Dôležitým predpokladom verného a pravdivého zobrazenia skutočností o účtovnej jednotke v zostavenej účtovnej závierke, ktorá sa pre účely rozhodovania zverejňuje, je presné, racionálne, jednoznačné a nie príliš abstraktné vymedzenie základnej účtovnej terminológie.
Cieľom príspevku je analyzovať a zhodnotiť obsahovú stránku vybraných účtovných pojmov, na ktorých je postavený systém finančného vykazovania.
Z vykonanej analýzy vyplynulo, že právny rámec regulácie účtovníctva zastrešený slovenským zákonom o účtovníctve nie vždy upravuje celkom zrozumiteľne svoj predmet záujmu. Jednou z možností, ako priblížiť našu účtovnú legislatívu vnímaniu účtovníkov, ale najmä používateľov účtovných závierok, by bolo napr. výstižnejšie definovanie základných pojmov (viac zodpovedajúce požiadavkám praxe), s ktorými účtovníctvo pracuje.
Príspevok sa pri riešení nastolených problémov orientuje na podnikateľské prostredie, napriek tomu, že mnohé problémy majú všeobecnejší charakter.
Verný a pravdivý obraz podľa účtovnej úpravy SR, smerníc EÚ a IFRS1)
Slovenský zákon o účtovníctve [zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“)] v ust. § 7 ods. 1 predpisuje účtovným jednotkám účtovať tak, aby zostavená „účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.“
Zákon o účtovníctve v § 7 ods. 2 definuje ako verné také zobrazenie, ktoré „zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami“. Za pravdivé považuje také zobrazenie, pri ktorom sú podľa ust. § 7 ods. 2. „použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke“.2)
Ďalej v ust. § 7 ods. 3 zákon o účtovníctve uvádza: „Ak účtovná jednotka zistí, že účtovné zásady a účtovné metódy použité v účtovnom období sú nezlučiteľné s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia skutočností, je povinná zostaviť účtovnú závierku tak, aby poskytla verný a pravdivý obraz skutočností. O tom je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach.“3)
Tu, podľa nás chýba bližšie metodické usmernenie riešenia tohto problému. Iba predpísať účtovným jednotkám povinnosť informovať o tom v účtovnej závierke v poznámkach sa nám javí ako nedostatočné. Dikcia zákona podľa nášho názoru celkom nepodporí bezkonfliktný výklad tohto kľúčového účtovného termínu. Máme pocit, že naša účtovná legislatíva je dosť reštriktívna a tým by sa mohla potlačiť i táto konštruktívna požiadavka na generovanie verného a pravdivého obrazu (pozri napr. ustanovenia § 38 zákona o účtovníctve, z ktorých vyplýva, kedy sa účtovná jednotka dopustí správneho deliktu a kedy daňový úrad uloží pokutu).
Našu polemiku dozaista podporí platná úprava v opatreniach k účtovnej závierke pre mikro (opatrenie č. MF/15464/2013-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre mikro účtovné jednotky v z. n. p. – ďalej len „opatrenie k účtovnej závierke pre mikro ÚJ“), malé (opatrenie č. MF/23378/2014-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o individuálnej účtovnej závierke a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre malé účtovné jednotky v z. n. p. – ďalej len „opatrenie k účtovnej závierke pre malé ÚJ“) a veľké účtovné jednotky (opatrenie č. MF/23377/2014-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o individuálnej účtovnej závierke a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre veľké účtovné jednotky a subjekty verejného záujmu v z. n. p. – ďalej len „opatrenie k účtovnej závierke pre veľké ÚJ“). Iba v opatrení k účtovnej závierke pre veľké účtovné jednotky sa doslova uvádza „Ďalšie informácie (pozn. autora: rozumej informácie nad rámec ustanovenej obsahovej náplne) sa uvádzajú v poznámkach vždy, ak sú potrebné na zabezpečenie súladu s požiadavkou, aby účtovná závierka poskytovala verný obraz o majetku, záväzkoch, finančnej situácii a výsledku hospodárenia účtovnej jednotky.“ (§ 4 ods. 2). Na druhej strane, vo všetkých opatreniach k účtovnej závierke pre mikro, malé alebo i veľké účtovné jednotky sa uvádza „V poznámkach sa môžu uvádzať informácie, ktoré sa účtovná jednotka rozhodla poskytnúť nad rámec ustanovenej obsahovej náplne.“ (§ 4 ods. 2). Tento nerovnaký prístup môže vyvolávať dojem, že