Mikro účtovná jednotka

Vydáno: 40 minút čítania

Od 1. januára 2015 zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) upravuje v § 2 ods. 5 až 8 triedenie účtovných jednotiek do troch veľkostných skupín – mikro, malé a veľké účtovné jednotky. Takéto triedenie účtovných jednotiek požaduje nová smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ z 26. júna 2013 o ročných účtovných závierkach, konsolidovaných účtovných závierkach a súvisiacich správach určitých druhov podnikov, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/43/ES a zrušujú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS.

Povinnosť zatriediť sa do príslušnej veľkostnej skupiny sa vzťahuje na tieto účtovné jednotky:

  • obchodné spoločnosti,
  • družstvá,
  • fyzické osoby – podnikatelia, ktorí účtujú v sústave podvojného účtovníctva,
  • pozemkové spoločenstvá.

Triedenie sa nevzťahuje na účtovné jednotky, ktoré sú:

  • uvedené v § 17a zákona o účtovníctve (účtovné jednotky, ktoré zostavujú účtovnú závierku podľa medzinárodných účtovných štandardov) a 17b zákona o účtovníctve (Národná banka Slovenska),
  • subjektom verejného záujmu.

Poznámka: Podľa § 2 ods. 14 zákona o účtovníctve sa na účely tohto zákona subjektom verejného záujmu rozumie účtovná jednotka, ktorá emitovala cenné papiere a tie boli prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu ktoréhokoľvek členského štátu Európskej únie, banka, pobočka zahraničnej banky, Exportno-importná banka Slovenskej republiky, poisťovňa, pobočka zahraničnej poisťovne, zaisťovňa, pobočka zahraničnej zaisťovne, zdravotná poisťovňa, správcovská spoločnosť, pobočka zahraničnej správcovskej spoločnosti, dôchodková správcovská spoločnosť, doplnková dôchodková spoločnosť, Burza cenných papierov, Centrálny depozitár cenných papierov, obchodník s cennými papiermi, platobná inštitúcia, inštitúcia elektronických peňazí, subjekt kolektívneho investovania, dôchodkový fond, pobočka zahraničnej finančnej inštitúcie a účtovná jednotka uvedená v § 17a ods. 2 zákona o účtovníctve.

Triedenie účtovných jednotiek sa nevzťahuje aj na ďalšie účtovné jednotky, napr. na účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, neziskové organizácie, organizačné zložky zahraničných osôb, štátne podniky atď.

V príspevku sa budeme venovať veľkostnej skupine, ktorou je mikro účtovná jednotka (ďalej len „mikro ÚJ“).

Vymedzenie mikro účtovných jednotiek

S účinnosťou od 1. januára 2014 zákon č. 352/2013 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony zaviedol kategóriu mikro ÚJ. Ide o kategóriu vyčlenenú z okruhu účtovných jednotiek účtujúcich podľa opatrenia MF SR č. 23054/2002–92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“).

Veľkostná skupina mikro ÚJ je založená na dobrovoľnosti. Tzn. mikro ÚJ sa nemusí stať žiadna účtovná jednotka, ide o možnosť považovať sa za mikro ÚJ (§ 2 ods. 12 zákona o účtovníctve), a to v prípade, ak účtovná jednotka splní aspoň dve z podmienok ustanovených v § 2 ods. 6 zákona o účtovníctve. Aspoň dve z uvedených podmienok je potrebné, aby účtovná jednotka splnila ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka za príslušné účtovné obdobie aj za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie (§ 2 ods. 10 zákona o účtovníctve). Ak účtovná jednotka splní aspoň dve z podmienok za stanovené obdobie, môže sa považovať za mikro ÚJ. Ak sa za mikro ÚJ nechce považovať, zaradí sa ako malá účtovná jednotka.

Podmienky podľa § 2 ods. 6 zákona o účtovníctve pre mikro účtovné jednotky

Podmienka

Mikro ÚJ

Suma majetku

nepresiahla 350 000 €

Čistý obrat

nepresiahol 700 000 €

Priemerný prepočítaný počet zamestnancov

nepresiahol 10

Zákon o účtovníctve upravuje aj definície parametrov, ktoré účtovná jednotka posudzuje na to, aby sa mohla považovať za mikro ÚJ, príp. zaradiť sa ako malá alebo veľká účtovná jednotka.

Definície upravené v zákone o účtovníctve

Kritérium

Definícia

Ust. zákona

o účtovníctve

Suma majetku

Sumou majetku je suma zistená zo súvahy v ocenení upravenom o položky podľa § 26 ods. 3 zákona o účtovníctve, tzn. netto hodnota majetku.

§ 2 ods. 9

Čistý obrat

Do čistého obratu sa zahŕňajú výnosy dosahované z predaja výrobkov, tovarov a služieb po odpočítaní zliav. Do čistého obratu sa zahŕňajú aj iné výnosy po odpočítaní zliav tej účtovnej jednotky, ktorej predmetom činnosti je dosahovanie iných výnosov ako sú výnosy z predaja výrobkov, tovarov a služieb. Ide najmä o výnosy účtované na účtoch: 601, 602, 604, 606, 607, 662 (napr. lízingová spoločnosť), 641 (napr. poľnohospodársky podnik).

§ 2 ods. 15

Priemerný prepočítaný počet zamestnancov

Zákon o účtovníctve neupravuje. Pri výpočte tohto ukazovateľa sa vychádza zo štatistického výkazu Práca 2–04.

Vo zvolenej veľkostnej skupine je účtovná jednotka povinná zostať aj nasledujúce účtovné obdobie. Vyplýva to z § 2 ods. 10 zákona o účtovníctve, podľa ktorého je účtovná jednotka povinná zmeniť zatriedenie do inej veľkostnej skupiny od nasledujúceho účtovného obdobia po tých dvoch bezprostredne po sebe idúcich účtovných obdobiach, v ktorých presiahne alebo prestane spĺňať podmienky podľa § 2 ods. 6 až 8 zákona o účtovníctve.

Pri posudzovaní podmienok sa pri zmene účtovného obdobia neposudzujú podmienky za kratšie účtovné obdobie podľa § 3 ods. 5 zákona o účtovníctve, tzn. pri zmene účtovného obdobia z kalendárneho roka na hospodársky rok alebo naopak.

Príklady ukončenia uplatňovania štatútu mikro účtovnej jednotky

Prvé účtovné obdobie uplatňovania štatútu MÚJ

Výsledok skúmania podmienok
podľa jednotlivých účtovných období

Určenie účtovného obdobia, v ktorom už štatút mikro ÚJ nebude uplatnený

Účtovná jednotka splnila aspoň dve z podmienok za rok 2013 a 2014 a rozhodla sa považovať za mikro ÚJ v účtovnom období od 1. 1. 2015

2015 – nesplnené (stále pokračuje ako mikro ÚJ)

2016 – nesplnené

2017

2015 – splnené

2016 – nesplnené (stále pokračuje ako mikro ÚJ)

2017 – nesplnené

2018

2015 – splnené

2016 – nesplnené (stále pokračuje ako mikro ÚJ)

2017 – splnené

2018 – nesplnené (stále pokračuje ako mikro ÚJ)

2019 – nesplnené

2020

Prvýkrát bolo možné štatút mikro ÚJ uplatniť už v účtovnom období začínajúcom v roku 2014 (od 1. 1. 2014). Preto sa prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. 1. 2015 týkajú, okrem iného, aj mikro ÚJ:

  • § 39k ods. 3 zákona o účtovníctve –účtovná jednotka, ktorá sa v roku 2014 považovala za mikro ÚJ, sa považuje za mikro ÚJ podľa zákona o účtovníctve v znení účinnom od 1. 1. 2015;
  • § 39k ods. 4 zákona o účtovníctve – účtovná jednotka, ktorá podľa zákona o účtovníctve v znení účinnom do 31. decembra 2014 sa rozhodla, že sa nebude považovať za mikro ÚJ, sa od 1. 1. 2015 považuje za malú účtovnú jednotku.

Z uvedených prechodných ustanovení vyplýva, že splnenie podmienok pre mikro ÚJ stanovené od 1. 1. 2015 posudzuje len tá účtovná jednotka, ktorá nesplnila podmienky pre mikro ÚJ v účtovnom období 2014. Účtovná

Související dokumenty

Súvisiace články

Zvyšovanie veľkostných podmienok na povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom
Výsledok hospodárenia za rok 2020 a jeho vysporiadanie
Inventarizácia majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov
Uzávierkové práce účtovníka za rok 2021 a vzory pre vykonanie inventúry
Výpočet a účtovanie kurzových rozdielov v sústave podvojného účtovníctva ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka za rok 2021
Vplyv opravy chýb minulých účtovných období na základ dane z príjmov právnických osôb
Chyby v účtovníctve a účtovnej závierke v podvojnom účtovníctve a ich oprava
Overovanie účtovnej závierky audítorom za rok 2022
Najčastejšie chyby v závere účtovného obdobia a oprava chýb
Prehľad zmien v zákone o účtovníctve v roku 2023 s vplyvom na rok 2024 a 2025
Činnosti vykonané po zostavení účtovnej závierky
Účtovná závierka podnikateľov veľkých a malých účtovných jednotiek a subjektov verejného záujmu
Overovanie účtovnej závierky audítorom
Uzávierkové účtovné operácie v jednoduchom účtovníctve
Technické zhodnotenie majetku v špecifických prípadoch
Majetok a záväzky v cudzej mene a účtovná závierka
Inventarizácia majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov
Účtovanie kapitálového fondu z príspevkov
Zlúčenie, splynutie, rozdelenie alebo zrušenie spoločnosti bez likvidácie s právnym nástupcom

Súvisiace otázky a odpovede

Oporný múrik - IM?
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Náklady na projekt za účelom získania dotácie z EU na obstaranie dlhodobého majetku
Odpisovanie majetku
Nepeňažný vklad
Technické zhodnotenie odpísaného nehmotného majetku
Likvidácia akciovej spoločnosti
Odpisovanie majetku obstaraného cez finančný lízing z ČR
Dohoda o splátkach
Odpisovanie nehmotného majetku
Daňový odpis z prenajatého majetku
Zaúčtovanie materiálu
Zaradenie do majetku
Nevyfakturovaná položka na účte 326 - zostatok z roku 2016
Riadky DP a oprava chýb minulých účtovných období
Rezervačný systém miestností - zaradenie do majetku
Účtovná závierka pred vstupom do konkurzu
Dodatočné DPPO
Kladné a záporné položky na faktúre
Výhrevné panely