Transferová dokumentácia

Počet vyhľadaných dokumentov: 4

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 4

Zoradiť podľa:

  • Článek
Všeobecná časť dokumentácie o transferovom oceňovaní obsahuje nasledovné informácie poskytujúce celkový prehľad o celej nadnárodnej skupine, vrátane zmien, v porovnaní s predchádzajúcim zdaňovacím obdobím identifikáciu a právnu formu jednotlivých členov skupiny, popis organizačnej a vlastníckej štruktúry skupiny [pozri časť všeobecná časť dokumentácie o transferovom oceňovaní písm. a)], stručný popis funkcií a aktív, ktoré vykonávajú jednotliví členovia skupiny a ich predpokladané riziká [pozri časť všeobecná časť dokumentácie o transferovom oceňovaní písm. g)], všeobecný popis spôsobu financovania skupiny.
Vydané: 05. 08. 2023
  • Článek
Daňovníci, ktorí uskutočňujú významné kontrolované transakcie podľa § 17 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) sú povinní podľa § 18 ods. 1 cit. zákona viesť dokumentáciu o použitej metóde na účely zistenia rozdielu cien a podmienok vo významných kontrolovaných transakciách, ktoré by sa použili medzi nezávislými osobami v porovnateľných transakciách (ďalej len „dokumentácia o transferovom oceňovaní“). Článok je pokračovaním z predošlého čísla.
Vydané: 15. 06. 2023
  • Článek
Cieľom príspevku je vymedziť rozsah a obsah dokumentačnej povinnosti o transferovom oceňovaní podľa aktuálneho legislatívneho rámca platného pre zdaňovacie obdobie začínajúce po 31. 12. 2022 v kontexte zmien prijatých v decembri roku 2022.
Vydané: 10. 05. 2023
Slovenská s.r.o. (dcérska spoločnosť Maďarskej spoločnosti) dováža tovar z Číny, ktorú preclieva na Slovensku (platí clo z dovozu, a DPH), takže znáša všetky obstarávacie náklady k tovaru. Následne predáva tento tovar v nezmenenej podobe svojmu jedinému spoločníkovi- maďarskej firme, ktorý následne predáva tento tovar nezávislým osobám a firmám v Maďarsku. Inej spoločnosti alebo osobe slovenská firma nepredáva tovar ani na Slovensku, ani v Maďarsku. Preto je to nastavené takto, lebo na jednej strane pri týchto produktoch (produkty železiarstva- napr. skrutky, náradie, reťaze, doplnky....atď. Jedná sa o cca. 5000 -10 000 rôznych typov produktov) sú colné procesy jednoduchšie a výhodnejšie na Slovensku v porovnaní s Maďarskom. Na druhej strane zákazníci v Maďarsku (maďarský webshop, aj železiarstvo) by absolútne nedôverovali Slovenskej firme, takže produkty v Maďarsku musia predávať prostredníctvom maďarskej materskej firmy. Takže proste slovenská firma je zodpovedná za obstaranie produktov a maďarská firma je zodpovedná za všetko ostatné, najmä za komplexný predaj a marketing spojený s predajom produktov. Ak berieme do úvahy všetko v hlavnej knihe, obchodná marža pri tejto kontrolovanej transakcie je okolo 1 percent (je to najmä za províziu). Slovenská spoločnosť teraz chce vyhotoviť transferovú dokumentáciu. Ktorú metódu by ste odporučili na obhájenie hore uvedenej kontrolovanej transakcie? (Metóda trhovej ceny je ťažko stanoviteľná pri 5 000 rôznych produktov, metóda následného predaja je tiež ťažko stanoviteľná, lebo porovnateľné obchodné rozpätie v odvetví je tiež ťažko stanoviteľné a obhájiteľné, možno metóda čistého obchodného rozpätia, ale tam by bol potrebný prístup do Amadeus systému.)
Vydané: 04. 09. 2020