Ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na zahraničnú pracovnú cestu má tento nárok okrem iného na cestovné náhrady za preukázané cestovné výdavky, stravné, ubytovanie alebo poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Nárokmi v súvislosti s pracovnými cestami sa zaoberá zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p. (ďalej len „zákon o cestovných náhradách“).
Náhrada výdavkov za povinné a odporúčané očkovanie
Podľa § 11a zákona o cestovných náhradách patrí zamestnancovi, ktorý je vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu do tropických oblastí alebo do inak zdravotne obťažných oblastí, náhrada preukázaných výdavkov za povinné očkovanie a za očkovanie odporúčané svetovou zdravotníckou organizáciou alebo Úradom verejného zdravotníctva.
♦ Príklad č. 12:
Zamestnanec, ktorý bol zamestnávateľom vyslaný na pracovnú cestu do Belgicka, sa pred nástupom na túto pracovnú cestu dal zaočkovať proti chrípke. Úhradu za očkovanie doložil k vyúčtovaniu pracovnej cesty. Zamestnávateľ mu tento výdavok neuznal a nepreplatil.
Postup zamestnávateľa bol správny. Očkovanie proti chrípke nie je pri návšteve Belgicka povinné a nie je ani odporúčané svetovou zdravotníckou organizáciou alebo Úradom verejného zdravotníctva. Z uvedeného dôvodu nemá zamestnanec nárok na úhradu výdavkov za očkovanie.
* * *
♦ Príklad č. 13:
Zamestnanec, ktorý bol zamestnávateľom vyslaný na pracovnú cestu do Brazílie, sa pred odletom dal zaočkovať proti žltej zimnici.
Očkovanie proti žltej zimnici je pre vstup do niektorých oblasti, kde sa bude zamestnanec počas pracovnej cesty pohybovať, povinné. Z uvedeného dôvodu zamestnávateľ uhradí zamestnancovi pri vyúčtovaní pracovnej cesty tento výdavok. Zamestnanec mu doložil doklady za úhradu za nákup očkovacej látky a úhrade za očkovanie.
* * *
Náhrada výdavkov za cesty na návštevu rodiny
Podľa ustanovenia § 12 zákona o cestovných náhradách, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu písomne dohodne na návšteve rodiny zamestnanca v mieste jej pobytu alebo v dohnutom mieste pobytu rodiny na území SR, patrí zamestnancovi náhrada písomne dohodnutých výdavkov, najviac v rozsahu, do výšky a za podmienok ako pri zahraničnej pracovnej ceste. Poskytovanie výdavkov na cestu na návštevu rodiny vždy závisí od písomnej dohody, ktorú by mali uzavrieť zamestnanec a zamestnávateľ ešte pred začatím zahraničnej pracovnej cesty. Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom písomne dohodnúť na poskytovaní, napríklad:
- všetkých náhrad vo výške a v rozsahu ako pri zahraničnej pracovnej ceste alebo
- len niektorých náhrad, napríklad cestovných výdavkov, časť stravného, vreckového a podobne.
Rodina zamestnanca je jeho manžel (manželka), vlastné deti, osvojené deti, deti zverené zamestnancovi do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu, vlastní rodičia, osvojitelia, opatrovníci, pestúni, prípadne ďalšie osoby žijúce v domácnosti so zamestnancom, ak majú pobyt (trvalý pobyt alebo prechodný pobyt) na území SR.
♦ Príklad č. 14:
Zamestnanec, ktorý bol zamestnávateľom vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu do Švédska v dĺžke 4 mesiace, sa so zamestnávateľom písomne dohodol na návšteve manželky a detí v mieste jeho trvalého pobytu v Žiline. Obe strany sa dohodli, že počas zahraničnej pracovnej cesty zamestnanec navštívi rodinu trikrát. V písomnej dohode je uvedený aj dopravný prostriedok (lietadlo a vlak), ktorý pri ceste za návštevou rodiny má použiť a ďalšie náhrady, na ktoré bude mať zamestnanec nárok.
Zamestnanec má podľa § 12 zákona o cestovných náhradách nárok na náhradu výdavkov počas návštevy svojej rodiny, lebo si podmienky písomne dohodol so zamestnávateľom pred začatím zahraničnej pracovnej cesty. Zamestnávateľ mu po predložení vyúčtovania preplatí náhrady tak, ako sa písomne dohodli.
* * *
♦ Príklad č. 15:
Zames