V časoch, keď je Slovenská republika na popredných miestach v daňových podvodoch v oblasti DPH, je prioritou správcu dane overiť čo najväčší počet daňových subjektov, s cieľom správne určiť daň. Pri transakciách ako dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane, je overenie skutočného dodania administratívne často ťažšie, ako by to bolo pri tuzemských dodaniach. Na druhej strane však platiteľ dane – podnikateľský subjekt – zvažuje každý svoj dodatočný náklad a snaží sa o automatizáciu všetkých procesov, ktoré možno vykonávať bez jeho zásahu. A ako je to pri vývoze do tretích krajín, t. j. nečlenských krajín? Existuje paralela podobne ako pri intrakomunitárnych dodávkach do členských krajín EÚ?
V zákone č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“) a metodickom pokyne č. 39/2/2006 k vývozu tovaru a služieb vydaného DR SR dňa 16. 5. 2006 a aktualizovaného 31. 10. 2009 (ďalej len „metodický pokyn“) sa uvádzajú informácie a rady pre vývozcov do tretích krajín.
Tuzemskom sa pre účely zákona o DPH rozumie územie Slovenskej republiky. Územím Európskych spoločenstiev (ďalej „len ES“) sa rozumie tuzemsko a územia ostatných členských štátov vymedzené na účely dane z pridanej hodnoty ako tuzemsko týchto členských štátov. Územie Spoločenstva (daňové územie Spoločenstva) je tvorené členskými štátmi Európskej únie s výnimkou území, ktoré sú vylúčené z tuzemska jednotlivých členských štátov a sú územím tretích krajín. Územím tretích krajín je územie, ktoré nie je územím Spoločenstva, to znamená aj takzvané neutrálne územie medzi štátmi. Zahraničím sa rozumie územie, ktoré nie je tuzemskom, t. j. územie Spoločenstva, okrem tuzemska a územia tretích štátov.
Daňové územie Spoločenstva nie je totožné s colným územím spoločenstva. Výnimky ustanovuje Čl. 3 nariadenia Rady (EHS) č. 2913/92 z 12. októbra 1992, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Európskeho spoločenstva (ďalej len „Colný kódex ES“) a nariadenie Komisie (EHS) č. 2454/93.
Podľa § 47 zákona o DPH oslobodené od dane, s nárokom na odpočítanie dane, je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený predávajúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu. Rovnako oslobodené od dane, s nárokom na odpočítanie dane, je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený kupujúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu, ak kupujúci nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko.
Odoslanie alebo prepravenie tovaru do miesta určenia na území tretieho štátu (podľa § 47 ods. 1 a 2 zákona o DPH) je platiteľ dane povinný preukázať colným vyhlásením o prepustení tovaru do colného režimu vývoz, v ktorom je potvrdený colným orgánom výstup tovaru z územia Spoločenstva a dokladom o odoslaní alebo preprave tovaru. Dokladom o odoslaní alebo preprave tovaru môže byť napr. CMR, lodný list, letecký nákladný list, karnet TIR, dodací list TR pri preprave kontajnerov, a pod.
Poznámka: Platiteľ musí mať k dispozícii colné vyhlásenie o prepustení tovaru do colného režimu vývoz najneskôr do konca šiesteho mesiaca, nasledujúceho po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom uplatnil oslobodenie.
Len tovar, ktorý má štatút Spoločenstva, môže byť prepustený do colného režimu vývoz (tzv. tovar T2). Prepustením do colného režimu vývoz, tovar stráca štatút tovaru spoločenstva a podlieha dohľadu až do okamihu, keď opúšťa územie Spoločenstva (stáva sa tzv. tovarom T1). S výnimkou tovaru prepusteného do colného režimu pasívny zušľachťovací styk alebo do colného režimu vnútorný tranzit, všetok tovar Spoločenstva, ktorý je určený na vývoz, sa prepustí do colného režimu vývoz.
Vývozné vyhlásenie sa podáva colnému úradu, ktorý je zodpovedný za vykonávanie dohľadu nad miestom, kde vývozca pôsobí, alebo kde sa tovar balí, alebo nakladá na vývoznú prepravu. Prepustenie do colného reži