Podľa zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o odpadoch“) máme ako pôvodca odpadu povinnosť minimálne 1-krát ročne odovzdať odpad, ktorý nám vznikol. Máme však na recepcii box na malé batérie a tých je iba pár kusov za rok. Odber odpadu však firmy podmieňujú minimálnym množstvom, ktorý nie sme schopní sústrediť ani za 5 rokov. Čo môžeme urobiť s malými batériami, aby sme dodržali zákon?
Ustanovenie § 14 ods. 1 písm. i) zákona o odpadoch uvádza, že:
„Držiteľ odpadu je povinný ... i) skladovať odpad najdlhšie jeden rok alebo zhromažďovať odpad najdlhšie jeden rok pred jeho zneškodnením alebo najdlhšie tri roky pred jeho zhodnotením; na dlhšie zhromažďovanie môže dať súhlas orgán štátnej správy odpadového hospodárstva len pôvodcovi odpadu, ...“
Ak by ste s istotou vedeli, že odberateľ odpadu – osoba oprávnená nakladať s odpadom podľa zákona o odpadoch odpad v konečnom dôsledku zhodnotí, mohli by ste odpad zhromažďovať ako pôvodca až 3 roky bez povolenia. Ak by ste však dostatočne odôvodnili požiadavku na dlhšie zhromažďovanie, ktorou môžu byť aj finančné náklady pri odbere menšieho množstva odpadu, vychádzajúc z argumentov odberateľov odpadov, môžete požiadať príslušný orgán štátnej správy v odpadovom hospodárstve (ďalej len „OŠS OH“) o udelenie súhlasu podľa § 97 ods. 1 písm. t) zákona o odpadoch na zhromažďovanie odpadu dlhšie ako jeden rok pred jeho zneškodnením alebo dlhšie ako tri roky pred jeho zhodnotením. Uvedenú výnimku si môžete uplatniť iba ako pôvodca odpadu. Súhlas vám môže OŠS OH udeliť najviac na 5 rokov. Ide však o pomerne zložitý postup.
Ministerstvo životného prostredia SR však „pomohlo“ malou úľavou v rámci zákona o odpadoch a doplnením § 14 ods. 1 písm. e) zákona o odpadoch umožnilo využiť pre vybrané druhy odpadov výnimku v rámci určenia osoby, ktorej možno odpad odovzdať.
Štandardná požiadavka je definovaná v § 14 ods. 1 písm. e) v prvej časti ustanovenia, a to:
„Držiteľ odpadu je povinný ... e) odovzdať odpady len osobe oprávnenej nakladať s odpadmi podľa tohto zákona ...“
To znamená, že osoba (myslí sa tým právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ), s ktorou uzatvoríte zmluvný vzťah alebo pristúpite k odovzdaniu odpadu, musí mať právoplatné oprávnenie na nakladanie s odpadom, čo znamená súhlas podľa § 97 ods. 1 zákona o odpadoch alebo registráciu podľa § 98 zákona o odpadoch. Rovnocenným povolením je aj rozhodnutie podľa § 3 ods. 3 písm. c) zákona č. 39/2013 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.
Výnimka z uvedeného ustanovenia, teda pozitívne vymedzenie činností nad rámec prvej časti ustanovenia § 14 ods. 1 písm. e) zákona o odpadoch, v zásade uvádza, že držiteľ odpadu môže odovzdať odpady aj osobe uvedenej v odseku 5, § 38 ods. 1 písm. a) a d), § 49 písm. a) a b) a § 72, pre ktorú sa oprávnenie na nakladanie s odpadom nevyžaduje.
Uvedené výnimky teda uvádzajú tieto osoby, ktorým možno odovzdať odpad:
- podľa § 38 ods. 1 písm. a) zákona o odpadoch – distribútorovi do spätného zberu elektroodpadu,
- podľa § 38 ods. 1 písm. d) zákona o odpadoch – ak ide o elektroodpad zo svetelných zdrojov a veľmi malý elektroodpad, okrem miest uvedených v písmenách a) [distribútorovi do spätného zberu elektroodpadu] až c), aj na zberné miesto elektroodpadu,
- podľa § 49 písm. a) zákona o odpadoch – prenosné batérie a akumulátory, na mieste uvedenom v § 46 ods. 1 písm. a) zákona o odpadoch (spätným zberom použitých prenosných batérií) alebo osobe oprávnenej na ich zber,
- podľa § 49 písm. b) zákona o odpadoch – automobilové batérie a akumulátory, na mieste uvedenom v § 47 ods. 1 písm. a) (spätným zberom použitých automobilových batérií a akumulátorov),
- podľa § 72 zákona o odpadoch – konečný používateľ pneumatiky je povinný pneumatiku po tom, ako sa stala odpadovou pneumatikou, odovzdať distribútorovi pneumatík (do spätného zberu), na zberný dvor alebo na iné miesto, ak tak určí obec.
V prípade, že nie je vo vašich možnostiach splniť minimálne kapacitné požiadavky stanovené osobou oprávnenou nakladať s odpadmi podľa tohto zákona pre odber odpadov, môžete pre vybrané druhy odpadov, definované v druhej časti § 14 ods. 1 písm. e) zákona o odpadoch, využiť možnosť odovzdať tieto odpady „do spätného zberu“ distribútorovi. Distribútorom je osoba, ktorá poskytuje vybrané vyhradené výrobky (elektrozariadenie zo svetelných zdrojov, veľmi malé elektrozariadenie, prenosné batérie a akumulátory, automobilové batérie a akumulátory, pneumatiky) v rámci svojej podnikateľskej činnosti konečnému používateľovi.
Môže ísť o predajňu alebo servis, v rámci ktorého sa uskutoční aj predaj týchto vyhradených výrobkov. Miesto by malo byť označené a rovnako tak by tam mala byť vyhradená nádoba na spätný zber. Distribútor nie je povinný vystaviť vám doklad o prevzatí odpadu ani o hmotnosti, preto je často nádoba bezobslužná.
Ak sa rozhodnete využiť možnosť odovzdať odpad do spätného zberu, tak povinnosti – viesť evidenciu o vzniku odpadu a nakladaní s ním, a ak spĺňate kritériá, tak aj spracovať Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním, sa vzťahujú aj pre odovzdanie odpadu do spätného zberu. Postup, ako viesť Evidenčný list o odpade a vyplniť Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním pre spätný zber je uvedený v prílohe č. 1 a 2 vyhlášky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 366/2015 Z. z. o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti v platnom znení, v časti Spôsob vypĺňania tlačiva.