Rozdelenie zisku a vysporiadanie straty obchodných spoločností

Vydáno: 45 minút čítania

Výsledok hospodárenia za bež­né účtovné obdobie je účtovný výsledok hospodárenia, ktorý sa zisťuje pri ročnej účtovnej závierke ako rozdiel medzi nákladmi a výnosmi účtovanými na účte 710 – Účet ziskov a strát a ako rozdiel medzi aktívami a pasívami účtovanými na účte 702 – Konečný účet súvahový. Do nasledujúceho účtovného obdobia sa prevádzajú len účty súvahy a účtovný výsledok hospodárenia. Podľa § 7 ods. 3 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“), pri otváraní účtov v nasledujúcom účtovnom období sa výsledok hospodárenia bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia účtuje na účte 431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní. Účtovný zisk sa účtuje na ťarchu účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a v prospech účtu 431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní. Účtovná strata sa účtuje v prospech účtu 701 – Začiatočný účet súvahový a na ťarchu účtu 431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní.

Podľa § 59 ods. 15 Postupov účtovania v PÚ sa na účte 431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní účtuje rozdelenie účtovného zisku alebo usporiadanie účtovnej straty. Na ťarchu účtu sa účtujú aj tantiémy a dividendy na výplatu podľa rozhodnutia účtovnej jednotky o rozdelení účtovného zisku, ak sa na ne netvoria osobitné fondy zo zisku.

Účtovný výsledok hospodárenia, ktorý účtovná jednotka dosiahla v predchádzajúcom účtovnom období, sa musí počas nasledujúceho účtovného obdobia vysporiadať. Podľa § 7 ods. 4 Postupov účtovania v PÚ stav účtu 431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní sa účtuje:

  • podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovný zisk, zaúčtovaním v prospech príslušného účtu účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 – Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a v prospech účtu 364 – Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku, alebo v prospech ďalších účtov v súlade s osobitnými predpismi alebo na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o rozdelení zisku, možno tento zisk alebo jeho časť účtovať na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov,
  • podľa rozhodnutia príslušného orgánu účtovnej jednotky, ak ide o účtovnú stratu, zaúčtovaním na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 41 – Základné imanie a kapitálové fondy, 42 – Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia a na ťarchu účtu 354 – Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty alebo na ťarchu ďalších účtov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak príslušný orgán účtovnej jednotky do konca účtovného obdobia nerozhodol o vysporiadaní straty, možno túto stratu alebo jej časť účtovať na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov,
  • v účtovných jednotkách, ktorými sú fyzické osoby (ďalej len „FO“) – podnikatelia, účtovnými zápismi v prospech alebo na ťarchu účtu 491 – Vlastné imanie fyzickej osoby – podnikateľa.

431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní

Výsledok

MD

D

Účtovný zisk

431

41 – Základné imanie a kapitálové fondy

42 – Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia

364 – Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku

428 – Nerozdelený zisk minulých rokov

Účtovná strata

41 – Základné imanie a kapitálové fondy

42 – Fondy tvorené zo zisku a prevedené výsledky hospodárenia

354 – Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty

429 – Neuhradená strata minulých rokov

431

Termín, ku ktorému sa má rozdelenie zisku a vysporiadanie straty zrealizovať je najneskôr posledný deň účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom sa výsledok hospodárenia dosiahol. K poslednému dňu účtovného obdobia účet 431 nemôže v súlade s § 59 ods. 15 Postupov účtovania v PÚ vykazovať zostatok.

Pri rozdelení zisku je u obchodných spoločností (s. r. o., a. s.) na prvom mieste povinný prídel do rezervného fondu v zákonom určenej výške. Rezervný fond je súčasťou vlastného imania obchodnej spoločnosti. Povinnosť tvorby rezervného fondu je ako jediného fondu ustanovená v § 67 Obchodného zákonníka. V súlade s § 67 ods. 3 Obchodného zákonníka sa podiel na zisku spoločnosti môže určiť až po doplnení rezervného fondu. Kompetentný orgán spoločnosti môže rozhodnúť o ďalšom rozdelení zisku na:

  • vyplatenie podielov na zisku spoločníkom s. r. o., resp. vyplatenie dividend akcionárom a. s.,
  • tvorbu štatutárnych a ostatných fondov,
  • odmeny členom štatutárnych a kontrolných orgánov,
  • odmeny zamestnancom,
  • prídel do sociálneho fondu,
  • vykrytie straty z minulých rokov,
  • zvýšenie základného imania,
  • preúčtovanie na účet nerozdeleného zisku.

Výsledkom hospodárenia môže byť aj strata, ktorá sa tiež musí vysporiadať. Obchodný zákonník neustanovuje podmienky úhrady straty obchodných spoločností. Kompetentný orgán obchodnej spoločnosti môže rozhodnúť o úhrade straty:

  • zo zákonného rezervného fondu,
  • z nerozdeleného zisku minulých rokov,
  • zo štatutárnych a ostatných fondov tvorených zo zisku,
  • znížením základného imania,
  • úhradou spoločníkmi s. r. o.,
  • prevodom na účet neuhradenej straty minulých rokov.

Zisk a strata spoločnosti s ručením obmedzeným

Právne postavenie, obchodné záväzkové vzťahy a iné vzťahy súvisiace s podnikaním spoločnosti s ručením obmedzeným (ďalej len „s. r. o.“) ustanovuje Obchodný zákonník v § 105 až 153. Podľa § 105 Obchodného zákonníka s. r. o. je spoločnosť, ktorej základné imanie tvoria vopred určené vklady spoločníkov. S. r. o. predstavuje kapitálovú spoločnosť, ktorej hodnota základného imania musí byť podľa § 108 Obchodného zákonníka minimálne 5 000 €. Na založení spoločnosti sa každý spoločník môže podieľať len jedným vkladom, ktorý musí byť aspoň 750 €. Výška vkladu sa môže pre jednotlivých spoločníkov určiť rozdielne a celková hodnota vkladov sa musí rovnať hodnote základného imania. Práva a povinnosti spoločníka a im zodpovedajúca účasť na spoločnosti predstavujú obchodný podiel spoločníka. Každý spoločník môže mať len jeden obchodný podiel. Najvyšším orgánom spoločnosti je valné zhromaždenie, ktoré hlavne schvaľuje účtovnú závierku, rozhoduje o vysporiadaní výsledku hospodárenia, o zvýšení resp. znížení základného imania. Štatutárnym orgánom spoločnosti je jeden alebo viac konateľov, ktorých rozsah oprávnenia konať v mene spoločnosti môže vymedziť spoločenská zmluva. Dozorná rada sa zriaďuje, len ak to určuje spoločenská zmluva. Kompetencia schvaľovať rozdelenie zisku alebo úhradu straty patrí v zmysle § 125 ods. 1 písm. b) Obchodného zákonníka do pôsobnosti najvyššieho orgánu spoločnosti, t. j. valného zhromaždenia spoločníkov. Táto kompetencia nemôže byť delegovaná na iný orgán, a to ani prostredníctvom spoločenskej zmluvy. Návrh na rozdelenie zisku predkladá konateľ (konatelia).

Povinný prídel zo zisku do rezervného fondu

Podľa § 124 Obchodného zákonníka spoločnosť vytvára rezervný fond v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva. Ak s. r. o. netvorí rezervný fond už pri svojom vzniku, potom za účtovné obdobie, za ktoré dosiahne zisk, musí najskôr vykonať povinný prídel do rezervného fondu. S. r. o. nemá povinnosť tvoriť rezervný fond pri svojom vzniku, ale je povinná rezervný fond vytvoriť z čistého zisku vykázaného z riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5 % z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania. Ak spoločnosť vytvára rezervný fond už pri svojom vzniku, spoločenská zmluva musí obsahovať výšku, do ktorej je spoločnosť povinná rezervný fond dopĺňať a spôsob dopĺňania. Rezervný fond nemusí byť uložený na samostatnom účte v banke.

Podľa § 25 ods. 8 Postupov účtovania v PÚ sa tvorba rezervného fondu pri vzniku spoločnosti účtuje na ťarchu účtu 353 – Pohľadávky za upísané vlastné imanie so súvzťažným zápisom v prospech účtu 417 – Zákonný rezervný fond z kapitálových vkladov. Tvorba rezervného fondu z účtovného zisku sa účtuje na ťarchu účtu 431 – Výsledok hospodárenia v schvaľovaní alebo 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov so súvzťažným zápisom v prospech účtu 421 – Zákonný rezervný fond.

Účtovný prípad

MD

D

Související dokumenty

Súvisiace články

Rozdelenie zisku a úhrada straty
Rozdelenie zisku a úhrada straty
Úpravy v zdaňovaní príjmov fyzických osôb a právnických osôb od 1. 1. 2010, resp. od 1. 1. 2011 (2. časť)
Overenie účtovnej závierky audítorom a výročná správa v podvojnom účtovníctve pre podnikateľov
Povinnosti obchodnej spoločnosti v jej likvidácii
Individuálna účtovná závierka za rok 2009 pre podvojné účtovníctvo podnikateľov
Eurofondy v obchodnej spoločnosti a organizácii nezriadenej za účelom podnikania
Tvorba a čerpanie nedeliteľného fondu a rezervného fondu
Tvorba a čerpanie rezervného a nedeliteľného fondu
Zvyšovanie veľkostných podmienok na povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom
Zaradenie a účtovanie nadobudnutého nehnuteľného majetku
Overovanie účtovnej závierky audítorom za rok 2022
Verejná obchodná spoločnosť - účtovníctvo a dane
Komanditná spoločnosť - účtovníctvo a dane
Pohľadávky v podvojnom účtovníctve
Vybrané novinky z oblasti zdaňovania investícií či kryptomien od 2024 - virtuálne meny
Práca účtovníka pred zostavením účtovnej závierky
Výsledok hospodárenia za rok 2020 a jeho vysporiadanie
Predmet úpravy zákona o účtovníctve

Súvisiace otázky a odpovede

Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Zníženie základného imania
Zrušenie s.r.o.
Rozdelenie zisku
Zlúčenie dvoch s.r.o.
Navýšenie základného imania
Zmluva o prevzatí dlhu
Predaj časti podniku.
Prevoditeľnosť obchodného podielu
Ostatné kapitálové fondy z vkladov spoločníkov
Poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb v zahraničí
Nevyplatená tantiéma FO ako odmena za rok 2012
Náhrada mzdy pri neplatnej výpovedi
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Nerozdelené zisky minulých rokov
Očkovanie zamestnancov na zahraničnej pracovnej ceste
Zapožičanie zamestnanca
Doplnenie k otázke č. 4443
Sadzba dane z PO
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.