Zdaňovanie podielov na zisku (dividend) v kontexte zmien od 1. 1. 2017 (3. časť)

Vydáno: 24 minút čítania

V poslednej časti článku autorka vysvetľuje uplatnenie spôsobu zdaňovania podielov na zisku (dividend) uvedeného v ustanovení § 52 ods. 24 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) po 1. januári 2017.

V ustanovení § 52 ods. 24 ZDP je implementovaná Smernica Rady 2011/96/EÚ z 30. 11. 2011 o spoločnom systéme zdaňovania uplatňovanom v prípade materských spoločností a dcérskych spoločností v rozličných členských štátoch (prepracované znenie Smernice Rady 90/435/EHS z 23. júla 1990) (ďalej len „Smernica Rady“).

V súlade s ustanovením § 52 ods. 24 ZDP platným od 1. 5. 2004 podiely na zisku (dividendy) vykázanom za zdaňovacie obdobie do 31. 12. 2003, vyplácané daňovníkovi so sídlom v členskom štáte Európskej únie (teda iba právnickej osobe, daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou), ktorý má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takého príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie, nie sú od 1. 4. 2004 predmetom dane podľa ZDP.

Rovnako, ak podiel na zisku vykázanom za zdaňovacie obdobia do 31. 12. 2003 plynie daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou od subjektu, ktorý má sídlo v inom členskom štáte Európskej únie (ÉÚ), a tento daňovník má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takého príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie, tento príjem odo dňa nadobudnutia účinnosti zmluvy o pristúpení SR k EÚ (to je od 1. 5. 2004) nie je predmetom dane.

Takže po vstupe SR do EÚ (od 1. 5. 2004) nie sú predmetné príjmy predmetom dane.

Predmetné ustanovenie vymedzuje spôsob zdaňovania podielov na zisku (dividend) vykázaných za zdaňovacie obdobia do 31. 12. 2003 s ohľadom na podmienky vymedzené v Smernici Rady. Podľa platného ZDP budú predmetné príjmy plynúce v zdaňovacom období najskôr od 1. 1. 2017 zdaňované nasledovne:

  1. Predmetné príjmy plynú zo zdrojov na území SR fyzickej osobe – daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou.
    Spôsob zdanenia: Daňou vyberanou zrážkou podľa § 43 ZDP, pričom sa použije sadzba dane vo výške 7 % (§ 52zi ods. 7 ZDP).
  2. Predmetné príjmy plynú zo zdrojov na území SR právnickej osobe – daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý je daňovníkom so sídlom v členskom štáte EÚ, ktorý má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takého príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie.
    Spôsob zdanenia: Nie sú predmetom dane (§ 52zi ods. 7 ZDP).
  3. Predmetné príjmy plynú zo zdrojov na území SR právnickej osobe – daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý nie je daňovníkom so sídlom v členskom štáte EÚ ale je daňovníkom zmluvného štátu, resp. ktorý je daňovníkom so sídlom v členskom štáte EÚ a nemá v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takého príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie.
    Spôsob zdanenia: Daňou vyberanou zrážkou podľa § 43 ZDP, pričom sa použije sadzba dane vo výške 19 % (§ 52zi ods. 7 ZDP).
  4. Predmetné príjmy plynú zo zdrojov na území SR právnickej osobe – daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý je daňovníkom nezmluvného štátu podľa § 2 písm. x) ZDP.
    Spôsob zdanenia: Daňou vyberanou zrážkou podľa § 43 ZDP, pričom sa použije sadzba dane vo výške 35 % (§ 52zi ods. 7 ZDP).
  5. Predmetné príjmy plynú zo zdrojov na území SR fyzickej osobe – daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
    Spôsob zdanenia: Daňou vyberanou zrážkou podľa § 43 ZDP, pričom sa použije sadzba dane vo výške 7 % (§ 52zi ods. 6 ZDP).
  6. Predmetné príjmy plynú zo zdrojov na území SR právnickej osobe – daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
    Spôsob zdanenia: Sú príjmom zahrnovaným do riadneho základu dane pri podaní daňového priznania podľa § 41 ZDP pričom sa použije sadzba dane vo výške 21 % (§ 52zi ods. 6 ZDP).
  7. Predmetné príjmy plynú zo zdrojov v zahraničí fyzickej osobe – daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou.
    Spôsob zdanenia: Sú príjmom zahrnovaným do osobitného základu dane pri podaní daňového priznania podľa § 32 ZDP, pričom sa použije sadzba dane vo výške 7 % (§ 52zi ods. 8 ZDP).
  8. Predmetné príjmy plynú zo zdrojov v zahraničí právnickej osobe – daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou od subjektu, ktorý má sídlo v inom členskom štáte EÚ, a tento daňovník má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takého príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie.
    Spôsob zdanenia: Nie sú predmetom dane.
  9. Predmetné príjmy plynú zo zdrojov v zahraničí právnickej osobe – daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou od subjektu, ktorý má sídlo v inom členskom štáte EÚ, a tento daňovník nemá v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takého príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie, resp. od subjektu, ktorý má sídlo v zmluvnom štáte.
    Spôsob zdanenia: Sú príjmom zahrnovaným do riadneho základu dane pri podaní daňového priznania podľa § 41 ZDP, pričom sa použije sadzba dane vo výške 21 %.
  10. Predmetné príjmy plynú zo zdrojov v zahraničí právnickej osobe – daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou od daňovníka nezmluvného štátu podľa § 2 písm. x) ZDP.
    Spôsob zdanenia: Sú príjmom zahrnovaným do osobitného základu dane pri podaní daňového priznania podľa § 41 ZDP, pričom sa použije sadzba dane vo výške 35 %.

V prípade, ak predmetné príjmy plynú daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý je daňovníkom štátu, s ktorým má SR uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, uplatní sa sadzba dane podľa príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Prehľad je uvedený v prílohe č. 2, ktorú z priestorových dôvodov ­uverejňujeme len v elektronickej podobe na ­­www.daneauctovnictvo.sk.

♦ Príklad č. 1:

Spoločnosť s ručením obmedzeným so sídlom na území SR vyplatila dňa 12. 2. 2017 podiely na zisku (dividendy) vykázanom za zdaňovacie obdobie roku 2003 vo výške 700 € právnickej osobe rezidentovi Spolkovej republiky Nemecko, ktorý má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takého príjmu v jeho prospech 55 % priamy podiel na základnom imaní slovenskej spoločnosti. Akému zdaneniu podlieha vyplatenie predmetných podielov na zisku (dividend)?

Nemecký daňovník je rezidentom štátu, ktorý je členským štátom EÚ, takže je možné uplatniť oslobodenie od dane, v prípade minimálne 25 % priameho podielu na základnom imaní spoločnosťou so sídlom v členskom štáte EÚ.

Predmetné podiely na zisku (dividendy) nie sú predmetom dane v SR a nemeckému daňovníkovi sú vyplácané v plnej výške bez povinnosti zraziť daň na území SR.

♦ Príklad č. 2:

Akciová spoločnosť so sídlom na území SR vyplatila dňa 20. 4. 2017 svojim akcionárom podiely na zisku (dividendy) za zdaňovacie obdobie roku 2003. Akcionármi uvedenej spoločnosti sú tiež právnická osoba so sídlom na Ukrajine (25 % podiel na základnom imaní). Ako postupovať pri zdanení týchto podielov na zisku (dividend) plynúcich v prospech tejto osoby?

V súlade s Článkom 10 ods. 2 zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a Ukrajinou dividendy sa môžu zdaniť aj v zmluvnom štáte, v ktorom je spoločnosť, ktorá ich vypláca rezidentom, a to podľa právnych predpisov tohto štátu, ak je však príjemca skutočným vlastníkom dividend, takto uložená daň nepresiahne 10 % hrubej sumy dividend.

Nakoľko ukrajinský daňovník je rezidentom štátu, ktorý nie je členským štátom EÚ, nie je možné uplatniť oslobodenie od dane, v prípade minimálne 25 % priameho podielu na základnom imaní spoločnosťou so sídlom v členskom štáte EÚ.

Zrážku dane vo výške 10 % hrubej sumy dividend vyplatených v prospech ukrajinského daňovníka (skutočného vlastníka dividend) je povinný vykonať platiteľ dane (platiteľ príjmu – slovenská akciová spoločnosť) pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech tohto daňovníka v súlade s ustanoveniami § 43 ZDP.

Rozhodujúcou podmienkou pre uplatnenie uvedenej medzinárodnej zmluvy je preukázanie miesta daňovej rezidencie daňovníka v príslušnom zmluvnom štáte (v tomto prípade v Ukrajine). Preukazným dokladom tejto skutočnosti je napr. potvrdenie o mieste daňovej rezidencie daňovníka vydané príslušným správcom dane.

♦ Príklad č. 3:

Akciová spoločnosť so sídlom na území Poľskej republiky vykazuje nerozdelený zisk za roky 2002 a 2003 vo výške 30 000 €. Valné zhromaždenie rozhodlo, že predmetné podiely na zisku (dividendy) vyplatí dňa 15. 4. 2017. Akcionárom uvedenej spoločnosti je tiež spoločnosť so sídlom v Slovenskej republike, ktorá má priamy podiel na základnom imaní poľskej spoločnosti vo výške 21 %. Akému zdaneniu podlieha vyplatenie predmetných podielov na zisku?

Podiely na zisku (dividendy) prijaté zo zahraničia zo zisku vykázaného do 31. 12. 2003, vyplatené po 31. 12. 2003 sa zahrnujú do základu dane s tým, že daň, ktorá bola zrazená v zahraničí sa vysporiada v zmysle úpravy vyplývajúcej z príslušnej medzinárodnej zmluvy.

Výnimku predstavujú podiely na zisku (dividendy) vykázanom za zdaňovacie obdobia do 31. 12. 2003, ktorý plynie daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou od subjektu, ktorý má sídlo v inom členskom štáte EÚ, a tento daňovník má v čase výplaty, poukázania alebo pripísania takého príjmu v jeho prospech aspoň 25 % priamy podiel na základnom imaní subjektu, od ktorého mu takýto príjem plynie, tento príjem od 1. 5. 2004 nie je predmetom dane. V uvedenom prípade nie je možné aplikovať uvedenú výnimku, pretože slovenská sp

Související dokumenty

Súvisiace články

Vysporiadanie výsledku hospodárenia v akciovej spoločnosti a spoločnosti s r. o.
Zmeny zákona o dani z príjmov na základe noviel s účinnosťou postupne od roku 2020 (5. časť)
Prehľad noviel zákona o dani z príjmov v roku 2023
Podiely na zisku z hľadiska zdanenia daňou z príjmov
Zmeny v zákone o dani z príjmov v roku 2018 (1. časť)
Zdaňovanie ostatných príjmov podľa § 8 zákona o dani z príjmov (2. časť)
Nákup zamestnaneckých akcií a zdaňovanie zamestnaneckých opcií
Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov
Zmeny navrhované v zákone o dani z príjmov od 1. januára 2018
Dividendy, zaúčtovanie a odvody
Podiel na zisku a daň z príjmov
Vyplácanie dividend akcionárom akciovej spoločnosti
Analýza medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia uzatvorených Slovenskou republikou (4. časť)
Daňové a odvodové povinnosti konateľov, spoločníkov a členov dozorných rád v s. r. o.
Komentár k zmenám zákona o dani z príjmov (I.)
Tichý spoločník z hľadiska účtovníctva a dane
Konsolidačný balíček a jeho dopad na daň z príjmov
Zdaňovanie podielov na zisku (dividend) v kontexte zmien od 1. 1. 2017 (1. časť)
Zdanenie vyplatených podielov na zisku a dividend

Súvisiace otázky a odpovede

Základ dane spoločnosti s r. o.
Výplata dividend materskej spoločnosti
FO a prenájom bytu - bytového priestoru vlastnej s.r.o.
Nulovanie faktúry
Neprihlásená pohľadávka
Prevod obchodného podielu
Zdanenie podielu na zisku pri verejnej obchodnej spoločnosti
Opravná položka k pohľadávke z titulu nevyplateného nároku na podiel na VH
Nerozdelené zisky minulých rokov
Nevyplatené dividendy FO
Dodatočné DPPO
Kladné a záporné položky na faktúre
Zaradenie nehnuteľnosti do majetku
Výhrevné panely
Rozpúšťanie dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok
Splatenie základného imania v hotovoti.
Trojzápočet účtovanie účastníkov dohody
Zníženie základného imania
Náklad - daňovým výdavkom po zaplatení.
Splatenie základného imania v jednoosobovej s.r.o.