Svedecká výpoveď a jej dôležitosť pri správe daní (1. časť)

Vydané: 20 minút čítania

Správca dane vykonáva, okrem úkonov ako je napr. ústne pojednávanie, miestne zisťovanie, dožiadanie, dokazovanie, daňová kontrola, záznamová povinnosť, poskytovanie údajov správcovi dane, zverejňovanie zoznamov daňových subjektov, ktoré sa nepovažujú za daňové tajomstvo, aj úkony ako je predvolanie a predvedenie osoby ako svedka, ktorého účasť pri správe daní je nevyhnutná.

Na účely správy daní je podľa § 25 ods. 2 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“), „každý povinný vypovedať ako svedok o dôležitých okolnostiach týkajúcich sa iných osôb, ak sú mu známe okrem skutočností, ktoré sú utajovanými skutočnosťami podľa osobitného predpisu alebo je mu uložená povinnosť mlčanlivosti a ak nebol touto povinnosťou mlčať zbavený; svedok môže výpoveď aj odoprieť, ak by ňou spôsobil prípadné trestné stíhanie seba a blízkych osôb“. Správca dane môže uložiť osobe, aby sa dostavila a vypovedala ako svedok. Ak sa nedostaví, správca dane môže požiadať aj o jej predvedenie príslušným útvarom Policajného zboru; pri spotrebných daniach predvedie predvolanú osobu sám colný úrad ako správca dane spotrebných daní, ktorý má postavenie orgánu činného v trestnom konaní.

Cieľom článku je vysvetlenie, akú závažnosť má svedecká výpoveď, jej dôležitosť a význam ako dôkazného prostriedku pri správe daní. Aj keď sa niektoré informácie v článku opakujú, je to len z dôvodu, zvýraznenia významu a dôležitosti svedeckej výpovede ako dôkazu pri správe daní aj nadväzne na § 24 ods. 4 daňového poriadku.

Všetky úkony správy daní týkajúce sa výsluchu/vypočutia svedka a následné využitie svedeckej výpovede ako dôkazu pri správe daní (prevažne je tento úkon využívaný pri daňovej kontrole) upravuje daňový poriadok.

Postup správcu dane pre úkony predvedenia a predvolania osoby v postavení svedka, ktorého účasť pri správe daní je nevyhnutná a inštitút postavenia svedka pri správe daní a priebeh jeho vypočutia upravuje daňový poriadok v ustanoveniach:

  • § 20 – predvolanie a predvedenie,
  • § 25 – svedok.

V praxi môže ísť skutočne o kohokoľvek v postavení svedka, či je to sused, bývalý zamestnanec, terajší zamestnanec, osoby blízke daňovému subjektu alebo skupiny daňových subjektov, o ktorých sa pri správe daní pojednáva. Ide o osoby – svedkov, ktoré majú podrobné znalosti o všetkých jeho alebo ich pomeroch, podnikateľskej činnosti v tom najširšom rozsahu, jeho alebo ich majetkových pomeroch, ktoré sú predmetom zdanenia. V postavení svedka môže byť aj osoba, ktorá má iné ako slovenské občianstvo.

S inštitútom výpovede, resp. vypočutia alebo výsluchu svedka sa stretávame pri správe daní vo všeobecnosti, ale najmä pri výkone daňovej kontroly v rámci preukázania tvrdení daň

  • Obľúbené
  • Poznámka

Zdieľanie dokumentu

Poznámka k dokumentu