V daňovom priznaní k dani z pridanej hodnoty platiteľ dane, resp. iná osoba povinná podať daňové priznanie zisťuje výsledný vzťah k štátnemu rozpočtu za príslušné zdaňovacie obdobie, t. j. vlastnú daňovú povinnosť alebo nadmerný odpočet. Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej iba „daňový poriadok“) umožňuje daňovému subjektu podaním dodatočného daňového priznania k DPH opraviť rozdiely, týkajúce sa vlastnej daňovej povinnosti alebo nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, ktoré boli dodatočne zistené po lehote na podanie riadneho daňového priznania, resp. opraviť neúplné alebo nesprávne údaje uvedené v riadnom daňovom priznaní.
Ak platiteľ dane alebo iná osoba povinná podať daňové priznanie k DPH dodatočne zistí, že údaje v daňovom priznaní sú nesprávne, podá opravné alebo dodatočné daňové priznanie. Opravné daňové priznanie daňový subjekt podáva vtedy, ak ešte neuplynula lehota na podanie (riadneho) daňového priznania, pričom s jeho podaním nie sú spojené žiadne sankcie. V tomto prípade sa na predchádzajúce daňové priznanie neprihliada a posledné opravné daňové priznanie sa považuje za riadne daňové priznanie. Naopak, dodatočné daňové priznanie podávadaňový subjektvtedy, ak už uplynula lehota na podanie (riadneho) daňového priznania, pričom s dodatočným daňovým priznaním sú spojené sankcie podľa § 155 daňového poriadku.
Poznámka: Lehoty na podanie daňového priznania k DPH upravuje § 78 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej iba „zákon o DPH“). Tuzemskí platitelia dane (registrovaní podľa § 4 zákona o DPH) sú povinní podať daňové priznanie k DPH vždy (t. j. aj „nulové“ daňové priznanie za obdobia, keď im nevznikla daňová povinnosť ani právo na odpočítanie dane) najneskôr do 25 dní po skončení každého zdaňovacieho obdobia, t. j. kalendárneho mesiaca alebo štvrťroka. Zahraniční podnikatelia registrovaní za platiteľov dane podľa § 5 alebo § 6 zákona o DPH, sú v rovnakej lehote povinní podať daňové priznanie za príslušné zdaňovacie obdobie iba vtedy, ak im v tomto zdaňovacom období vznikla povinnosť platiť daň v SR podľa § 69 zákona o DPH alebo uskutočnili dodanie tovaru s oslobodením od dane do iného členského štátu podľa § 43, resp. § 45 zákona o DPH alebo uskutočnili vývoz tovaru s oslobodením od dane podľa § 47 zákona o DPH alebo si uplatňujú odpočítanie dane. Daňové priznanie je povinná podať aj iná osoba ako platiteľ dane, ak jej vznikne povinnosť platiť daň podľa § 69 zákona o DPH, a to do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Špecificky je určená lehota na podanie daňového priznania pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu osobami, ktoré nie sú registrované pre daň (napr. občania, podnikatelia, ktorí nie sú registrovaní pre DPH a právnické osoby, ktoré nie sú zdaniteľnými osobami). Daňové priznanie sú tieto osoby povinné podať do 7 dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku.
Daňový poriadok (§ 16) presne stanovuje, kedy je daňový subjekt povinný podať dodatočné daňové priznanie (vo všeobecnosti, ak došlo k chybe, ktorá je v neprospech štátu) a kedy môže podať dodatočné daňové priznanie, ale nemusí (ak došlo k chybe, ktorá je v neprospech daňového subjektu).
Dodatočné daňové priznanie k DPH je daňový subjekt povinný podať vtedy, ak po lehote na podanie riadneho daňového priznania k DPH zistí, že:
- daň má byť vyššia alebo nadmerný odpočet nižší ako je uvedené v podanom daňovom priznaní,
- daň má byť vyššia ako správcom dane vyrubená, resp. nadmerný odpočet má byť nižší ako bol správcom dane priznaný,
- riadne daňové priznanie neobsahuje správne údaje týkajúce sa prijatých a uskutočnených zdaniteľných obchodov za príslušného zdaňovacie obdobie, pričom sa môže aj nemusí meniť výsledný vzťah k štátnemu rozpočtu.
Daňový subjekt môže podať (ale nemusí) dodatočné daňové priznanie, ak zistí, že daň má byť nižšia alebo nadmerný odpočet vyšší, alebo nárok na vrátenie dane vyšší ako je uvedené v podanom daňovom priznaní, resp. daň má byť nižšia ako správcom dane vyrubená.
Upozornenie: Do konca roku 2015 platilo, že daňový subjekt nemohol podať dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa vykonáva daňová kontrola. Od 1. januára 2016 majú daňové subjekty podľa § 16 daňového poriadku možnosť podať dodatočné daňové priznanie aj po zahájení daňovej kontroly, a to do 15 dní od doručenia oznámenia o daňovej kontrole, resp. do 15 dní po spísaní zápisnice o začatí daňovej kontroly. Na základe podaného dodatočného daňového priznania, ktorým si daňové subjekty priznajú vyššiu výšku dane, správca dane uloží nižšiu sankciu ako v prípade vyrubenia dane správcom dane na základe výsledkov daňovej kontroly.
Dodatočné daňové priznanie k DPH sa podáva na tlačive (riadneho) daňového priznania k DPH a musí byť označené ako dodatočné. Zároveň je na prvej strane tlačiva daňového priznania daňový subjekt povinný uviesť:
- „dátum zistenia skutočnosti na podanie dodatočného daňového priznania“, od ktorého sa následne odvíja lehota na podanie dodatočného daňového priznania a zároveň aj lehota na zaplatenie dane, t. j. do konca mesiaca nasledujúceho po zistení skutočnosti na podanie dodatočného daňového priznania,
- zdaňovacie obdobie, ktorého sa dodatočné daňové priznanie týka.
V dodatočnom daňovom priznaní k DPH daňový subjektuvádza všetky údaje v správnej výške. Súčasne len pri podaní dodatočného daňového priznania vypĺňa aj riadok 37, resp. riadok 38. V riadku 37 sa uvádza rozdiel oproti vzťahu k štátnemu rozpočtu uvedenému v riadnom daňovom priznaní so znamienkom plus (+) alebo mínus (–). V riadku 38 sa uvádza suma dane na úhradu so znamienkom plus (+) alebo mínus (–).
V dodatočnom daňovom priznaní k DPH sa uvádzajú všetky údaje v správnej výške a rozdiel oproti poslednej známej vlastnej daňovej povinnosti (ďalej iba „VDP“) alebo poslednému známemu nadmernému odpočtu (ďalej iba „NO“) za príslušné zdaňovacie obdobie na základe daňových priznaní alebo zistení správcu dane v rámci daňovej kontroly.
V riadku 37 daňový subjekt uvádza rozdiel oproti poslednej známej vlastnej daňovej povinnosti alebo poslednému známemu nadmernému odpočtu za príslušné zdaňovacie obdobie, t. j. vypĺňa r. 37 so znamienkom plus (+) alebo so znamienkom mínus (–).
V riadku 38 (daň na úhradu) daňový subjekt uvádza sumu dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 37, a to so znamienkom plus (+), ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech štátneho rozpočtu, t. j. uvedenú sumu dane je daňový subjekt povinný uhradiť v lehote na podanie dodatočného daňového priznania alebo so znamienkom mínus (–), ak sa má rozdiel vysporiadať na ťarchu štátneho rozpočtu, t. j. uvedenú sumu dane správca dane daňovému subjektu vráti.
Riadok 38 sa nevypĺňa, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 37 v prospech, resp. na ťarchu štátneho rozpočtu (napr. pri úprave NO v čase, ak ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období).
Riadne daňové priznanie |
Dodatočné daňové priznanie | |
---|---|---|
Zvýšenie VDP / NO |
Zníženie VDP / NO | |
Vlastná daňová povinnosť (r. 31) |
Dodatočné zvýšenie VDP r. 37 (+), r. 38 (+) |
Dodatočné zníženie VPD r. 37 (–), r. 38 (–) (Poznámka: Ak pôvodná VDP bola uhradená.) |
Nadmerný odpočet (r. 32) |
Dodatočné zvýšenie NO r. 37 (–), r. 38 (–) (Poznámka: Ak pôvodný NO bol už vrátený.) |
Dodatočné zníženie NO |