Orgány družstva a zánik funkcie orgánov členov družstva

Vydáno: 25 minút čítania

Obchodný zákonník vymedzuje orgány družstva v ustanovení § 237 Obchodného zákonníka, pridržiavajúc sa klasického rozdelenia na orgány obligatórne a fakultatívne. Medzi obligatórne orgány družstva zaradzujeme členskú schôdzu, predstavenstvo a kontrolnú komisiu. Družstva však okrem týchto obligatórnych orgánov môže vytvárať aj orgány fakultatívne, ktorých úprava a štruktúra musí byť obsiahnutá v stanovách družstva.

V takom prípade stanovy družstva musia obsahovať spôsob kreovania orgánu, jeho právomoc a pôsobnosť, spôsob voľby jeho členov a dĺžku funkčného obdobia. Typickými fakultatívnymi orgánmi sú rôzne komisie (finančná, hospodárska a podobne). V malom družstve, t. j. v zmysle ust. § 245 Obchodného zákonníka v družstve, ktorého počet členov je menší ako 50, môžu stanovy určiť, že pôsobnosť predstavenstva a kontrolnej komisie vykonáva členská schôdza. Z toho vyplýva, že pri malom družstve sa predstavenstvo a kontrolná komisia zriaďovať nemusia, pokiaľ tak určili stanovy družstva. Stanovy družstva možno nazvať zmluvou sui generis. Ide o základný dokument, bez ktorého spoločne s ustanovujúcou členskou schôdzou nemôže družstvo vzniknúť.

Predpoklady na výkon funkcie člena orgánu družstva

Ustanovenie § 238 ods. 1 Obchodného zákonníka stanovuje podmienky na výkon funkcie člena družstva. Členom orgánov družstva môžu byť samozrejme len fyzické osoby, v prípade, ak je členom družstva osoba právnická, tak členom orgánu družstva sa stáva zástupca právnickej osoby. Nie každá fyzická osoba je aj spôsobilá na výkon funkcie člena orgánu družstva. Fyzická osoba sa môže stať členom niektorého z orgánov družstva, ak spĺňa nasledovné podmienky:

  • dosiahla vek 18 rokov,
  • je plne spôsobilá na právne úkony,
  • nedošlo ku kolízií funkcií člena kontrolnej komisie a člena predstavenstva.

Vyššie uvedené podmienky sa nevzťahujú na členskú schôdzu, pretože v takom prípade by zákon ako jednu z podmienok členstva v družstve musel stanovovať vek 18 rokov a takáto podmienka v zákone obsiahnutá nie je. Keďže v zmysle zákona je možné nadobudnúť členstvo v družstve aj pred dovŕšením 18-násteho roku veku je možné sa v zmysle ust. § 239 ods. 1 Obchodného zákonníka zúčastniť aj členskej schôdze družstva. Z uvedeného vyplýva rozdelenie volebného práva na aktívne a pasívne, pričom pasívne volebné právo vzniká členom, ktorí sú fyzickými osobami, dosiahnutím plnoletosti. Aktívne volebné právo však majú aj neplnoletí členovia družstva, ktorí sú v členskom pomere k družstvu, pretože im prislúchajú všetky členské práva a povinnosti.

Obchodný zákonník výslovne umožňuje členstvo v družstve aj právnickým osobám, ktorú na zasadnutí orgánu zastupuje jej zástupca. Tu vyvstáva otázka, či aj zástupca právnickej osoby, ktorý je oprávnený v orgánoch družstva túto zastupovať, musí byť členom družstva, keďže ust. § 238 ods. 1 prvá veta výslovne uvádza, že členom orgánu družstva môže byť len člen družstva. Zastávam názor, že tomu tak nie je a zástupca právnickej osoby oprávnený ju zastupovať v orgánoch družstva nemusí byť zároveň členom družstva, a to z dôvodu, že si odvodzuje právo účasti v orgáne družstva od právnickej osoby, ktorú zastupuje a ktorá už členom družstva je. Ak by sa uplatnil opačný výklad, došlo by k neprimeranému znevýhodneniu členov – právnických osôb, keďže okrem nich by museli byť členmi družstva