu v tuzemsku uskutoč