Dňa 28. januára 2016 Európska Komisia predstavila balíček nových opatrení proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam právnických osôb (PO). Tento balíček opatrení je tiež nazývaný ATAP balíček (Anti-Tax Avoidance Package). Tento balíček obsahuje návrhy dvoch Smerníc (ATAP a DAC 4), Odporúčanie proti zneužívaniu zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia a tiež Komunikáciu zameranú na externú stratégiu.
Tieto opatrenia majú za cieľ:
- zabrániť agresívnemu daňovému plánovaniu a zaistiť účinné zdaňovanie v EÚ,
- zvýšiť transparentnosť medzi členskými štátmi a
- pre všetky podniky na jednotnom trhu zabezpečiť spravodlivejšiu hospodársku súťaž.
Prvým cieľom je zabrániť agresívnemu daňovému plánovaniu a zaistiť účinné zdaňovanie v EÚ a dosiahnutie toho, aby spoločnosti platili daň tam, kde vytvárajú svoje zisky. Balíček opatrení predkladá konkrétne návrhy. Komisia navrhuje Smernicu proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam (Smernicu ATAD) obsahujúcu právne záväzné opatrenia na boj proti niektorým z najčastejších systémov vyhýbania sa daňovým povinnostiam. Vo svojom odporúčaní týkajúcom sa daňových zmlúv členským štátom odporúča najlepšie spôsoby, ako chrániť ich daňové zmluvy proti zneužívaniu, a to spôsobom, ktorý je v súlade s právnymi predpismi EÚ.
Myšlienka, zvýšiť daňovú transparentnosť medzi členskými štátmi, vychádza zo skutočnosti, že transparentnosť je nevyhnutná na identifikovanie praktík agresívneho daňového plánovania zo strany veľkých spoločností a na zaistenie spravodlivej daňovej súťaže. Tento ATAP Balíček obsahuje opatrenia zamerané na posilnenie transparentnosti, pokiaľ ide o dane odvádzané podnikmi, prostredníctvom revízie smernice o administratívnej spolupráci (DAC 4). Na základe navrhovaných pravidiel si budú finančné správy vymieňať daňové informácie (v rámci režimu automatickej výmeny informácií) o činnostiach, ziskoch a úhradach daní nadnárodných spoločností podľa jednotlivých krajín (Country by Country Reporting – CbCR). Všetky členské štáty budú mať informácie, ktoré im umožnia identifikovať riziká vyhýbania sa daňovým povinnostiam a lepšie zacieliť daňové kontroly. Komisia v súčasnosti skúma otázky verejného podávania správ podľa jednotlivých krajín (verejne publikovaný CbCR), pre ktoré prebieha posúdenie vplyvu vzhľadom na ini